Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Interfata Bt Obd-Ii + Torque Pro + Renault Plugin (Duster Included)

• This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1 mugur

mugur

Addicted Duster Member

• Members
  • 605 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 09 August 2015 - 03:46 PM

Am primit "cado" de la cumnatemiu o interfata bluetooth OBDII, din cauza ca la el la Alfa Romeo i-a inrosit bordu'. Ceva nu i-a placut
probabil. Ghinionul lui a fost norocul meu. Interfata venea vanduta cu ultima versiune de Torque Pro.

O cheama ceva de genul "HH OBD Advanced" draci s-o cante. Anyway, una din alea extrem de generice, care, am aflat apoi, nici
macar nu e facuta cu ELM327 ci cu o clona de chip de la China venire. In fine, am pus interfata pe Duster si am instalat Torque free (ala Pro
a venit la cateva zile dupa ca nu gasea cumnatu' CD-ul vietii). Cu Torque ala free erau o gramada de chestii "verzi" adica citibile din ECU
dar multe care ar fi fost interesante sa zicem, lipseau (adica sunt afisate negre in loc de verzi)

M-am bucurat sa vad ca la mine pe masina merge fara greturi, la socramiu pe Megane 2 la fel, si la Renault Symbol la fel. No greturi
whatsoever. Eh, la cateva zile mi-a adus Torque Pro, unde lucrurile s-au schimbat nitel, asta fiind pe bani logic ca are 2-3 ghidusii in plus,
si mi se pare (n-am stat cine stie ce cu ala free ca am multa treaba zilele astea) ca asta Pro are mult mai multe sanse de configurare.

Scotocind eu pe net am aflat ca este in market un plugin pentru torque facut pentru Renault, plugin care iti infige in Torque o gramada de
PID-uri care mai de care mai SF pentru creierul meu. Asa ca l-am cumparat, sa fie acolo. Instalarea lui in Torque e in cel mai greu caz usoara
asa ca m-am pus sa incerc sa vad ce face fiecare. Toate "ceasurile" indicatoare ca incep cu RADV (renult advanced) sunt cele strict din plugin ala (care a costat vreo 25 ron parca) si evident ca sunt si alti parametri ce pot fi afisati din ECU fara sa fie neaparat aia de Renault.

Printre alea verzi de la Renault amintesc cateva (toate incep cu RADV):

AC refrigerant pressure
Cruise control target
Current engine speed
ECU odometer
EGR Valve duty
Engine torque
Exhaust Gas temperature
Fuel rail pressure
Fuel temperature
Injection Qty
Injector duty cycle
Mass Airflow
Measured Boost pressure
Throttle body opening

Ala care ma ustura grav, DPF Temperature, e inca negru. Trebe sa mai studiez care e exact codul lui poate creez un custom PID.

Cam asa arata ecranul meu nr.1 (intentionez sa imi mai creez cateva ecrane dupa ce ma lamuresc ce anume mi-ar placea(sau folosi)
sa vad afisat.

Posted Image

O chestie interesanta (pentru mine cel putin care sunt semi-bata). La oprirea motorului auzeam de undeva de sub capota un click ca de releu care se repeta de 2-3 ori si apoi tacea. Cu ocazia lui RADV am aflat si ce e. Valoarea valvei EGR sare de la 7-8 la 30 la fiecare click
din ala. Nu ca m-ar ajuta sa dorm mai bine noaptea dar acum stiu cine face click :)

Deasemenea, valoarea presiunii agentului refrigerant creste de la 120-130 la 170-175 si uneori (mai rar) chiar la 190. Mie mi se pare ca
imi face repede (spre foarte repede) rece in masina chiar si cand o gasesc clocita de caldura dupa ore de stat in soare.

Am aflat cu aceasta ocazie ca termostatul meu stabilizeaza la 82 de grade...nu am idee cat ar fi ideal dar nici n-am ce-i face.

Daca mai are cineva interes (sau cunostinte) in legatura cu subiectul OBD-torque va rog sa spuneti si la astia mai nanaci. Mi-ar placea
(grav) sa reusesc sa vad io cu ochisoru' meu cand si ce face DPF ala de exemplu...

P.S. Acu' mai auzii una... Cica ele clonele care este ele, s-ar putea sa nu reuseasca sa descifreze chiar tot asa cum ar face-o un ELM327
de la mamica lui nativ, original si unic. Aveti vreunul vre-o jucarie cu 327 sa imi ziceti daca voi vedeti afisat aia cu DPF si ce zice ea?
Pentru ca daca e tot neagra ma lipsesc de a cauta un 327.

Si ultima: daca mi-ar afisa trasnaile astea pe ecranul de la medianav as avea un inceput de orgasm instantaneu. Uite la ele ce frumoase sunt manca-le-ar tata, portocalii asa ca sa fie in ton cu restu'... (aia e o tema luata din market, o cheama "precision")

#2 t0rquemada

t0rquemada

Addicted Duster Member

• Members
  • 825 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 09 August 2015 - 08:27 PM

Se lucrează la partea OBD 2 Medianav, dar numai elm327 pe usb. Niște teste cu Hobdrive au fost făcute.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 huskyuk

huskyuk

Ex-Dusterist

• Members
  • 795 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 10 August 2015 - 09:38 AM

Nici la Nissan GT-R nu-ti arata toate nebuniile alea in bord. (Si acolo ai destule..)
Acuma nu vad de ce ai vrea sa ai atat de multe informatii tehnice in bord, in loc sa te bucuri de peisaje. Duster nu prea e masina de asa ceva..
(Daca vrei cu adevarat sa te simti "fast and furious" adauga si presiunea turbinei acolo, si zi-ne si noua intre ce valori oscileaza la 1.5dci stock - ar fi interesant apoi de pus de exemplu pe a mea cu Stage 2 chip si comparat)

#4 mugur

mugur

Addicted Duster Member

• Members
  • 605 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 10 August 2015 - 10:49 AM

Cred ca s-a inteles gresit... Unicul lucru care ma interesa realmente era legat de DPF. Restul, in marea lor majoritate, nu stiu ce inseamna sau ce valori ar trebui sa aiba, dar nici nu ma intereseaza.

P.S. cum ar trebui sa se numeasca presiunea turbo in Torque?

Edited by mugur, 10 August 2015 - 10:54 AM.

#5 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,359 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 10 August 2015 - 02:31 PM

In Torque ul meu apare asta :

Attached File  Screenshot_2015-08-10-15-28-461.png   131.27K   113 downloads

dar apare neagra ( ultima data cand am avut torque si OBD BT active) si nu stiu daca e chiar de la turbo.

Daca incerci poate ne zici si noua cum e.

#6 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,359 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 11 November 2015 - 03:33 PM

Dintre cei care mai folositi torque + ELM327 pe BT, aveti idee cam unde sa ma uit si ce ar trebui sa vad din ce afiseaza ca sa ma prind in ce stare sunt sondele de O2 ?

Attached File  Screenshot_2015-11-10-08-27-26.png   124.7K   57 downloads

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!