Vlad

Anvelopele cu care este masina echipata din fabrica

75 posts in this topic

Am mers cativa ani cu anvelope de iarna cu tinte (in afara) si era alta socoteala, de acolo si ideea de a-mi lua cauciuce din astea si in tara. Este aberant ca nu ai voie in Romania cu ele cand in alte tari civilizate sunt perfect legale.

Sent from my iPhone 6+

dar exista un articol de lege prin care se declara ca sunt ilegale sau e doar un zvon?

Sunt ilegale doar pe asfalt. Daca mergi cu ele pe zapada / gheata, sunt ok. La fel ca si lanturile. Numai ca lanturile le dai jos imediat, pe cand tintele...

Sa-mi dau si eu cu parerea...aseara am venit de la munte pe mai multe ''tipuri'' de zapada...cauciucuri stoc...pe zapada batuta sunt relativ ok...pe ghiata, ca aproape orice fel de cauciuc, adica clar nu ai aderenta...pe zapada apoasa se schimba problema in rau, constatarea mea este ca profilul benzii de rulare nu ajuta aproape deloc la dispersarea acestui tip de zapada...lucru pe care l-am mai simtit si pe asfalt ud(ploaie).

Nici compozitia cauciucului nu ajuta la aderenta pe timp de iarna, ele fiind de fapt un compromis intre vara-iarna.

In concluzie am sa cumpar un set special de iarna... :yes:

5 people like this

Asta pentru că e diferență între All Season și All Weather.

Am căutat mai multe informații după ce am văzut pe pielea mea ce înseamnă Dunlop All Weather sau Good Year UG7 sau chiar Matador de iarnă vs aceste Continental Al Season.

Chiar pe site o sa vedeți că nu sunt recomandate pentru ierni mai aspre.

Pentru lăsat mașina acasă când vin ninsorile sau e ger și sticlă pe jos sunt bune.

Cine circulă continuu indiferent de anotimp ar trebui să se orienteze la alte cauciucuri dar All Weather - o marcă premium sau unele separat pentru Iarnă.

Părerea mea.

Concluzia mea dupa 2 ani de utilizare anvelope all-season (nu pe Duster, alt 4x4): nu sunt bune nici vara, nici iarna. Iarna, pe un drum neasfaltat, acoperit cu zapada: degeaba 4x4, trebuia sa montez lanturi, pe cand alte masini cu anvelope iarna, urcau fara lant. Vara: se tocesc EXTREM de repede datorita compozitiei.

Anvelopele Conti de pe Duster: n-am avut ocazia sa le testez vara, dar iarna nu mi se par ok deloc.

2 people like this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.