dust3radmin

Dacia Duster cel mai mic consum

501 posts in this topic

Primul drum extern: galati-tecuci-barlad-vaslui-iasi. In totatl 250km: in sate cu 65km/h, in afara cu 110km/h. Consum mediu 6.9 litri benzina, verificat la pompa. Eu zic ca e super ok. Mers in general in treapta a 6-a, depasiri cu a 5-a. Inca ma invat cu cutia asta scurta la 4x4. Masina: duster 2012, 4x4, 1.6 16v 105 cai.

1 person likes this

Si la intoarcere, acelasi drum, vant mai puternic, consum 7,7 :) deci o medie la 500km de 7.4 liktri la suta. Pentru masina asta, eu sunt multumit :)

2 people like this

Buna ziua,

Revin si va spun ca Duster-ul benzinar este bun daca nu te grabesti adica consum bun afara mai ales, 6,7 benzina /10 GPL ca am GPL dar in oras ( Bucuresti ) este dezastru.Daca te grabesti 100-120 km/ora chiar in depasiri (140) se duce pe benzina la 8,8 medie si pe gpl 12,5-13.

In conparatie cu ce am avut inainte doar strict vis a vis de consum si reprizele din depasiri este o diferenta coiosala, repet doar strict din consum (Peugeot

4007 2,200 cm cubi diesel 156 CP). Consum 6,7 la mers pe autostrada ( 130 Km/ora), 7,5 mixt dar nu stateam sa astept sa am distanta mare la depasire si 14,5-15 l in oras

daca punem toate in balanta , pret carburant ,pret intretinere, pret achizitie, off-roud castiga Duster-ul.

Depinde ce vrem

Edited by ddragos
1 person likes this

salut. Am facut un drum Cluj-napoca - Baile felix si retur iar consumul pe cb era de 5,1 .. precizez ca masina este dCi 110 cai dar 4x2..

fara eco pt ca este foarte enervant , este chiar periculos la depasiri si nu stiu cat influenteaza la consum .

Si nu am mers la consum ..

3 people like this

Intrebare pt cei cu motorizarea 1.5dCi de 110cp, vesriunea 4x4: cam cat e consumul la 80-90km/h ? (sau la ce viteza e minim).

Multumesc !

pentru toate motorizarile, consumul cel mai mic se face in treapta cea mai mare a 6-a respectiv 5, la turatia motorului care iti da cuplu maxim, exemplu pentru 1.5 dci cuplu maxim este la 1750 rpm, deci cu cat tii motorul mai aproape de aceasta turatie cu atat consumul se aproprie de minim. Cu alte cuvinte nu schimbi viteza la 3500 rpm (1.5 dci) ci la 2000 maxim 2200 astfel reprinzi urmatoarea treapta la circa 1500 rpm. daca mergi in regimul asta de ture poti sa scazi si sub 5l/100km (eu am ajuns si la 4,2 extraurban, dar cam te plictisesti). Stiu ca vor fi voci care vor spune ca se infunda ERG-ul (este inchis atunci cand motorul este in sarcina, adica se deschide doar cand faci frana de motor), sau se depune pe turbina, prostii, la camioane zona de cuplu maxim e marcata cu verde pe turometru, la turisme trebuie sa te uiti in caracteristici si folosesti in consecinta.

Cateva ponturi in plus pentru a scade consumul:

- supraunflarea anvelopelor - atentie scade aderenta deci creste distanta de orire la oprirea de urgenta.

- distribuirea incarcaturii folosind posbagaj aerodinamic pe plafon.

- schimbarea filtrului de aer mai des decat 15.000 km adica la 7.500 pentru ca la noi e foarte mult praf pe strazi iar filtrul imbacsit creste consumul.

- reglajul corect al directiei (fata) si al unghiului de cadere la toate rotile.

- folosirea cat mai eficienta a inertiei autovehicolului, adica lasi acceleratia mai din timp in asa fel incat sa folosesti frana forate rar (eu incerc sa nu franez in frana celui din fata) si am ajuns la 130.000 cu placutele si sabotii originali, mai am si remorcuta de 750kg.

- foloseste modul de tractiune doar atunci cand aderenta este scazuta (carosabilul ud vara nu necesita mod de tractiune 4x4 sau auto).

- nu folosi excesiv electricitatea masini (AC, faruri + proiectoare + ceata spate, incarcatoare de modile tablete si alte GPS-uri) mai ales considerand faptul ca la noi e o moda sa mergi cu proiectoarele si ceata apriinse chiar daca afara e cristal.

- verifica periodic ca rotile se invart liber fara frecari suplimentare.

- sa nu radeti - nu mergeti cu frana de mana trasa!

Sper ca va fi de ajutor. Drumuri bune.

3 people like this

Un fel de... presiune minim 2.5 sa alunece bine pe carosabil si bagaj pe plafon ca sa fii sigur ca te rastorni cu totul cand derapezi.

Cand dusterul oricum e sifonier pe roti tu chiar crezi ca portbagajul pe plafon o sa scada consumul?

Farurile... cine are nevoie de ele? Zic sa scoateti si becurile din plafoniere, doar avem lanterne la telefoane.

Daca ajungi la astfel de metode de redus consumul ii pui si pe altii in pericol in afara de tine si arata ca de fapt nu iti permiti masina.

3 people like this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.