Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Ce e bun si ce se poate imbunatati la Dacia Duster?

dacia duster

• This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#1 dusty2010

dusty2010

Organizator evenimente

• Members
  • 1,161 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 27 November 2014 - 09:19 AM

Dragi Dusteristi,

La invitatia Uzinei Dacia, vom participa la o conferinta dedicata calitatii modelelor Dacia. In acest sens astept din partea Dusteristilor parerile voastre depre aceasta masina atat ce v-a impreionat placut cat si ce s-ar putea imbunatati.

Daca e posibil, va rog sa raspundeti la acest topic pana maine, vineri, 28.11.2014. Atat despre Duster 1 cat si despre Duster face lift.

#2 razvanpat

razvanpat

Weekly Duster Member

• Members
  • 87 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 27 November 2014 - 10:09 AM

Evident problema barelor transversale pentru PH2 e jenanta. Si Dacia trebuie sa vina cu o solutie "ieri".

Greierii. Cred ca daca nu ar scartai toate plasticele din masina brandul Dacia ar avea o sansa sa fie luat in serios de mai multa lume. Eu deja am vre-o doi care imi canta ocazional si masina nu are nici macar un an. Nu stiu ce costuri implica realizarea unor imbinari care sa nu scartaie, dar banuiesc ca nu ar costa mult iar beneficiile cu siguranta s-ar simti atat in confortul nostru cat si in buzunarul uzinei.

Mai am o nemultumire legata de carilgul de origine la PH2. Bila nu e orizontala si cand montezi un suport de biciclete acesta e stramb, inclinat prea tare pe spate. In poza nu pare sa fie cine stie ce si intr-adevar suportul e utilizabil, fara probleme de functionalitate, dar partea de din spate e mai expusa in cazul iesirii pe un teren accidentat. In schimb vazut in realitate e foarte evident faptul ca suportul sta stramb si e o problema estetica. Pe toate masinile pe care am vazut suporturi de genul asta ele au baza perfect paralela cu soseaua, inclusiv la masini care costa mai putin decat suportul. Doar la Duster e stramb. Ma irita foarte tare chestia asta mai ales ca am platit un pret foarte mare pentru carligul de origine, doar ca sa regret apoi ca nu am luat unul aftermarket.

Mi-as mai mai dori si sa acopere partea de sub bancheta cu ceva. E foarte urat buretele ala si iti da senzatia ca bancheta nu a fost conceputa pentru a fi rabatata. Dar asta e mai mult fita.

Attached Files

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#3 razvanpat

razvanpat

Weekly Duster Member

• Members
  • 87 posts

Posted 27 November 2014 - 10:19 AM

PS. Cred ca ar trebui sa mentionez si cateva de bine.

Apreciez foarte mult antifonarea la PH2. Pacat ca fiind bine antifonata se aud greierii mai bine :)

Apoi imi place foarte mult designul masinii atat la interior cat si la exterior. Ma face sa ma simt bine cand o conduc.

Gaurile generoase din bord unde poti sa-ti arunci cheile si telefonul sunt excelente. In gaura din mijloc imi incape si statia CB, lucru foarte folositor din moment ce o folosesc rar si nu vreau sa dau gauri in plastice ca sa-i montez suportul.

Faptul ca bancheta se poate rabata 100% plat. Nu cred ca ar trebui sa mai existe masini cu hayon la care bancheta nu se rabateaza 100%. Din pacate cred ca mai sunt.

#4 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,408 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 27 November 2014 - 10:24 AM

Eu am sa spun doar despre Duster PH1, diesel, 4x4 si 4x2 ca doar pe acestea le cunosc suficient ( ~2 ani, ~12000km, ~3000km doar offroad).

Pro:
- motor ok pt mine, trage si are cuplu suficient, senzatia de putere suficienta in depasiri (pt. mine)
- garda la sol in general suficienta :D
- spatiu
- incalzeste repede iarna in habitaclu
- consum extraurban ok
- costuri de intretinere decente
- raportul masa masinii / putere motor optim as zice eu
- dimensiuni ( distanta intre punti) optime pentru on/ off road

Nu neaparat contra, dar mici dezamagiri:

- joc scaune fata, mai ales sofer ( boala de pe logan)
- consum urban altfel decat estimat de mine ( desi 4x2 e muult mai economic)
- toba spate expusa
- spoilere de plastic complicat de protejat, schimbat, reconditionat
- urechi remorcare fata/spate prea mici cu risc de stricare spoilere la tractari mai serioase din noroaie
- antifonarea e prea slaba si ma deranjeaza zgomotul de rulare cred, nu sunetul motorului, la viteze de peste 120km/h

poate o sa-mi amintesc si altele dar acum atat imi amintesc ( si bune si mai putin bune).

Edited by vsebas, 27 November 2014 - 10:29 AM.

#5 psystem

psystem

Addicted Duster Member

• Members
  • 599 posts

Posted 27 November 2014 - 10:32 AM

Probleme legate de calitate la Duster PH2:
- caseta directie sub dimensionata rezultand zgomote pe coloana
- AC - ul sub dimensionat rezultand un blocaj al radiatorului la utilizare indelungata
- zgomote la imbinari plastice
- jantele de tabla stilizate se ciobesc foarte usor. Vopseaua argintie sare foarte usor
- arhicunoscutele probleme legate de motor si de soft care nu par a fi rezolvate
- problema indicator combustibil
Cred ca astea ar fi in mare. Daca imi mai aduc aminte voi mai reveni.

#6 fnicolau

fnicolau

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,359 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 27 November 2014 - 11:02 AM

Probleme PH1:

- joc scaun sofer
- problema indicator combustibil. Dacia refuza schimbarea sondei litrometrice desi service-ul a constatat defectul (si Dacia stie foarte bine ca exista aceasta problema la PH1), pe motiv ca din masuratorile pe care au trebuit sa le faca cei din service la indicatia Dacia, aparea eroare doar intr-un punct de masurare din 5.

Also tagged with dacia duster

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!