Sari la conținut

Cum transportati bicicleta/bicicletele cu Dusterul?


Cum transportati bicicleta/bicicletele cu Dusterul?  

51 membri au votat

  1. 1. Cum transportati bicicleta/bicicletele cu Dusterul?

    • Pe masina ( suport pe barele transversale )
    • Pe carlig ( suport ce se monteaza pe carligul de remorcare )
    • Pe portbagaj ( suport ce vine montat pe usa de la portbagaj )
    • In masina cu scaunele rabatate


Postări Recomandate

Pe bare transversale si suport de biciclete.

Avantaje:

- E mai safe (pe langa faptul ca suportul are incuietoare, accesul nu e asa facil si un eventual doritor de foloase necuvenite ar opera in vazul lumii)

- Nu mai ai nevoie de numar suplimentar (ca in cazul suportului pe carlig)

- Nu se mai murdareste bicicleta de la noroiul aruncat de roti

- Ai vizibilitate in spate

Dezavantaje:

- Daca pui mai mult de doua biciclete pe suporti, ai nevoie de ceva pe care sa te urci (sau un ajutor la sol)

- Se zice ca aerodinamica masinii are de suferit (desi nu stiu ce-ar mai putea "strica" suportul pe plafon la "aerodinamica" Duster-ului :)) )

- Zgomotul in mers (din punctul meu de vedere asta e mai digerabil decat tacanitul innebunitor al pietricelelor prinse in cauciucuri :) )

 

LE Am uitat un mare avantaj (cel putin in cazul meu):

- Am gasit tot ansamblul (bare transversale plus suport biciclete) la uriasa suma de aproximativ 400 ron. Carligul si suportul de biciclete pe carlig cred ca sunt mult mai scumpe.

Editat de cosminium
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 95
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

hai ca nu sta chiar asa stramb mie mi se pare ok...   si da, pe carlig e cea mai scumpa varianta, dar are cele mai multe avantaje

e deja un pic offtopic ca vorbim exclusiv de carlige - dar - am impresia ca sunt 2 feluri de carlige: - alea cu flansa verticala, cu 2 gauri in care se prinde sfera cu 2 suruburi - astea cu sfera cu

Posted Images

Pe bare transversale si suport de biciclete.

Avantaje:

- E mai safe (pe langa faptul ca suportul are incuietoare, accesul nu e asa facil si un eventual doritor de foloase necuvenite ar opera in vazul lumii)

- Nu mai ai nevoie de numar suplimentar (ca in cazul suportului pe carlig)

- Nu se mai murdareste bicicleta de la noroiul aruncat de roti

- Ai vizibilitate in spate

Dezavantaje:

- Daca pui mai mult de doua biciclete pe suporti, ai nevoie de ceva pe care sa te urci (sau un ajutor la sol)

- Se zice ca aerodinamica masinii are de suferit (desi nu stiu ce-ar mai putea "strica" suportul pe plafon la "aerodinamica" Duster-ului :)) )

- Zgomotul in mers (din punctul meu de vedere asta e mai digerabil decat tacanitul innebunitor al pietricelelor prinse in cauciucuri :) )

 

LE Am uitat un mare avantaj (cel putin in cazul meu):

- Am gasit tot ansamblul (bare transversale plus suport biciclete) la uriasa suma de aproximativ 400 ron. Carligul si suportul de biciclete pe carlig cred ca sunt mult mai scumpe.

Pt ph2 sau ph1?<br/>

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe bare transversale si suport de biciclete.

Avantaje:

- E mai safe (pe langa faptul ca suportul are incuietoare, accesul nu e asa facil si un eventual doritor de foloase necuvenite ar opera in vazul lumii)

- Nu mai ai nevoie de numar suplimentar (ca in cazul suportului pe carlig)

- Nu se mai murdareste bicicleta de la noroiul aruncat de roti

- Ai vizibilitate in spate

Dezavantaje:

- Daca pui mai mult de doua biciclete pe suporti, ai nevoie de ceva pe care sa te urci (sau un ajutor la sol)

- Se zice ca aerodinamica masinii are de suferit (desi nu stiu ce-ar mai putea "strica" suportul pe plafon la "aerodinamica" Duster-ului :)) )

- Zgomotul in mers (din punctul meu de vedere asta e mai digerabil decat tacanitul innebunitor al pietricelelor prinse in cauciucuri :) )

 

LE Am uitat un mare avantaj (cel putin in cazul meu):

- Am gasit tot ansamblul (bare transversale plus suport biciclete) la uriasa suma de aproximativ 400 ron. Carligul si suportul de biciclete pe carlig cred ca sunt mult mai scumpe.

