Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Android Auto

android auto nexus google navigatie medianav

• This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1 redman

redman

Member

• Members
  • PipPip
  • 28 posts
  • Imi doresc un Duster

Posted 30 May 2015 - 02:17 AM

Salutare,
As dori sa incep o discutie dedicata pentru ceea ce consider ca este viitorul in materie de software/navigatie/medianav -> Android Auto.
Inteleg ca generatiile curente de Medianav ruleaza un Windows embedded iar unele au facilitatea carplay de la Apple.
Mi-as dori ca medianavul de origine sa ruleze o distributie de android, sau macar sa ofere interfatare Android Auto cu telefoanele care ruleaza Android. Consider ca in 3-4 ani ar fi de neconceput ca aceasta varianta sa nu existe, iar producatorii sa insite cu sistemele lor inchise ermetic si cu upgrade-uri contracost la harti.
O sa vina timpul sa lasam puterea serverelor google in bordurile noastre macar prin intermediul telefoanelor daca nu nativ.

https://youtu.be/-FL9kKqOQxI

Attached Files

• Attached File  aa.jpg   54.76K   88 downloads

#2 tico98

tico98

Veteran Duster Member

• Members
  • 488 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 30 May 2015 - 06:54 AM

Cred ca se va incinge o discutie apple vs android....

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 DonQuijote

DonQuijote

Greierofob

• Members
  • 1,427 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x2 125cp

Posted 30 May 2015 - 07:44 AM

Cred ca exista deja ceva unitati Parrot 2DIN cu Android. Iar chinezarii de 2DIN cu Android (am vazut chiar cu KitKat 4.4) sunt foarte multe.

#4 BlaueCorsa

BlaueCorsa

Dedicated Duster Member

• Members
  • 281 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 30 May 2015 - 08:00 AM

Renault are deja R-Link (bazat pe Android). Probabil ca o sa inlocuiasca Media Nav la urmatorul facelift.

Cat despre device-urile Parrot (am un Asteroid Tablet), versiunea de Android este 2.3 si nu au acces la Google Play (folosesc un market propriu). Ca aspect pozitiv, nu este blocata instalarea de apk-uri din alte surse.

Edited by BlaueCorsa, 30 May 2015 - 08:05 AM.

#5 redman

redman

Member

• Members
  • PipPip
  • 28 posts
  • Imi doresc un Duster

Posted 30 May 2015 - 01:49 PM

Sper ca industria auto sa se miste inspre implementarea unui simplu terminal in bord, iar toata procesarea si conexiunea de date sa se faca pe telefon (care e mai usor updatabil). Schema asta e benefica deoarece si telefonul s-ar incarca in timpul asta.
Deja cred ca dezbaterea e incheiata, Google a cam luat fata Apple in ceea ce piveste sistemul de operare, numarul si costul dispozitivelor.
Dar o navigatie de sine statatoare in bord, dependenta doar de semnalul GPS nu e o idee rea.

#6 Negura

Negura

Addicted Duster Member

• Members
  • 625 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 31 May 2015 - 11:29 AM

Eu nu vreau sa las puterea serverele google in bordul meu. Si nici puterea serverelor apple. Si nu le vreau deloc de fapt, sa intre ele asa sa faca chestii fara sa ma intrebe. Si sunt foarte aproape sa renunt de tot la smartphone.

Also tagged with android auto, nexus, google, navigatie, medianav

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!