47 posts in this topic

Eu nu vreau sa las puterea serverele google in bordul meu. Si nici puterea serverelor apple. Si nu le vreau deloc de fapt, sa intre ele asa sa faca chestii fara sa ma intrebe. Si sunt foarte aproape sa renunt de tot la smartphone.

Istoria are tendinta sa se repete...pentru ca...oameni...

„Mult stimate domnule președinte,

Viața țării noastre este tulburată de o nouă formă de transport care se numește cale ferată. După cum bine știți, domnule președinte, căruțele acestea ferate sunt trase, la o amețitoare viteză de 15 mile pe oră (aprox. 24 km/oră), de niște motoare înfricoșătoare care, pe lângă faptul că pun în pericol membrele și chiar viața pasagerilor, sforăie și hohotesc teribil prin liniștita noastră țară, dând foc recoltelor, speriind turmele de vite și îngrozind femeile și copiii. Să mă iertați, domnule președinte, dar nu cred că Dumnezeu a intenționat ca oamenii să călătorească vreodată cu asemenea mașinării și la asemenea viteze ucigătoare”

„Vă întreb, domnule, cum ați putea să faceți un vas să navigheze împotriva vântului și a curenților, fără vele, aprinzând un foc de tabără sub punte? Vă rog să mă scuzați, dar sunt un om mult prea ocupat ca să îmi pierd timpul plecând urechea la asemenea inepții” – Napoleon Bonaparte, atunci când a primit planurile lui Robert Fulton pentru construcția primului vas cu aburi comercial. Ulterior, în 1800, același Napoleon Bonaparte îi cerea lui Fulton să creeze primul submarin funcțional, Nautilus.

4 people like this

Da, da, da, smechere :-D Doar ca ma judeci fara sa ma cunosti si presupui ca nici wireless nu am pt ca...iradiere si vrajitorie, cum ai zice tu. Tehnologia este minunata, dar amestecul astora in tot ce tine de viata mea, fara sa ma intrebe, si folosirea datelor culese despre, este altceva si nu-mi place. Nu ai fost atent, am zis "sa renunt la smartphone", asta presupune ca am deja si folosesc de ceva vreme. Lasa, mai putina legare la net n-a omorat pe nimeni :)

Da, da, da, smechere :-D Doar ca ma judeci fara sa ma cunosti si presupui ca nici wireless nu am pt ca...iradiere si vrajitorie, cum ai zice tu. Tehnologia este minunata, dar amestecul astora in tot ce tine de viata mea, fara sa ma intrebe, si folosirea datelor culese despre, este altceva si nu-mi place. Nu ai fost atent, am zis "sa renunt la smartphone", asta presupune ca am deja si folosesc de ceva vreme. Lasa, mai putina legare la net n-a omorat pe nimeni :)

Ei, stai chill, esti un om liber intr-o tara libera. Mai vorbim peste 5 ani :fear: .

Eu abia astept sa se dezvolte sistemul informatic si mai mult decat deja s-a intamplat astfel incat sa avem cele mai noi tehnologii si in masina. Fobiile astea cum ca ne urmareste Big Brother nu le-am inteles niciodata, mai ales ca nu m-am ascuns vreodata de ceva.

@Negura, daca vor sa dea de tine, cu siguranta o vor face si daca renunti wifi si la telefonul tau smart ;)

Ca vrei tu sa te decontectezi de la lumea digitala/virtuala sau cum vrei tu s-o numesti, este cu totul altceva, este chiar de apreciat asta ca iti doresti si poti pt linistea ta.

Cum era pe vremuri cand atunci cand vroiai sa dai un telefon, trebuia sa ajungi acasa sa pui mana pe telefon sa suni persoana respectiva, sa nu mai vorbim de mail-uri sau alte chestii de genul.

Mie mi-ar placea sa am un sistem in masina (care eventual sa existe si pe restul masinilor) astfel incat sa pot vedea in timp real ce se intampla de-a cursul drumului si alte alea, un fel de Waze mai avansat.

@dr_dumi, visez si eu la waze ala super avansat doar ca as prefera sa foloseasca exclusiv senzorii masinii, fara sa fie musai intr-o retea globala. Evident ca o interconectare poate influenta major in bine siguranta circulatiei, dar asta intr-o lume ideala (sau normala?) pentru ca in actualele conditii globale nu e altceva decat exploatarea omului de catre persoana in varianta moderna si camuflata.

Si uite asa ne dorim tehnologie care, eventual, sa conduca linistita cat noi dormim pe bancheta din spate. Atunci ajungem sa nu mai fim numiti soferi de Duminica... ca "nu-i vina mea"! Mare dreptate are @Negura...

1 person likes this

• Similar Content

• By IonIonescu
      ... si iata ca in sfarsit a sosit! A meritat asteptarea. 1.5 dCi 110cp 4wd
      Negru, pack piele, scaune incalzite, media nav, cruise control/limitator viteza, jante dark metal. Pareri de 500km: nu mai are nici o legatura cu batrana Dacie, nici tehnic si nici estetic. Au lucrat la designul interior si nu mai sunt plastice colorate in argintiu sa dea senzatia de metal sau culori ce nu se potrivesc cu tapiteria sau cu restul elementelor din bord (respectiv culoarea maro). Iar "la piece de resistence" este pielea tapiteriei scaunelor. Nu ma asteptam sa arate si sa se simta atat de bine. O vazusem doar in poze pana sa vina masina. In concluzie multumit 100%!

Prima "păpică":

• By dust3radmin
      Se pare ca MediaNav-ul de pe Dacia Duster facelift a fost "spart", acesta ruleaza Windows CE, o sa revin cu detalii pe masura ce descoper cum se procedeaza...mai am de studiat.

Ideea este ca se poate modifica astfel incat se il folositi ca un mini-pc cu Windows CE, ca si exemplu puteti reda clipuri video, atasa o camera pt revers etc...
    • By dust3radmin
      Atasat este manualul pt dispozitivul Media-Nav ce intra in echiparea noul Duster facelift, manualul este in limba engleza.
      Dacia_Duster_facelift_Renault_MediaNav.pdf
    • By dust3radmin
      Renault Duster TechRoad

Editie limitata lansata in Brazilia, in prima saptamana din Octombrie, anul acesta.

Printre optiunile interesante se numara: sistem multimedia cu navigatie imprumutat de la Dacia Lodgy (Media Nav) si senzori de parcare.

http://youtu.be/sbK_uyTkPXQ

• By burzum
      Tot hai-huind pe internet am gasit recent linkul pentru o rama 2DIN (http://www.navigatii...an-sandero.html), capabila teoretic sa sustina o navigatie (http://www.navigatii...cia-duster.html).
      Eu nu am scos niciodata rama existenta pe masina, dar cei care au facut-o ar putea avea o idee daca aceasta rama se poate instala fara modificari (taieri/dat de gauri) pe bordul existent. dimensiunea butoanelor comanda geamuri/blocare usi etc se potriveste pe aceasta rama (rama pare a fi de pe lodgy/logan2 etc...).
      Asta doar in eventualitatea unei dorinte de instalare a navigatiei 2DIN (nu vorbim de nivel de pret, ci doar de idee in sine).
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.