Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

bate motorul la rece?

• This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1 paulxx

paulxx

Duster Starter

• Members
  • 2 posts

Posted 08 February 2011 - 11:33 PM

Este normal ca motorul sa bata daca nu e incalzit complet? Am un diesel 4wd 110 cp si dimineata cand plec la serviciu dimineata sunt nevoit sa accelerez destul de lent ca sa nu se auda batai la motor. Si nu sunt un tip care forjeaza motorul, ca sa spui ca-mi bat eu joc de el si nu face fata. Mi se pare ca nu e normal sa se auda asa tacaneala aceia...
Are cineva o parere care sa ma mai lamureasca?
O masina germana, de exemplu, nu da acelasi randament, la rece, nu accelereaza la fel, etc, dar nu bate.... :D

#2 Dusster

Dusster

Member

• Members
  • PipPip
  • 21 posts

Posted 09 February 2011 - 08:30 PM

Si al meu se aude mai urat pana se incalzeste. Important este sa nu-l fortezi/turezi prea mult la rece.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 melcu

melcu

Addicted Duster Member

• Members
  • 930 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 10 February 2011 - 07:48 PM

Vedeti pareri si... pareri. Si m-a mai "dojenit" si degeaba Carramba prin alte topicuri...:D :D

#4 Florin27

Florin27

Duster Member

• Members
  • 151 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x2 1.6 16v 105cp

Posted 10 February 2011 - 09:02 PM

Deci nu ma pot abtine :lol: :lol: :twisted: :twisted:
mutati topicul la benzina vs dizel :oops:

#5 rdcristi2

rdcristi2

Member

• Members
  • PipPip
  • 28 posts

Posted 13 February 2011 - 05:14 PM

paulxx said:

Este normal ca motorul sa bata daca nu e incalzit complet? Am un diesel 4wd 110 cp si dimineata cand plec la serviciu dimineata sunt nevoit sa accelerez destul de lent ca sa nu se auda batai la motor. Si nu sunt un tip care forjeaza motorul, ca sa spui ca-mi bat eu joc de el si nu face fata. Mi se pare ca nu e normal sa se auda asa tacaneala aceia...
Are cineva o parere care sa ma mai lamureasca?
O masina germana, de exemplu, nu da acelasi randament, la rece, nu accelereaza la fel, etc, dar nu bate.... :twisted:
am niste nedumeriri:
-ce inseamna bate
-spui ca nu forjezi, dar nu spui in cate turatii il tii, la ce turatii schimbi treptele de viteza, daca eram din aceas zona faceam o comparatie...

#6 vladp

vladp

Duster Starter

• Members
  • 7 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 01 March 2011 - 02:52 PM

Si la mine face la fel presupun.
Cand e rece si depasesti un anumit grad de accelerare, injectia presupun, incepe sa se auda cu face des taca-taca-taca-taca. Este un croncanit destul de puternic si seamana cu dieselurile de 20 de ani.
Ideea este ca oricum nu este recomandabil sa accelerezi puternic cand este motorul rece. Se uzeaza mai repede injectia, turbina si injectoarele.
Faptul ca se aude mi se pare o treaba buna, ca macar ma mai domolesc cu acceleratul puternic la rece.
Iar pe masura ce motorul se incalzeste acest zgomot, care apare doar la acceleratii mai puternice, se "inmoaie" treptat devenind un sunet placut de commonrail.

In completare vreau sa spun ca la un accelerat moderat spre usor motorul se aude ca si unul pe benzina, indiferent daca este rece sau cald.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!