Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Dacia Duster 1.6Dci - 130Hp 320Nm

• This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#7 all3ex

all3ex

Duster Starter

• Members
  • 7 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 09 February 2016 - 07:52 PM

sa speram ca apare curand 1.6 130cp si pentru Romania

#8 MAK

MAK

Addicted Duster Member

• Members
  • 592 posts
  • Duster PH1 Benzina 2.0 4x2/4x4 140cp

Posted 09 February 2016 - 10:26 PM

Te.ai bagat in seama cu 4,5 posturi in care nu spui nimic.. apoi ..pac un anunt de vanzare... se poate sterge...

Edited by Micutzu666, 09 February 2016 - 11:10 PM.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#9 huskyuk

huskyuk

Ex-Dusterist

• Members
  • 795 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 10 February 2016 - 10:19 AM

Din informatiile pe care le am eu de la cineva de la Renault, care lucreaza la proiectul noului Duster, pe modelul nou NU va fi disponibil 1.6 dCi, va exista tot K9K de 1500cc, insa alta versiune, cel mai probabil cu 115cp. (In rest, aceleasi motorizari 1.6 benzina aspirat si 1.2 benzina turbo)
Ceea ce mi-a putut confirma cu certitudine omul, este ca discrepanta dintre modelul pentru RO si cel pentru alte tari (DE, UK, etc.) va fii mult mai mare.
In afara se va putea opta pentru camere de parcat "bird's eye view", radar in bara pentru franat automat in caz de impact, si alte gadgeturi de genul, pe cand la noi, lista de optiuni va fi cumva similara cu ce este acum.
Scaunele vor fi diferite cu siguranta, pentru ca s-a schimbat furnizorul, insa mi-a spus ca nu stie daca vor fi diferite in mai bine sau mai rau, pentru ca actualul furnizor de scaune este mai bine cotat decat cel care va echipa urmatorul model..
Masina va fi mai mare, mai spatioasa, contruita pe platforma de Kadjar. Trenul de rulare se va pastra (transmisie, diferential, etc.) pentru ca este bun si fiabil.
Vor fi pastrate "capacitatile de off-road" respectiv unghi de atac, de degajare, garda la sol, pentru ca asta s-a cerut de la masina asta. Designul exterior va fi mult imbunatatit, citez (fara sa comentez) "o sa arate si ea ca o masina adevarata, nu ca o caruta urata" cu LED DRL, elemente chrom si alte "eye-candy".

Informatiile de mai sus vin dintr-o sursa sigura, insa nu sunt confirmate oficial, masina este inca in stadiu de proiect, le puteti ataca cu argumente, le puteti crede sau nu. Eu doar am decis sa le impartasesc aici ca mi-e drag de voi ;)

#10 andrei_s

andrei_s

Weekly Duster Member

• Members
  • 81 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 10 February 2016 - 12:16 PM

Nu stiu daca acum (la varianta facelift ma refer) arata ca o "caruta urata" dar cu siguranta sper sa nu arate ca in imaginea de mai jos pe care am vazut-o intr-un articol zilele trecute. Mie mi se pare ca este mai urata decat actualul model ...
Referitor la imbunatatiri ele sunt necesare in special la confortul scaunelor si calitatea materialelor de la interior si de ce nu si o gama noua de motoare chiar daca nu va primi minunatul si mult laudatul 1.6 dci :D

Posted Image

Edited by andrei_s, 10 February 2016 - 12:18 PM.

#11 Ahille

Ahille

Weekly Duster Member

• Members
  • 89 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x2 110cp

Posted 10 February 2016 - 01:05 PM

http://www.prosport....europa-15055749

#12 mugur

mugur

Addicted Duster Member

• Members
  • 605 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 10 February 2016 - 01:07 PM

Daca ma uit la aia din prosport o prefer pe a mea. Aia noua e masina de oras.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!