Sari la conținut

Postări Recomandate

Am patit de cateva ori iarna asta sa mi se aprinda martorii de roata desumflata. Am mers la un Lukoil (pe-aici au niste compresoare destul de nice - digitale, cu posibilitate de pre-set si atentionare sonora cand s-a ajuns la cat l-ai pus) - nu ia mai mult de 2-3 minute sa verifici toate 4 rotile. Deci mai putin decat iti ia sa verifici care roata e cel mai moale (scazuta sub pragul de 0.3 fata de baseline-ul setat).

 

Am si compresor de aer portabil (de-ala luat la oferta de la LIDL) si l-am folosit si ala odata pt ca eram acasa, la cca 10-12 km de cea mai apropiata benzinarie. Chiar si cu ala mi-a luat sub 10 minute.

 

Sincer nu stiu daca se vede cu CLiP-ul care roata exact e lasata, si nu am apucat sa testez cu un ELM327 (insa ma astept ca ala cel mai probabil nu stie).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 225
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

UE a hotărât că toate modelele de autovehicule trebuie să fie echipate cu un sistem de control a presiunii pneurilor (SCPP in romaneste). Începând cu 1 noiembrie 2014, un asemenea sistem este prescris

Ce misto, unii care au acest sistem se plang de el, iar cei care nu-l au il vor.

la @Planetara 200 lei setul de 4 plus transport..  

Posted Images

Am citit topicul asta si tot nu am inteles clar,deci Duster ph2, dCi 2x4 Euro6 Mai 2016,are sau nu senzori in roti?Si apropo de presiunea din roti...dupa primii 10 mii km cand am verificat aveam in toate 4 fix 1,8!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din 11/2015 vine cu TPMS indirect.(un indiciu ar fi abțibildul de pe ușa șoferului cu TPMS

.....

*Din VIN se vede că mașina are sau nu TPMS nu se vede și tipul direct/indirect și se vede și data fabricației:

cu Tyre pressure detection DPRPN

fără Tyre pressure detection SDPRPN

 

Se pare ca:

- PH 2 4WD si 2WD fabr. dupa Nov 2014 au TPMS via valve cu senzori care comunica radio cu calculatorul masinii.

- PH 2 2WD fabr. dupa Nov 2015 are TPMS via ABS (insa la 4WD se pare ca nu s-a schimbat nimic din Nov 2014)

Cel putin asta am inteles eu din diversele info postate pe-aici...

Editat de Killer82
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...