 

 

Ma tenteaza sa imi iau asa doar ca mi-e sa nu zgarii masina cand incerc sa pun bicicleta, am un mtb destul de greut si masina este destul de inalta.

 

Tu tii suportul tot timpul?

La viteze de aprox. 90 km/h se aude enervant?

 

De unde ai cumparat suportul si barele?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect, dar si cu bare transversale si suporti calumea te apropii tot de suma asta.

In plus carligul il poti folosi si la alte lucuri.. Tractat remorca, rulota, platforma ATV, repozitionat roata de rezerva afara (Mudster).. + protectia suplimentara :)

 

Din cauza asta sunt in dubii, doar ca nu am remorca, rulota, etc dar pt protectie si faptul ca este mai usor de pus bicicleta este un mare +

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@stefanudrea: PH2

@Vlad: si barele si suportul le tin tot timpul, mai putin iarna (nu le folosesc in anotimpul rece si mi-e peste mana sa curat zapada de pe plafon cu tot sitemul pus).

Zgomotul apare dupa 70 km/h insa e suportabil pana pe la 100-110 km/h (viteza pe care nu o depasesc cand am bicicleta sus).

Si barele si suportul le-am luat de la un magazin online din Brasov (multibox.ro)

Prima bicicleta e simplu de urcat. Procedura mea e urmatoarea: cu un "heirup" o pun pe suport, dupa care deschid usa soferului si stau pe prag pana o prind cu suruburile. O data pusa pe suport nu mai ai probleme, necesita un efort foarte mic sa o tii in echilibru pana o asiguri.

P.S. si eu am tot un mtb (15 kg).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu le transport pe carlig. Cred ca e cea mai scumpa varianta daca nu ai deja carlig, dar e cea mai comoda. E cam dificil sa urci o bicicleta plina de noroi pe plafonul masinii fara sa zgarii masina, iar in interior in cazul meu nici nu se pune problema. Am ales varianta asta si pentru ca folosesc suportul foarte des si imi renteaza.

 

O alta varianta mai de buget la care ma gandeam e un suport pe hayon inaltat asa: http://suportbicicle...-stand-up-3.jpg

 

La suportul pe carlig insa m-a dezamagit complet carligul original pentru PH2. Am platit pret TRIPLU pe el ca sa am garantia ca totul va fi ok. Din pacate garantia a fost doar in capul meu si acum ma gandesc sa il schimb cu un carlig aftermarket. Motivul e ca e stramb. Sfera din capat (partea ei taiata din partea de jos) nu e paralela cu solul si in consecinta nici suportul nu sta drept. E lasat pe spate si arata ca naiba. E functional, da sincer mi-e rusine cu el ca merg la competitii si evenimente unde vine toata lumea cu suporti pe masina si pana acum n-am vazut nici un suport pe carlig sa stea mai prost ca la Duster.

post-3015-0-70756700-1419252593_thumb.jpg

post-3015-0-26188200-1419252596_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu le transport pe carlig. Cred ca e cea mai scumpa varianta daca nu ai deja carlig, dar e cea mai comoda. E cam dificil sa urci o bicicleta plina de noroi pe plafonul masinii fara sa zgarii masina, iar in interior in cazul meu nici nu se pune problema. Am ales varianta asta si pentru ca folosesc suportul foarte des si imi renteaza.

 

O alta varianta mai de buget la care ma gandeam e un suport pe hayon inaltat asa: http://suportbicicle...-stand-up-3.jpg

 

La suportul pe carlig insa m-a dezamagit complet carligul original pentru PH2. Am platit pret TRIPLU pe el ca sa am garantia ca totul va fi ok. Din pacate garantia a fost doar in capul meu si acum ma gandesc sa il schimb cu un carlig aftermarket. Motivul e ca e stramb. Sfera din capat (partea ei taiata din partea de jos) nu e paralela cu solul si in consecinta nici suportul nu sta drept. E lasat pe spate si arata ca naiba. E functional, da sincer mi-e rusine cu el ca merg la competitii si evenimente unde vine toata lumea cu suporti pe masina si pana acum n-am vazut nici un suport pe carlig sa stea mai prost ca la Duster.

Ala inaltat anuleaza total vizibilitatea prin luneta dar cred ca si din oglinzile laterale. Ciudat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak pinned și pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...