dust3radmin

Viteza maxima Dacia Duster

126 posts in this topic

11 hours ago, afaco said:

functioneaza pe baza semnalelor electrice - digitale

creat si furnizat de un dinam cuplat mecanic - defapt este vorba de un senzor magnetic care numara impulsurile date de niste magneti montati pe arborele de iesire din cutia de viteze in cazul vitezometrului si pe arborele cotit in cazul turometrului.

eroare in indicatie care se modifica si in cazul unei temperaturi diferite a conductorului electric - este nesimnificativa si imposibil de observat pentru ochi.

Daca citeai putin inainte de a te "dezlantui" vedeai ca aceste indicatii sunt defapt create de un computer care transforma un semnal digital (numar de impulsuri) in semnal analogic necesar indicatorului de bord (curent de valoare mica (mA) care comanda un instrument mecanic calibrat). Indicatia poate fi foarte usor modificata programand computerul cu alt raport (numar impulsuri/curent comanda instrument) si se practica aceasta programare inclusiv la Duster cand ai cauciucuri mai mari sau mai mici pentru a indica viteza corect (ex Dusterele de la Petrom).

Multumesc de corectare! 

Ne mai uitam la turometru sau nu? mai are relevanta intrebarea: Ce RPM aveai la 170 km/h in treapta a 6-a? Citez "  Indicatia poate fi foarte usor modificata programand computerul cu alt raport (numar impulsuri/curent comanda instrument) si se practica aceasta programare inclusiv la Duster cand ai cauciucuri mai mari sau mai mici pentru a indica viteza corect" nu este oare EGAL (citez de la mine) "conditiile de calibrare"???

Si inca o lamurire, vazand ca te pricepi, semnalele digitale nu fac si ele parte din familia semnalelor electrice? or fi pneumatice?! di-gi... aha! sunt de la RDS! :-)

Oricum satisfactia e mare cand vezi ca dusteristi nu citesc doar printre randuri.

Newsflash, fiind 4x4 nu ai senzor viteză tradițional (senzor hall) ci ABS-ul se ocupă cu asta, iar viteza reală e puțin mai mică decât cea afișată dar constantă pe toată gama*

Cum ABS-ul știe și de index tahimetric (implicit știe de 216/65R16 98T) se poate corecta abaterea cauzată de alte anvelope

*cu senzor hall ai abatere de 10% față de viteza reală

via abs abaterea e de 4km (90km/h pe TdB = 86km/h reali) cel puțin la X79ph2, la X79ph1 e tot pe acolo, oricum e mai mică decât pe senzor clasic

2 people like this

On 8/11/2017 at 10:07 AM, maxmar78 said:

Si inca o lamurire, vazand ca te pricepi, semnalele digitale nu fac si ele parte din familia semnalelor electrice? or fi pneumatice?! di-gi... aha! sunt de la RDS! 

Iar pe drum, din cauza dilatarii sinelor, impulsurile obosesc si se opresc la o bere.

1 person likes this

Bun, domnilor, sa ramanem la subiectul de viteza maxima atinsa. Care in sine e suficient de controversat fara sa fie nevoie de sare si piper in comentarii :)

Viteza maxima atinsa cu Dusterul de mine 174 - 175 km/h!In schimb am recorduri cu Dusterul la anduranta,adica trei drumuri Roma - Brasov si retur,toate mers constant cu 140 cu portiuni destul de lungi mers cu 160 km/h,cu opriri doar pentru a alimenta si mers la buda!Drumuri fara dureri de buci sau spate asa cum am avut cu alte masini! ;) Exclusa doar portiunea BV - SB si tronsonul Lugoj,ala lipsa din autostrada romaneasca de doi bani unde am mai platit si o amenda radar!

1 hour ago, 22DCI said:

Viteza maxima atinsa cu Dusterul de mine 174 - 175 km/h!In schimb am recorduri cu Dusterul la anduranta,adica trei drumuri Roma - Brasov si retur,toate mers constant cu 140 cu portiuni destul de lungi mers cu 160 km/h,cu opriri doar pentru a alimenta si mers la buda!Drumuri fara dureri de buci sau spate asa cum am avut cu alte masini! ;) Exclusa doar portiunea BV - SB si tronsonul Lugoj,ala lipsa din autostrada romaneasca de doi bani unde am mai platit si o amenda radar!

Asa-i ca-i comod la condus Dusterul, chiar daca nu are prea multe "fite" pe el.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.