Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu nu stiu sa se fabrice Duster in aceste tari. Poate ai tu informatii mai noi.

 

Dupa cate stiu Duster se fabrica in Rusia, India si Brazilia sub sigla Renault si in Romania sub sigla Dacia. Dacia se mai fabrica in Maroc dar nu Duster. La fabricatie m-am referit si nu la vanzare.

Nici in Anglia nu se fabrica Dusterul... era vorba despre "Sub ce sigla se vand in tarile respective!"

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precizarile mele erau pentru @lucian27b. Referirile mele erau pentru fabricatie si nu pentru vanzare. Dupa cate stiu Renault nu fabrica masini in Romania si le pune sigla in functie de tara de destinatie. Din Romania ies doar cu sigla Dacia. Cele cu sigla Renault se fabrica in alte tari specificate in postul anterior. (e vorba de modelul Duster)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precizarile mele erau pentru @lucian27b. Referirile mele erau pentru fabricatie si nu pentru vanzare. Dupa cate stiu Renault nu fabrica masini in Romania si le pune sigla in functie de tara de destinatie. Din Romania ies doar cu sigla Dacia. Cele cu sigla Renault se fabrica in alte tari specificate in postul anterior. (e vorba de modelul Duster)

GRESIT! Dar,cu proxima ocazie cand se va mai face o vizita la Uzinele Dacia, poate vei participa pentru a vedea ca de la Mioveni pleaca masini si cu sigla Renault.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O convingere MAXIMA mi-ai furnizat! Am ajuns sa ne verificam cu Wiki! Bravo! Pt mine se numeste o parere pe care nu ma obosesc s-o analizez!

Dar, asa cum i-am zis si colegului @afaco... poate vei participa la o vizita la uzina si vei intelege cu ochii tai!

Dar pana la momentul respectiv... pot sa-ti aduc eu informatiile la zi... Din 2013 Dusterele pt UK se produc la Mioveni datorita unor probleme de calitate cu uzina din India!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai văzut concret Duster cu volan pe dreapta gata de livrare?

Alții confirmă filiera indiană:

Citat de pe Dacia UK

Since its resurgence under Renault Group ownership, international demand has been so high for the Dacia value brand, including the Duster SUV, that right-hand drive production has not been possible. Until now. By the end of 2012, the all-new Renault-Nissan Alliance factory in Chennai, India will be producing Britain’s most affordable SUV. Versions reaching UK shores will also benefit from several changes, including improved interiors and facelifted exterior touches. Shortly afterwards, the all-new Sandero supermini will also join the fray, giving Europe’s fastest-growing automotive a two-pronged assault on the UK car market, both new and used.

Tot de pe Dacia UK (About Dacia).

Where are Dacia cars built?

Dacia holds production facilities across the globe, including Romania and Morocco. UK versions of Dacia Duster will be built at a Renault-Nissan Alliance factory in Chennai, India. Sandero, Sandero Stepway and Logan MCV are built in Pitesti, in Romania.

 

Până și Dacia minte/are păreri? Ai alte surse și dovezi?

 

Știi ceva, dar nu e chiar exact: primele mașini de test livrate pieței britanice au fost de la Pitești/Mioveni/Colibași, însă aveau volan pe stânga.

Însă cele comercializate, cu volanul pe dreapta provin din Chennai, India.

Eu unul nu mai insist…dacă dorești, continuă.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai văzut concret Duster cu volan pe dreapta gata de livrare?

....

Eu unul nu mai insist…dacă dorești, continuă.

Nu numai gata de livrare... ci si un transportor plin de dustere...

Dar, eu ... am facut o afirmatie... "Din 2013 Dusterele pt UK se produc la Mioveni datorita unor probleme de calitate cu uzina din India!".

Tu o tot dai inainte cu informatii din 2012... Incearca sa nu crezi ca de la tine se vad chiar toate atata timp cat tu nu prea citesti cu toti ochii...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 years later...

Analiza foto-video a filmului "What's the best 4x4 ? New Land Rover Discovery vs Jeep, Toyota, Izusu, Mercedes, Dacia"

 

https://www.youtube.com/watch?v=t5nPt...

 

Testele la care au fost supuse autovehiculele au fost urmãtoarele:

1. urcarea a douã pante succesive;

2. parcurgerea unei portiuni de teren accidentat;

3. parcurgerea unui circuit contra cronometru.

 

In film am demonstrat ca

1. DUSTER-ul nu a urcat prima pantã perpendicular, ci oblic, fapt ce a determinat trecerea coamei în mod incorect, mãrind astfel probabilitatea avarierii autovehiculului.

2. DUSTER-ul a fost ghidat pe un traseu (diferit fatã de cel parcurs de celelalte autovehicule) printr-o zonã excavatã, fapt ce nu a permis depãsirea obstacolului fãrã a avaria autovehiculul. DUSTER-ul a fost eliminat din concurs din acest motiv.

3. JEEP-ul a fost declarat câstigãtorul concursului desi a încãlcat una dintre regulile concursului: de a nu atinge bolovanii cu "burta".

4. Caracteristicile autovehiculelor prezentate în articol / revistã nu au coincis cu realitatea din teren:

A. Cauciucurile ROVER-ului prezentate în revistã nu sunt cele standard.

B. Cauciucurile MERCEDES-ului prezentate în revistã nu sunt cele standard.

C. Cauciucurile JEEP-ului din concurs nu coincid cu cele prezentate în revistã.

D. Unghiul de atac al MERCEDES-ului prezentat în revistã nu este cel standard.

E. Unghiul de atac al JEEP-ului prezentat în revistã nu este cel standard.

F. Unghiul de atac al DUSTER-ului prezentat în revistã nu este cel standard.

5. Filmãrile cu DUSTER-ul la proba cu obstacole nu sunt paralele cu solul. DUSTER-ul a fost "ghidat" pe un traseu care a determinat coborârea "botului" autovehiculului.

 

Acest lucru a fãcut imposibilã "atacarea" cu succes a obstacolului colorat în albastru.

Filmãrile oblice au permis mascarea faptului cã roca galbenã este excavatã exact în zona prin care ar fi trebuit sã treacã roata DREAPTA-FATÃ. DUSTER-ul ar fi putut depãsi obstacolul dacã ar fi fost ghidat pe traseele urmate de MERCEDES, ISUZU, TOYOTA sau de JEEP.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...