Sari la conținut

Dusterul Meu (Mult Dorit)


Postări Recomandate

@vally007 Daca cererea catre Dacia a fost cu intrebarea "puteti confirma daca janta de 80km/h este mai slaba calitativ decat janta normala?" raspunsul lor este normal. Janta nu este mai slaba calitativ. Este doar mai subtire materialul din care este facuta. Cel mai simplu mod de a le compara este sa fie cantarita una de 80 si una normala. Daca apar diferente o sa iti dai seama de grosimea materialului din care este facuta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 23
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Dusterul meu a implinit 56 000 km.... La mai mare!

Salutare, De cateva zile sunt posesorul unui Duster alb, 1,5 dci, 110cp, 4x4. Cred ca este varianta Laureate - are AC si 4x4, dar nu are ESP si nu are geamuri electrice pe spate. Masina are 54000 k

@vally007 Daca cererea catre Dacia a fost cu intrebarea "puteti confirma daca janta de 80km/h este mai slaba calitativ decat janta normala?" raspunsul lor este normal. Janta nu este mai slaba calitati

Posted Images

Intrebarea sigur nu a fost pusa asa. Prietenul meu este foarte preocupat de siguranta si a cerut explicit sa i se confirme ca poate rula cu acest tip de janta in conditii si la viteze normale. Referitor la material, eu mi-am luat 4 jante stilizate pentru anvelopele de iarna si am avut posibilitatea sa masor "ochiometric" greutatea celor doua, adica atunci cand am schimbat cauciucurile am ridicat janta de la roata de rezerva si cea stilizata de tabla, si nu mi sa parut nicio diferenta notabila de greutate intre cele doua.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum depinde si ce fel de janta de aluminiu ai. Ca sunt jante de aliaj pentru vara si sunt si pentru iarna. Diferenta la ele nu consta in greutate ci in material. Iarna se pot zgaria in bucatile de gheata, mai ales cele lacuite sau vopsite, si in special consta in forma lor. Dupa cate am citit eu, spitele sunt o idee mai in interior la acelasi model cu acelasi ET. Si eu am hotarat sa folosesc jantele stoc pentru iarna.

Editat de bmcpst
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu stiu care e treaba cu jeanta, eu stiu ca roata nu este sapata, si risti sa o pierzi pe drum daca rulezi cu viteza mai mare decat cea indicata. Este ca si cum ai rula cu orata de carucior. Pana la urma, daca jeanta est eOK, sa se verifice indicele de pe roata, cel de viteza si cel de greutate si daca sunt cel putin egale cu ale celorlalte roti, atunci ar trebui sa nu te preocupi.

Un salut.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Dupa concediu am ajuns la 58 000 km.

Mai am putin pana la revizia de 60 000 km.

Au inceput sa se auda niste zgomote cand trec peste denivelari. Provin din zona rotilor din fata - amortizoare, pivoti?

O sa le urmaresc, sa vad ce e exact si le voi schimba.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Au inceput sa se auda niste zgomote cand trec peste denivelari. Provin din zona rotilor din fata - amortizoare, pivoti?

O sa le urmaresc, sa vad ce e exact si le voi schimba.

1. posibil sa fie retezate din suruburile de prindere scut(au fost destule cazuri)

2. poate cuzinetii de bara antiruliu sa dea semne de uzura...

3. amortizoare daca sunt curse...se poate lesne observa...pivoti ai prea putin rulaj cu masina...(daca-i exploatat-o cat de cat cu mila)...

In orice caz nu sta asa ca se poate extinde problema si la alte componente ale suspensiei...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...