Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Anvelopele cu care este masina echipata din fabrica

• This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#1 Vlad

Vlad

Weekly Duster Member

• Members
  • 127 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 01 December 2014 - 05:39 PM

Buna ziua,

Vreau sa va intreb ce parere aveti de anvelopele All Season Continental Cross Contact M+S cu care vine masina echipata.

Sunteti multumiti de comportamentul lor pe zapada/gheata?

Pe zapada conduceti pe modul Auto sau 4wd lock ?

#2 tico98

tico98

Veteran Duster Member

• Members
  • 488 posts

Posted 01 December 2014 - 07:08 PM

Azi am mers prima oara cu ele pe zapada. Am lasat-o pe auto. Nu mi s-a parut sa piarda tractiunea dar la frana e destul de "interesant". Pe jos fiind aproape bec ( ghiata +zapada fina) probabil cu orice cauciuc intra abs ul. Totusi la niste curbe 90 grade, luate cam la 40 km/h am simtit-o ca fuge de spate.

Mai vedem in continuare, cand creste zapada.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 CristiZ

CristiZ

Addicted Duster Member

• Members
  • 900 posts

Posted 01 December 2014 - 07:28 PM

Sunt ok si pe zapada, am testat eu

#4 Ionica

Ionica

Weekly Duster Member

• Members
  • 87 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 01 December 2014 - 07:39 PM

View Posttico98, on 01 December 2014 - 07:08 PM, said:

Azi am mers prima oara cu ele pe zapada. Am lasat-o pe auto. Nu mi s-a parut sa piarda tractiunea dar la frana e destul de "interesant". Pe jos fiind aproape bec ( ghiata +zapada fina) probabil cu orice cauciuc intra abs ul. Totusi la niste curbe 90 grade, luate cam la 40 km/h am simtit-o ca fuge de spate.

Mai vedem in continuare, cand creste zapada.

Prima frana mai serioasa de la vreo 50km/h am simtit cum ca as calca pe "bolovani", iar la un semafor am facut 90 de grade (curba) si tractiunea pe spate a lasat de dorit. Nu era totusi pe 4x4, era pe auto.

#5 ddc

ddc

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 33 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x2 110cp

Posted 01 December 2014 - 08:08 PM

am mers azi 150 de km numai pe drum cu gheata sunt cam proaste sincer . Am fost la un pas sa fac accident la o curba la 60 de grade spre stanga aveam numai 50 la ora masina a derapat spre drepta, am incercat sa redresez fara nici o sansa cand aproape sa loveasca un parapet pe partea drepta am virat volan stang iar si intr un final a sarit iar pe drum acum nu stiu esp a facut asta sau am avut noroc ca era un pic de pietris intre marginea drumului si parapet. Nu este 4x4 dar am mai condus si alte masini in asfel de conditi dar cu cauciucuri de iarna si nu am avut aceste probleme pe zapada poate sunt mai bune dar all season sunt intre nici de vara nici de iarna eu unul le dau jos si o sa mi pun de iarna.

#6 Negura

Negura

Addicted Duster Member

• Members
  • 625 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 01 December 2014 - 09:30 PM

View Postddc, on 01 December 2014 - 08:08 PM, said:

... drum cu gheata ... o curba la 60 de grade spre stanga .... 50 la ora ... masina a derapat spre drepta

ca sa vezi :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!