andrei_cantacuzino

Anvelope Vară Duster

41 posts in this topic

Salut! Sincer, depinde cat vrei sa tii masina si cum mergi cu ea. Eu nu as da banii pe anvelope de vara pentru Duster la cati km fac eu vara la drum lung, si as opta pentru un set de A/T-uri de la BFG. Ceea ce voi si face sper, cat de curand, cand se nimicesc acele all-season cu care a venit masina. Gandeste-te ca un set de A/T-uri de la BFG tin de vreo 3-4 ori mai multi km decat un set de anvelope de vara normale. Si nu costa de 3-4 ori mai mult. In plus, daca vrei sa iesi de pe asfalt, nu ai nicio grija. Insa, inca o data, conteaza si cat mai vrei sa tii masina, si daca se renteaza sa investesti pentru atati km.

Atentie ca AT-urile sunt cauciucuri grele si cu santuri mari, ceea ce inseamna automat o crestere de consum chiar si la dimensiunea nominala. Daca esti sensibil la urechi exista si o crestere de decibeli datorata tot desenului anvelopei. Pe de alta parte, nici eu nu cred ca as da banii pe cauciucuri de vara la Duster. Astea cu care a venit sunt ok pentru drumuri pe asflat si chiar si pentru iesiri usoare in teren. Daca esti sigur ca stai doar pe asfalt (nu este cazul meu), ar merita niste jante pe 17" sau 18" cu cauciucuri cu talie mai joasa. Asta ar imbunatatii tinuta de drum substantial, dar nu inainte de a schimba suspensia cu ceva mai rigid, pentru ca cea din fabrica este jalnica.

1 person likes this

Eu as zice sa ramaneti in subiectul topicului.

Nu mai dati sfaturi si nu detaliati aici subiecte de AT-uri. Este subiect deja discutat indelung pe topicurile dedicate.

Subiectul este ANVELOPE DE VARA!

1 person likes this

Conform testelor ADAC, la marimea de anvelopa pentru Duster, lucrurile stau cam asa:

1. Continental Cross Contact UHP

2. Pirelli Scorpion Verde

3. Goodyear EfficientGrip SUV 4x4

4. Vredestein Sportrac 3

5. Hankook Dynapro HP

6. Bridgestone Dueler HP Sport

Pentru anvelope de vara

Edited by alexis

Hhmmm, testele astea sunt destul de diferite de la un site la altul. Nu prea poti sa te iei mereu dupa ele. Testberichte.de, motorul de cautare care se ocupa numai cu testele pe diferite produse, contin mai multe teste pentru anvelope. Daca te uiti pe automotor und sport gasesti pe locu 1 Goodyear Hydragrip, pe Promobil este Hankook samd. Mai sunt si alte siteuri unde unde poti selecta coeficientul de zgomot si consumul ca factori importanti apoi marca anvelopei. de mlte ori ajungi sa platesti aproape dublu pentru scrisul de pe anvelopa care este marca premium dar poate nu stiti ca multe marci se fac cam sub acelasi acoperis in aceeasi fabrica dar in sectii diferite.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.