Sari la conținut

Anvelope Dacia Duster


Postări Recomandate

Clar sunt mai bune astea de iarna, afirmatia (printre care si a mea) ca sunt ok, a fost in sensul ca te descurci cu ele, asta nu inseamna semnul egal intre all season si iarna ;-) ...

 

Daca mergi cu atentie sunt ok allseason-urile stock, am urcat noi la Rau Sadului cu ele, si la Bolboci pe drum destul de alunecos.

 

Daca vrei sa "te dai" ceva "mai tare", clar trebuie de iarna.

 

P.S: n-as da all-season-urile actuale, AT :), pe un cauciuc de iarna. :P

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Jentile stilizate ...365R sunt mai grele decat cele de tabla cu peste 2 kg.Dusterul este o masina grea pentru motorul 1,3 sau 1,5.Plecarea de pe loc este greoaie fata de alte masini cu aceeasi motoriz

Am largit lista inceputa de @dacian cu variante de cauciucuri mai late (225 mm) care intra pe janta stoc. Vorbim strict de R16, jante stoc si suspensie stoc, varianta 4x4 (benzina/diesel/ph1/ph2).  

Ca si utilizator de continental standard pot sa ma bag si eu nitel in discutie. Atat anu trecut la Zetea (IND5) am avut parte de cativa km de noroi, cu apa cu iarba cu de toate. Anvelopele au facut fa

Posted Images

Scuze daca am parut agresiv, doar ca eu am fost uimit de diferenta. De asemenea, eu nu prea cred in ideea ca daca mergi usor, sunt ok... Si eu merg prudent, dar chiar si atunci diferenta intre anvelope de iarna si all-season poate sa fie o franare de 4 m in loc de 5 m, cand iti sare cineva in fata... Si acel 1 m poate fi diferenta intre o sperietura si ceva mai neplacut... De asta poate sunt putin prea inflacarat in discutia cu anvelopele.. In general cand e vorba de condus nu-mi place sa merg pe "ma descurc si asa", imi place sa fac tot ce pot pentru acel moment cand se va intampla ceva neprevazut...

Scuze rotusi daca par prea "aprins" sau arogant, sau asa mai departe, nu asta este intentia :).

 

Sent from my LG-E610v using Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, ai deplina dreptate, e mare diferenta intre all seasons si anvelope dedicate pe anotimp, nici eu nu m-am simtit bine cu cele all seasons asa ca mi-am pus de iarna, si e total altceva, creste controlul pe care-l ai asupra masinii

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fi diferenta mare intre unele si altele, dar pt. oras sunt ok si astea allseason, eu m-am descurcat foarte bine. Da, am ramas prin zapada cu masina, dar m-am scos cu lopetzica. Repet, toate astea in oras. Inca ceva, daca vorbim de franare in 4 metri sau 5....io zic ca mergi cam tare pt. vremea care a fost zilele astea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateva distante tipice de franare:

http://www.direct.gov.uk/prod_consum_dg/groups/dg_digitalassets/@dg/@en/@motor/documents/digitalasset/dg_188029.pdf

 

Daca 5 m ti se pare mult ca distanta de franare, inseamna ca mergi cu.. 10 km/h? Daca te uiti in tabel, la 32 km/h deja iti ia 6 m sa reactionezi, inca 6 m sa franezi, 12 in total... daca dupa tabelul asta 5 m de franare ti se pare ca merg tare, atunci da, recunosc ca merg tare.. cu 10 km/h pot sa merg pe bicicleta, chiar si pe jos daca ma grabesc.. eu unul 30 km/h am mai prins pe bulevarde..

 

Sent from my LG-E610v using Tapatalk

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci despre care diferente intre 4 si 5 metri vorbim ? si daca este doar un metru diferenta rezultata din cauciucuri de iarna...In fine, lasa asta - tot mi se pare mult 4-5 metri. 32 km/h...eu asa am prins rar, cand era drumul liber liber in fata mea sau cand era destul loc, repet, cu zapada calumea pe drum, nu acum, cand se vede asfaltul si deja am dat pe 2wd. Orcum era geana maxima pe ala din fatza si pe ce se intampla pe trotuare sau ce venea din strazile laterale, astfel incat sa nu-mi ia 6 metri sa reactionez. Ce ai pus tu acolo este orientativ, zic si autorii.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...