208 posts in this topic

Exista vreo posibilitatea/a reusit careva sa vedem/vada ce presiune au cele patru roti separat? Adica daca se pot citi cu un aparat (eventual prin OBD)?

A fi util in cazul in care e o alerta sa rezolvam problema imediat.

Am patit de cateva ori iarna asta sa mi se aprinda martorii de roata desumflata. Am mers la un Lukoil (pe-aici au niste compresoare destul de nice - digitale, cu posibilitate de pre-set si atentionare sonora cand s-a ajuns la cat l-ai pus) - nu ia mai mult de 2-3 minute sa verifici toate 4 rotile. Deci mai putin decat iti ia sa verifici care roata e cel mai moale (scazuta sub pragul de 0.3 fata de baseline-ul setat).

Am si compresor de aer portabil (de-ala luat la oferta de la LIDL) si l-am folosit si ala odata pt ca eram acasa, la cca 10-12 km de cea mai apropiata benzinarie. Chiar si cu ala mi-a luat sub 10 minute.

Sincer nu stiu daca se vede cu CLiP-ul care roata exact e lasata, si nu am apucat sa testez cu un ELM327 (insa ma astept ca ala cel mai probabil nu stie).

Killer, am io trasnaia aia si torque pro + pluginu' ala Renault Advanced EX. Nu poci ca sa vaz presiune independent pe roti...

1 person likes this

Am citit topicul asta si tot nu am inteles clar,deci Duster ph2, dCi 2x4 Euro6 Mai 2016,are sau nu senzori in roti?Si apropo de presiunea din roti...dupa primii 10 mii km cand am verificat aveam in toate 4 fix 1,8!

Din 11/2015 vine cu TPMS indirect.(un indiciu ar fi abțibildul de pe ușa șoferului cu TPMS

.....

*Din VIN se vede că mașina are sau nu TPMS nu se vede și tipul direct/indirect și se vede și data fabricației:

cu Tyre pressure detection DPRPN

fără Tyre pressure detection SDPRPN

Se pare ca:

- PH 2 4WD si 2WD fabr. dupa Nov 2014 au TPMS via valve cu senzori care comunica radio cu calculatorul masinii.

- PH 2 2WD fabr. dupa Nov 2015 are TPMS via ABS (insa la 4WD se pare ca nu s-a schimbat nimic din Nov 2014)

Cel putin asta am inteles eu din diversele info postate pe-aici...

Edited by Killer82
1 person likes this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.