dacian

Duster 4X4 1,6 16V Vs Duster 4X4 1.2 Tce

100 posts in this topic

Fiabilitatea la 1.2 TCe a fost deja demonstrata pe alte masini din gama Renault. La un moment dat gasisem pe un [u][color="#008000"][url="http://www.forumduster.ro/"]forum[/url][/color][/u] francez o postare a cuiva ce detinea o mica firma de curierat, avea cateva Renault (Kangoo cred) cu 1.2 TCe ce toate trecusera de 400.000 km si nu avusese nici o problema cu motorul la nicicare dintre ele.

Singurul avantaj pe care il vad eu la motorul de 1.6 16V este instalatia de gaz mai ieftina (pentru cine vrea asa ceva). In rest, nu are ce discuta cu 1.2 TCe, nici in varianta de 4x2 nici in 4x4, nici in oras nici in off. Parerea mea.

2 people like this

Fiabilitatea la 1.2 TCe a fost deja demonstrata pe alte masini din gama Renault. La un moment dat gasisem pe un francez o postare a cuiva ce detinea o mica firma de curierat, avea cateva Renault (Kangoo cred) cu 1.2 TCe ce toate trecusera de 400.000 km si nu avusese nici o problema cu motorul la nicicare dintre ele.

Singurul avantaj pe care il vad eu la motorul de 1.6 16V este instalatia de gaz mai ieftina (pentru cine vrea asa ceva). In rest, nu are ce discuta cu 1.2 TCe, nici in varianta de 4x2 nici in 4x4, nici in oras nici in off. Parerea mea.

In plus, Mercedes nu cred ca l-a cumparat sa se joace cu el (motorul 1.2 tce)!

1 person likes this

Cum adica l-a cumparat?

A cumparat motorul asta sa il puna pe o masina de a lor, nu stiu care.

E, cei care "iubesc" motoarele mici ar zice ca Mercedes a cumparat motoarele 1.2 TCe de la Renault ca sa le puna la stergatoarele de la parbriz, dar asta e o alta discutie :D

Fiecare cu parerea lui. Eu nu ma plang de 1.6. Dar daca le vedeti atat de fiabile, de ce nu va place consumul lor si puneti gpl?! :);)

2 people like this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.