Sari la conținut

Montare Camera Marsarier


Postări Recomandate

Multumesc pt raspus .Eu am incercat cu o camera pe care  eu am montato pe masina este pt  navi  tip oglinda ce are  camera fata  spate se conecteaza  la oglinda cu conector jac de 3,5mm  camra pe spate functioneaza  cu oglina este alimentata cu  12v de pe becu mansalier . Acum vrea sa trec la medianav si deacea intimpin aceste probleme . Mentionez ca sunt de meserie electrician  si am mai montat cite ceva  pe masinile pe care le am ,ex pe passat navi si camera  rns500 , dar cu medianavu  nu am mai lucrat  detin de putin timp DUSTERU . O sa incerc saptamina viitoare abia luni imi vine rama adaptoare  de la Bucuresti . Toate cele bune !!

Este clar camera folosita provizoriu pt incercare este necompatibila este de tipu  OV9726480p.,Digital signal rear camera. Voi lua una originala cu tot cu cablaj  DACIA ,DUSTER etc  cu alimentare  de 6v din  medianav !

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 437
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Iaca si pozele, daca mai aveti nevoie de ceva detalii va stau la dispozitie cand ma intorc din oras

Am mai gasit un film foarte explicit cu montarea camerei  

Le-am dat de capat pana la urma:  

Posted Images

Acum 16 ore, Neek a spus:

 

@nsa

activarea camerei din unitate, nu are nici o legatura cu licenta navigatiei, stai lnistit. Dar intinderea cablaraiei si alte ce operatii se poate face si singur daca ai indemanare si iti place. Numai ca recomandare cauta o camera originala ce are alimenatare cu 6V sa iti faci viata mai usoara.  

Pe moment am aruncat o intrebare la dealer, e vreo 600 de lei cu tot cu manopera montajul. Ma gandesc sa cumpar si sa trag eu firele + montaj, dar imi ramane problema activarii, ca nu am DTT sau ce soft se foloseste la duster....

Are cineva o poza si eventual un cod pentru camera orginiala?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de tipul masinii sunt diferite modele de camere nu e una si aceeasi. Pe la cei care monteaza, numai camera e vreo 250 Ron. Eu mi-am luat una model Duster (cred ca ar fi un 8201714222) si cu cablu adaptor ca sa ma pot juca si face teste.

@nsa de activare daca vrei iti pot activa si eu, ca nu esti chiar departe de mine (numai ca eu nu sunt acasa acum) sau si altcineva de pe forum te poate ajuta. Eu ma intorc undeva peste 2 sapt.

@Garas foarte bine daca esti de meserie. Cum spuneam nu orice camera merge conectata.

Uite aici o descriere mai in detaliu legat de modele de Camere retrovizoare si multumim autorului pentru studiu.

Editat de Neek
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 24.08.2019 la 5:00, Neek a spus:

@Garas

citeste si aici :

daca ai o camera chinezarie probabil va trebui sa faci adaptari pentru a evita ecranele negre. Mai bine mergi la cineva care a mai facut.

La camerele originale au alimentare pe 6V din MediaNav si se evita astfel ecranele negre.

@nsa

activarea camerei din unitate, nu are nici o legatura cu licenta navigatiei, stai lnistit. Dar intinderea cablaraiei si alte ce operatii se poate face si singur daca ai indemanare si iti place. Numai ca recomandare cauta o camera originala ce are alimenatare cu 6V sa iti faci viata mai usoara.  

Ca sa evitati ecranul negru, se poate face urmatorul artificiu... Se iau pentru alimentare 12v ( pentru cele aftermarket cu alimentare de 12V) de la o priza de bricheta, prin intermediul unui releu de 6V care este comandat de pinii 9( plusul camerei ) si 21 (minusul). Astfel se evita delay-ul si ecranul negru, MediaNav-ul "crezand" ca are legata o camera originala de 6V.

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Multumes pt raspunsuri mam lamurit cu camera . O alta problema am observat  de pe stic citeste numai melodi MP3  si nu stie sa citeasca MP4 ,si nu ruleaza video . trbuie activat ceva ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Garas a spus:

 Multumes pt raspunsuri mam lamurit cu camera . O alta problema am observat  de pe stic citeste numai melodi MP3  si nu stie sa citeasca MP4 ,si nu ruleaza video . trbuie activat ceva ?

ca sa citeasca si mp4 sau video in format avi, va trebui sa-l deblochezi folosind SuperMod 4.0 Ro. Acest soft deblocheaza harti noi/actualizare harti noi, adaugare harti noi ( pe langa Bulgaria si Romania puse standard) si in plus ARE UN VIDEOPLAYER INTEGRAT care stie sa citeasca mp4 sau avi (recomand avi)

Editat de sharkyslro
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Garas e adevarat ce spune @sharkyslro. In pachetul Super Mod exista si un player video.

Pentru unitatile care le fac eu, pot pune un video player integrat direct in MediaPlayer-ul nativ al unitatii.

Cand o sa ajung acasa am sa testez si un nou firmware numai pentru Evolution 9.1.3 cu navigatie duala si cu sunet la ambele de radio sau muzica in fundal intrerupt la anuntarea manevrelor.

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 25.08.2019 la 1:33, Neek a spus:

Depinde de tipul masinii sunt diferite modele de camere nu e una si aceeasi. Pe la cei care monteaza, numai camera e vreo 250 Ron. Eu mi-am luat una model Duster (cred ca ar fi un 8201714222) si cu cablu adaptor ca sa ma pot juca si face teste.

@nsa de activare daca vrei iti pot activa si eu, ca nu esti chiar departe de mine (numai ca eu nu sunt acasa acum) sau si altcineva de pe forum te poate ajuta. Eu ma intorc undeva peste 2 sapt.

Daca suntem aproape si ma poti ajuta cu activarea, ar fi o solutie. Sa incerc sa caut la Planetara eventual camera si ma descurc eu cumva sa trag firele. Oricum nu e graba, ne auzim pe privat eventual pentru detalii...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...