dust3radmin

Viteza maxima Dacia Duster

114 posts in this topic

In treapa 6 la 16.16v, la 4100 de ture ai doar 135? Eu la aceeasi motorizare dar cu 5 trepte la 4000 de ture am fix 130 km/h pe ceas. Nu e nicio diferenta intre cele doua trepte?

Eu viteza maxima am mai spus-o 185 pe gps, pe ceas mai mult >190+.

Pai se pare ca nu e!

Oricum astea cu 4x4 sunt de fapt cu 6 trepte ce inseamna 5+1 adica 1 este pt offroad, mai scurta.

Eu inteleg ca 1 tine loc de reductor, dar e ciudat. Se pare ca TL8 e singura cutie cu treapta 6 lunga (se monteaza pe diesel 110cp). Eu sunt direct interesat pentru ca as vrea sa schimb pinionul de 5-a. La logan la Jh1 sai la Jr3 se putea schimba pinionul de 5 cu unul de diesel cu costuri minore iar avantajul era destul de simtitor.

Eu inteleg ca 1 tine loc de reductor, dar e ciudat. Se pare ca TL8 e singura cutie cu treapta 6 lunga (se monteaza pe diesel 110cp). Eu sunt direct interesat pentru ca as vrea sa schimb pinionul de 5-a. La logan la Jh1 sai la Jr3 se putea schimba pinionul de 5 cu unul de diesel cu costuri minore iar avantajul era destul de simtitor.

Sa stii ca de asta nu stiam. Daca se poate m-ar interesa si pe mine. Singura intrebare este in legatura cu garantia.

La logan Jh1 si Jr3 aveau un capac ce permitea accesul la pinionul de 5. Deci, nu dadeai nimic jos, deci garantia... nu cred ca desfacea/masura cineva rapoartele din cutie vreodata. La JR5/respect TL... cat e la tine ca nush exact, nu am idee cum e.

Eu cu masina din semnatura am ajuns pe A1 cu 2 persoane,pe modul 4x2 si cu plinul facut cam la 174KM/h.

Pe GPS imi arata cam 163KM/h. Si se pare ca era cam la maximum.

P.S am atasat niste poze cu diverse turatii/viteze in a sasea:

Adica nu poti sa ajungi la turatia de putere maxima (5750 RPM cat e oficial) ?

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.