Sari la conținut

Peripetii Pe Rarau


Postări Recomandate

Ieri am comis-o destul de bine... Pe la 16 jumate m-am hotarat eu sa plec intr-o plimbare pe Transrarau, ca mai incercasem odata sa-l traversez si era inchis. Afara soare, vre-o 24 de grade, deci toate bune si frumoase. Dupa o ora de mers am ajuns in Pojorata si am inceput sa urc spre cabana. Dupa 3 sferturi de drum, ce sa vezi? Zapada la greu, fagase, tot tacamul unui peisaj de iarna! Fagasele era destul de adanci, mai tot timpul frecam masina pe dedesubt. Am urcat pana la intersectia unde incepe coborarea pe partea cealalta si bineinteles ca era inchis, asa ca m-am intors...

 

La intoarcere, intr-una din zonele cu fagase mari, am zis eu ca ar fi o idee buna s-o iau putin stanga, sa nu mai intru direct pe fagase ca sa evit frecatul pe dedesubt... Asa ca am urcat cu rotile din dreapta pe mijlocul dintre fagase si cu cele din stanga pe maldarul de zapada. Greseala fatala! Zapada era uda, nu inghetata cum credeam eu si in scurt timp rotile din stanga s-au afundat... I-am dat tot inainte incercat sa revin pe fagase, dar se formasera deja altele pe unde mergeam eu si n-am mai reusit sa ies de pe ele... In scurt timp n-am mai putut inainta si la prima incercare de data inapoi m-am scufundat si mai tare si am ramas complet suspendat... In stanga mea zapada era atat de mare ca nici nu puteam deschide portiera... De sapat sub masina nu se putea. Zapada fiind uda s-a comprimat si s-a intarit ca gheata.

 

In spatele meu era un Sharan care tocmai daduse cu spatele inainte sa intru eu in zona respectiva ca atinsese pe dedesubt si vroia sa vada care-i treaba. Apoi a mai venit o masina plina cu tigani care nici ei nu aveau pe unde trece ca eu blocam tot drumul. Spre surprinderea mea, s-au pus baietii pe treaba cu rangi, tevi, scanduri si lopata mea, incercand sa ma scoata de acolo. Bineinteles ca n-au reusit... Cand esti pe burta, esti pe burta si gata... Daca nu poti sapa acolo, nicio sansa. Intr-un final salvarea mea a venit din parte Sharan-ului (oh... the shame! ). M-a luat la sufa (pe care o avea el, ca eu nu aveam... ) si m-a tras de vre-o 3 ori in spate pana am ajuns intr-o zona unde am putut intra iar pe fagase...

 

post-1672-0-07397100-1430159472_thumb.jpg post-1672-0-04876300-1430159493_thumb.jpg

 

Concluzia prostiei mele de ieri: un Duster a fost scos din zapada de un Sharan, m-am usurat de 100 RON pe care a trebuit sa-i dau baietilor care s-au chinuit sa ma scoata de acolo (ce-i drept ii meritau, la cat s-au udat si au muncit acolo, chiar daca n-au reusit sa ma scoata) si colac peste pupaza, au mai trecut 2 tipi care au dat duma: "si uite asa s-a dus reclama la Duster..." Dracii m-au luat, nu alta! Nu mai bine ieseam in oras la o bere?

Editat de ddalcu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 19
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Cred ca intamplarea a fost plina de invataminte deci mai rentabila decat o iesire la bere. Eu inteleg urmatoarele: 1. chiar daca ai o masina mai inalta, 4x4 si cutie scurta nu esti invincibil; e foar

Ha ha... :)   Cam la vreo 500 metri mai la vale am patiti si eu aceeasi aventura, tot pe Rarau, acelasi traseu, aceeasi problema cu zapada mare...   A venit un tip cu un Range Rover... A incerc

Sau un troliu....

Posted Images

Nu te necaji ca mai patit si altii (desi pe mine asta nu ma consoleaza). Eu zic ca e bine ca ai iesit si acum ai o mai buna idee cum sa apreciezi "terenul" data viitoare. Lasa deoparte "mandria" jignita ca te-a scos sharanul. Fii fericit ca a fost acolo si te-a scos. Eu am fost intr-o situatie similara singur, fara picior de trafic si noroc cu un tinerel care urca pe jos ca altfel si acum cred ca sapam pe sub si pe langa masina. Am avut roata dreapta spate spre o .. sa zicem vale. Am avut si lanturi, e drept.

Editat de vsebas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva asemanator am patit si eu, am vrut sa urc pe Rarau doar ca...la jumatatea drumului era zapada prea mare:

 

Iti recomand sa urci la Manastirea Pojorata ( Corlateni )

si

 

Filmarile le am si eu de curand..de doua saptamani asa.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia prostiei mele de ieri: un Duster a fost scos din zapada de un Sharan, m-am usurat de 100 RON pe care a trebuit sa-i dau baietilor care s-au chinuit sa ma scoata de acolo (ce-i drept ii meritau, la cat s-au udat si au muncit acolo, chiar daca n-au reusit sa ma scoata) si colac peste pupaza, au mai trecut 2 tipi care au dat duma: "si uite asa s-a dus reclama la Duster..." Dracii m-au luat, nu alta! Nu mai bine ieseam in oras la o bere?

 

Cred ca intamplarea a fost plina de invataminte deci mai rentabila decat o iesire la bere. Eu inteleg urmatoarele:

1. chiar daca ai o masina mai inalta, 4x4 si cutie scurta nu esti invincibil; e foarte bine sa constientizezi limitele masinii si sa nu incerci sa le depasesti deoarece

2. majoritatea reclamelor sunt niste minciuni sfruntate: am vazut azi la TV cum iei o pastila si iti trece instant durerea de cap sau ca daca iei credit de la banca o sa ai o familie fericita si copii veseli, balai si cu ochi albastri plus o sotie care te priveste topita. Nici dacia nu face exceptie dar nici alti fabricanti de masini.

3. iesirile mai riscante in off road se fac doar in haita. Atunci cand suntem singuri, departe de oras si de prieteni e bine sa cantarim foarte atent riscurile chiar daca barbatia ne impinge inainte.

4. faptul ca un sharan a salvat un duster in off road este doar o exceptie care nu distruge realele capacitati off road ale dusterului cu toate ca si acestea sunt mult exagerate uneori in filmulete si reclame

5. cand esti pe burta nici lanturile si nici diferentialul blocabil nu te ajuta la nimic insa acestea te pot ajuta sa nu ajungi pe burta. Pot exista insa si exceptii.

6. din pacate, asa cum am vazut din aceasta intamplare, ajutorarea unor semeni aflati in nevoie se face pe bani. Mi se pare un gest urat sa ceri sau sa accepti bani pentru un gest de ajutor. Oricat de mult te-ai fi straduit sau oricat efort ai fi depus.

Editat de dacian
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...