andrei_cantacuzino

Anvelope Vară Duster

41 posts in this topic

Eu personal, am pus Bridgestone Dueler Sport HP, de o vara, deja . Sunt multumit de ele, aderenta e foarte buna, si pe ud si pe uscat, singura observatie este ca se consuma destul de repede ...

eu m-am gandit la Michelin Scorpion Verde. par ok si ca pret, si vorba aia, sunt Michelin. voi ce folositi? si cat de multumiti sunteti de ele? AT uri nu are rost pt ca ies mult prea rar in off care sa necesite asa ceva

Sent from my iPad using Tapatalk

am o intrebare. decat sa iau anvelope scumpe, premium, Michelin sau Conti si sa le tin mai multe sezoane, e mai bine sa iau unele mai ieftine(250 de lei bucata) si sa le tin un sezon jumate/doua?

Sent from my iPad using Tapatalk

->o anvelopa premium te va tine 4 sezoane lejer..., do the math:

4 buc x 250 ron = 1000 ron * 4 ani = 4000 ron

4 buc * 500 ron =2000 ron -> dupa 4 ani cost 2000

-> nu mai zic ca stai cu morcovu la fiecare curba , daca cumperi anvelope ieftine.

Eu am trait experiente de genul asta cu niste anvelope Matador noi - la un moment a trebuit sa execut o manevra de evitare a unei coleziuni frontale, fapt care a dus la un derapaj de toata frumusetea, spre norocul meu am reusit sa redresez masina dupa ce am facut 3 scheme de drift pe DN1.

A doua zi am cumparat DUNLOP tocmai pt faptul ca cele non-premium au avut un comportament total aiurea, care era sa ma coste chiar viata, asa ca...parerea mea, pt mersul pe sosele, best tyre as you can buy!

6 people like this

Postez aici, cred ca are oarescum legatura, si apelez la experienta celor care au mai schimbat dimensiuni...am de la cineva o oferta moca de 4 cauciucuri sh de vara, doar ca sunt pe 55, nu pe 65 (deci rezulta cam 2cm diferenta), in rest aceleasi dimensiuni ca la Duster. Presupunand ca d.p.d.v. calitate sunt ok, merita sa le montez d.p.d.v. dimensiuni ? versus allseason-urile Continental care au aprox 27.000 km. Ca si conditii de drum, in general asfalt, din cand in cand niste pamant. Multumesc.

Pai... o sa ai doua (trei) mici probleme.

1 Talonul mai jos al anvelopei duce la riscuri mai mari la loviturile jantei. Tu fiind de la Bucare, poti analizza singur la ce te expui.

2 fiind dimensiunea mai mica a diametrului rotii inregistrarea km la bord se face mult mai repede. Adica... va fi ceva de genul: mergi 80-85 km reali pe drum si iti inregistreaza 100 la bord.

3 La ITP si in caz de control ti se varespinge sau ridica talonul (dupa caz). Dar asta nu este neaparat o problema (sau este...!)

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.