Vlad

Anvelopele cu care este masina echipata din fabrica

75 posts in this topic

Buna ziua,

Vreau sa va intreb ce parere aveti de anvelopele All Season Continental Cross Contact M+S cu care vine masina echipata.

Sunteti multumiti de comportamentul lor pe zapada/gheata?

Pe zapada conduceti pe modul Auto sau 4wd lock ?

Azi am mers prima oara cu ele pe zapada. Am lasat-o pe auto. Nu mi s-a parut sa piarda tractiunea dar la frana e destul de "interesant". Pe jos fiind aproape bec ( ghiata +zapada fina) probabil cu orice cauciuc intra abs ul. Totusi la niste curbe 90 grade, luate cam la 40 km/h am simtit-o ca fuge de spate.

Mai vedem in continuare, cand creste zapada.

Azi am mers prima oara cu ele pe zapada. Am lasat-o pe auto. Nu mi s-a parut sa piarda tractiunea dar la frana e destul de "interesant". Pe jos fiind aproape bec ( ghiata +zapada fina) probabil cu orice cauciuc intra abs ul. Totusi la niste curbe 90 grade, luate cam la 40 km/h am simtit-o ca fuge de spate.

Mai vedem in continuare, cand creste zapada.

Prima frana mai serioasa de la vreo 50km/h am simtit cum ca as calca pe "bolovani", iar la un semafor am facut 90 de grade (curba) si tractiunea pe spate a lasat de dorit. Nu era totusi pe 4x4, era pe auto.

am mers azi 150 de km numai pe drum cu gheata sunt cam proaste sincer . Am fost la un pas sa fac accident la o curba la 60 de grade spre stanga aveam numai 50 la ora masina a derapat spre drepta, am incercat sa redresez fara nici o sansa cand aproape sa loveasca un parapet pe partea drepta am virat volan stang iar si intr un final a sarit iar pe drum acum nu stiu esp a facut asta sau am avut noroc ca era un pic de pietris intre marginea drumului si parapet. Nu este 4x4 dar am mai condus si alte masini in asfel de conditi dar cu cauciucuri de iarna si nu am avut aceste probleme pe zapada poate sunt mai bune dar all season sunt intre nici de vara nici de iarna eu unul le dau jos si o sa mi pun de iarna.

... drum cu gheata ... o curba la 60 de grade spre stanga .... 50 la ora ... masina a derapat spre drepta

ca sa vezi :D

3 people like this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.