dust3radmin

Viteza maxima Dacia Duster

114 posts in this topic

Daca cititi "date tehnice" duster va lamuriti. Maxim 171 Km/h pt 4x2 110 CP.Cine are curiozitatea poate seta un GPS si va observa o valoare mai mare pe TdB (vitezometru) fata de GPS cu ~ 5->10%.Deci informatia de pe bord este eronata pozitiv. :)

1 person likes this

Cu siguranta in bord va arata o viteza mai mare. Sunt 3 metode de afla viteza reala placute: gps, gtech sau ddt - softul de diagnoza a masinii si una neplacuta - radarul politie:D.

Apropo, sunt prin unele oraşe sisteme de monitorizare a vitezei de deplasare, acele plăcuţe amplasate pe stâlpi inscripţionate cu „Te deplasezi cu ___ km/h” şi viteza inscripţionată fie cu verde(în limitele legale), fie cu roşu(depăşirea limitei de viteză). Acelea cât de fiabile sunt?

Personal rulam constant cu cca. 60 km/h conform TdB, 51 km/h conform GPS, iar plăcuţa era roşie de bucurie cu 58 km/h(Iaşi în zona Hanului Trei Sarmale).

In Mamaia, asta cand functioneaza, arata intre 55 si >80 la o viteza de 70 km/h. Eu nu as paria pe ele:)

Eu cu masina din semnatura am ajuns pe A1 cu 2 persoane,pe modul 4x2 si cu plinul facut cam la 174KM/h.

Pe GPS imi arata cam 163KM/h. Si se pare ca era cam la maximum.

P.S am atasat niste poze cu diverse turatii/viteze in a sasea:

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.