Pruna

Primul schimb ulei + filtru ulei

100 posts in this topic

Delu am fost la DACOSERV pe Preciziei de la ei am luat masina si ii cunosc din 2008. Am ajuns la concluzia ca tot ce baga ei la revizie

sunt OK calitate si pret,undeva aproape de ce cumparam eu.

Numai de bine sa auzim si drumuri bune sa aveti

Prea mică diferența ca să alergi tu după piese...

Şi eu am făcut fel şi fel de socoteli ca să mă lămuresc. Ca să nu mai spun că la fiecare revizie în reprezentanță mai fac şi alte verificări pe lângă revizia standard.

post-2520-0-45225200-1475784384_thumb.jpg

Ce banditi, 173 filtru motorina fara TVA, 208 cu tot cu TVA, cand se poate schimba doar elementul filtrant din interior care este 65 de lei.

De aia am intrebat.

Asa au vrut sa ma jecmaneasca si pe mine la prima revizie dar nu i-am lasat, am trimis baiatul inapoi cu tot "fierul" si i-am zis sa vina cu elementul filtrant si in caz ca i se face lene sa dea jos suruburile de pe "fier", le dau eu si le pun la loc.

Din acea zi toate piesele mele la noile revizii au fost de la Planetara.

Si culmea, nu am pierdut garantia la masina, acum 1 luna am schimbat pe garantie pielea de pe sezutul de la scaunul soferului.

La restul de 3 revizii era scris fain frumos "consumabile aduse de client".

Mamăăă, dar te-au jupuit nițel! La câți km ai făcut revizia asta? Eu am două revizii la activ şi la niciuna nu am sărit media de 100€. Chiar mai ieftin puțin.

Aproape 14oookm. Am sunat si la alt service si tot asa mi-au zis ca costa in jur de 750.

Salut pe toti dusteristii de pe [u][color="#008000"][url="http://www.forumduster.ro/"]forum[/url][/color][/u] .

Vineri 18.11.2016 am facut prima revizie la un an(8000 km) la Dacoserv Bucuresti.Am inlocuit:

-ulei motor Castrol Magnatec Diesel 5W-40 DPF,4.5L

-Filtru ulei Renault cod;8200768927

-Filtru Aer Renault cod:165467674R

-Filtru Motorina Renault (Cartus)cod:164039594R

-Filtru Polen Renault cod:272772835R

-Verificare:Antigel(adus la -30 grade),ulei CV la nivel,ulei Diferential spate la nivel,licid frana plus servo directie la nivel,presiune roti,ventilatie

curatata inainte de montat filtru polen.Am achitat 520 lei toata lucrarea cu card 5% reducere.Am fost foarte multumit.Servicele NU are un

electrician auto priceput,pacat,Sa auzim numai de bine si la multi km.

am nevoie de ajutorul vostru,cei de la Dacia m-au gasit cu revizia nefacuta(oficial),neoficial am facut-o la un service auto in care am mare incredere

rugamintea mea la voi este sa ma ajutati in privinta uleiului,am citit pe net cum ca norma trebuie sa fie ACEA 3,uleiul pus de mecanicul meu pe seria mea de caroserie este Motul(asta l-am cerut eu si nu apa chioara de Elf)  5w30 Specific 0720,asta este norma data de Renault,totusi cealalta norma Acea este C4

sfatuiti-ma daca pun sau nu uleiul potrivit

orna ACEA C3 o gasesc la Motul dar nu e agreata de Renaul,e vorba de un ulei Motul Xclean 8800 parca pe bidon scrie ca e agreat de Mercedes si BMW,pe al meu scrie direct Renault dar ACEA este C4 si nu C3

IMG_2718.PNG

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.