Jump to content

Parteneri forumduster.ro
* * * * - 4 votes

Montare Camera Marsarier

• This topic is locked This topic is locked
235 replies to this topic

#223 Stef13

Stef13

Duster Member

• Members
  • 212 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x4 125cp

Posted 21 December 2016 - 06:22 AM

E.. altceva. Prin acea camera nu vezi mai mult decat prin oglinzile retrovizoare. Tinde mai degraba spre un sistem de supraveghere decat de asistenta la parcare si mers inapoi. Interesanta totusi ideea cu imaginea pe telefon.

#224 MAK

MAK

Addicted Duster Member

• Members
  • 592 posts
  • Duster PH1 Benzina 2.0 4x2/4x4 140cp

Posted 21 December 2016 - 06:27 AM

View Postbogudoby, on 20 December 2016 - 09:08 PM, said:

Mi-a luat 10 min sa fac montaju. .. Multumesc. Sincer, doritori sa ia ce? Suportul de telefon?

Trimis de pe al meu Orange Neva 80 folosind Tapatalk
Ai sa razi dar eu suportul de telefon il pitesc undeva sub scaun.Am auzit cazuri cand i-a spart geamul crezand ca are camera prin torpedou..

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#225 bogudoby

bogudoby

Weekly Duster Member

• Members
  • 97 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 21 December 2016 - 06:19 PM

Stef, eu zic ca vad mai mult decat atunci cand am o masina fix in spate care nu se vede in retrovizoare 😀 daca e sa o sparga, o sparg ei si pe degeaba 😀

Trimis de pe al meu Orange Neva 80 folosind Tapatalk

#226 Sandel

Sandel

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts
  • Imi doresc un Duster

Posted 22 December 2016 - 12:08 PM

Felicitari pentru realizare, interesanta varianta si inovativa totodata.
Ma gandesc si eu la o varianta asemanatoare care sa aiba si facilitatea de camera de supraveghere cum spunea colegul Stef13.
Pana acum am gasit asta: http://www.xenon-sto...u-12V---24V-C40
Ce ma nelinisteste este unghiul de doar 120 de grade pe care-l poate acoperi camera.
Rezista la variatii de temperatura, are indicele de protectie IP67 din decalatia comerciantului. Functionarea camerei in regim permanent este o facilitate importanta din punctul meu de vedere, cu toate ca nu scrie nimic de genul asta in detaliile de functionare specificate de comerciant.
Amplasarea acestei camere in zona curatire (spalare) a stergatorului este esentiala din punctul meu de vedere. Am vazut ca ai montat-o intr-o laterala.
Cum ai realizat prinderea?
Eu am geamul de la haion foliat si din acest motiv intentionez sa montez o asemenea camera in interior.
Am analizat toate posibilitatile de montare a camerei in exterior in zona numarului de inmatriculare, dar toate au cazut deoarece acea zona este expusa particulelor de noroi antrenate de rotile mele si rotile altora.

#227 DonQuijote

DonQuijote

Greierofob

• Members
  • 1,363 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x2 125cp

Posted 22 December 2016 - 01:07 PM

Sandel, camera din link-ul tau are nevoie si de un display pe care sa afisezi imaginea. Nu merge legata la telefon, este o camera ce trimite semnal video analogic NTSC.

#228 Sandel

Sandel

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 56 posts
  • Imi doresc un Duster

Posted 22 December 2016 - 03:46 PM

Stiu acest lucru, este necesar un cablu RCA si un monitor.
Monitorul poate fi folosit si in alte scopuri. Un monitor pe care sa poti urmari ceva in mod lejer ar trebui sa fie cu o diagonala de 5 sau chiar 7 inch.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!