Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Casco La Duster

• This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#31 quarelin

quarelin

Duster Member

• Members
  • 231 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 26 June 2016 - 11:09 AM

dacia casco,

dar este pentru auto de până la 4 ani vechime...

Edited by quarelin, 26 June 2016 - 11:14 AM.

#32 marinel

marinel

Duster Member

• Members
  • 215 posts

Posted 24 August 2016 - 10:57 PM

DA! e oficial, Asirom nu mai plateste reparatiile catre reteaua Dacia-Renault in baza asigurarii RCA. Si neoficial nici daunele pe casco. Spun asta pt ca luna trecuta am deschis dosar dauna pe casco( prima dauna dupa 3 ani de asigurare la 2 masini) si m-am lovit de reticenta inspectorului de daune( cu care am mincat o piine impreuna chiar inainte sa infiinteze 'claims expert') dupa ce am avariat bara fata la mers inapoi . Am primit bara fata la inlociuit si cu greu aripa dr-ft rep+revopsit pentru ca mai avea o avarie impreuna cu capota si usa dr-fata dintr-un alt evenimet anterior neavizat. Nu am primit carenajul de roata dr-fata pt ca dupa eveniment sa frecat de roata si suportul de bara ca nu 's-a vazut'. Multumesc colegului @planetara pentru obtinerea acestior piese. N-am mai indraznit sa zic de parbriz l-am schimbat pe banii mei adica 1000lei si capota si usa dr-fata am convenit cu seful de sevice pt revopsire adica alte 600 lei. Ce nu face romanu' sa nu scada profitul austriecilor de la vig insurance...
Deci.
Cei care aveti polite la Asirom aveti mare grija ca astia sint strinsi la punga!

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#33 Stef13

Stef13

Duster Member

• Members
  • 249 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x4 125cp

Posted 25 August 2016 - 11:18 AM

Fara a tine cu ursul, eu unul nu vad aici suficiente dovezi in a concluziona ca Asirom nu mai plateste.
In mod normal, daca elementul ce trebuie inlocuit/reparat are avarii mici din evenimente anterioare, o parte din costuri o suporta asiguratul. Daca avariile anterioare sunt mai serioase, asiguratorul are dreptul, in baza dovezilor, sa refuze despagubirea.
Din cate stiu, din punct de vedere legal nu se acorda privilegii si nu se fac discriminari la despagubiri dupa numarul de masini asigurate, numarul de evenimente sau dupa cat de cordiala a fost in trecut relatia cu agentul de asigurari sau inspectorul de daune.

#34 77Dan

77Dan

Veteran Duster Member

• Members
  • 350 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 25 August 2016 - 11:52 AM

Atentie Allianz a devenit (de ceva vreme aud de la diversi) un fel de asirom de pe vremuri. Mie mi-au refuzat schimbarea unui proiector (60 lei la Planetara), la schimbarea barei fata care avea urme de lovire chiar in dreptul proiectorului. Au zis ca proiectorul are matasea broastei in el (era noroi intrat pe undeva prin spate sticla fiind intreaga) si ca e lovit mai demult. Chiar daca ar fi fost asa, masina are casco la ei de noua si nu am fransiza, deci absolut stupid raspunsul lor! Daca am timp pana expira, in noiembrie, ma mut de la ei, daca nu, atunci. Prea multi nervi si umblatura pentru banii pe care ii platesc!

#35 marinel

marinel

Duster Member

• Members
  • 215 posts

Posted 25 August 2016 - 05:34 PM

E drept ca capota, usa dr-tf si parbrizul n-aveau legatura cu evenimentul in cauza dar carenajul si suportul de bara? Normal ca a atins de roata daca era rupt.
Pentru celalte elemete puteam deschide alt dosar de dauna, dar mai bine ca m-am lipsit.

Trimis de pe al meu SM-J500F folosind Tapatalk

#36 cbogdy

cbogdy

Addicted Duster Member

• Members
  • 550 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 25 August 2016 - 10:22 PM

Pentru elemente aparute in plus care nu s-au vazut la prima constatare se poate cere o reconstatare si prinderea lor in deviz.

Eu am avut un eveniment nefericit cu grindina de Rusalii, sunt asigurat la Omniasig, in devizul lor, facut pe calculator (nu stiu exact cum se numeste programul) reparatia ar fi costat 7.680 lei.
Devizul service-ului unde am facut masina a iesit de 10.399 lei. Au platit toti banii, 10.399, nu au taiat nimic din deviz + ca eu avand platita extinderea retelei reparatorii am fost la un service din afara ariei lor de service-uri agreate.
Nu pot spune decat Jos Palaria Omniasig!

Toate cele bune tuturor.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!