Sari la conținut

Hotie la drumul mare


Postări Recomandate

@dacian: renault a anuntat dar si eu am citit pe undeva de curand ca marja de profit la dacia e ca la grupa premium: veyron, lamborghini, de-astea...adica oarece 23%...

eu tind sa nu i cred pe renault la declaratii prea acut, desi le-am cumparat masina (dacia care este) din motive explicate deja pe aici pe undeva.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 84
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

incerc sa explic in doua cuvinte cum e cu supply chain in automotive. (NB nu fac apologia unui producator - fiecare isi decide politica si strategia cum crede) Piesele OEM au un adaos comercial mic (

@georgechinezu nu s-a plans de faptul ca i s-a stricat masina ci de pretul nesimtit al pieselor de schimb.   Chiar daca banuiesc ca la toate marcile costul pieselor de schimb este putin exagerat cre

Nu am fost la dealer ci am primit oferta de la un magazin de piese de unde am mai cumparat piese de dacia oem la juma de pret fata de oferta dealerului.   Nu am vrut sa vopsesc piesele respective de

Ipoteza ca producatorul de autoturisme nu castiga din vanzarea masinilor este sci-fi. Fabrica de masini asambleaza niste piese din care majoritatea sunt produse de altii. Chiar si componentele motorului sunt in mare parte produse in afara fabricii de masini, deci hai sa nu mai credem propaganda "amaratilor" de fabricanti de automobile, care mai au si inlesniri de toate culorile in toata lumea si de la toate guvernele. Daca ne uitam la bonusurile pe care le iau cei din upper management realizam ca nu prea avem de ce sa ii plangem, ca nu se dau bonusuri uriase fara profituri pe masura, iar alea nu vin din revanzarea unor repere.

Piesele ies extrem de scump la dealer, pentru ca acesta trebuie sa isi acopere cheltuielile de regie si pentru ca ei iti vand si o imagine (falsa) a marcii. In plus, ei sunt obligati sa cumpere din magazinul fabricii - nu de la producator - care sigur isi mai pune si el un mic adaos. Nu putem spune nici ca vanzatorul online nu are cheltuieli mari, pentru ca, daca tie iti ajunge piesa acasa in 24 de ore, ala nu o tine in depozitul altcuiva, transportul (care macar de la o suma in sus e gratis) nu e ieftin, oamenii care trebuie sa pregateasca comenzile, cei care raspund la telefon si cei care factureaza si tin contabilitatea, trebuiesc platiti, serverul (ideal macar 2) costa de te indoaie, ca si terminalele de pe care se lucreaza; intretinerea acestor device-uri tot pe bani se face, ca si internetul (din macar 2 surse) si securitatea website-ului si a canalelor de plata online. Un vanzator online serios, are cheltuieli substantiale, dar si vinde de rupe, castigand din volum, spre deosebire de dealer, care e constient ca nu iti vinde nimic decat daca te prinde la inghesuiala. Nu stiu cat de legala este treaba asta care se practica in ultima vreme cu ora de manopera mai scumpa daca aduci tu piesa la fel de originala ca a lor. As incerca sa fac o sesizare la ANPC, sa vedem ce zic.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ipoteza ca producatorul de autoturisme nu castiga din vanzarea masinilor este scii-fi nu producatorul castiga ci investitorii de la bursa. Daca tu cumperi actiuni, imprumuti busines-ul respectiv cu banii tai si doresti ca in cativa ani sa castigi cel putin de cateva ori mai mult decat daca depozitezi banii la banca de exemplu. Shareholder equitiy este o forma mult mai scumpa de imprumut fata de cea de la banca. Pe de alta parte orice companie listata la bursa isi anunta castigurile tocmai ca sa atraga alti investitori. Fabrica de masini asambleaza niste piese din care majoritatea sunt produse de altii. Chiar si componentele motorului sunt in mare parte produse in afara fabricii de masini, se numeste tiered supply chain deci hai sa nu mai credem propaganda "amaratilor" de fabricanti de automobile, care mai au si inlesniri de toate culorile in toata lumea si de la toate guvernele creeaza locuri de munca nu numai prin fabrica pe care o construiesc ci prin industria orizontala pe care o atrag si o dezvolta . Daca ne uitam la bonusurile pe care le iau cei din upper management dupa principiul "ori la bal ori la spital" - o decizie gresita si gata povestea realizam ca nu prea avem de ce sa ii plangem, ca nu se dau bonusuri uriase fara profituri pe masura, iar alea nu vin din revanzarea unor repere.

Piesele ies extrem de scump la dealer, pentru ca acesta trebuie sa isi acopere cheltuielile de regie si pentru ca ei iti vand si o imagine (falsa) a marcii asta-i marketing-ul cu teoria "cum sa vindem frigidere la eschimosi" In final eschmosii raman datori vanduti. In plus, ei sunt obligati sa cumpere din magazinul fabricii - nu de la producator - care sigur isi mai pune si el un mic adaos. Nu putem spune nici ca vanzatorul online nu are cheltuieli mari, pentru ca, daca tie iti ajunge piesa acasa in 24 de ore, ala nu o tine in depozitul altcuiva - pai tocmai asta-i chintesenta comertului on-line depozite centralizate, analiza rulajului si a pietii ce tin unii si altii prin depozite locale sunt componente low-value cum ar fi filtre, uleiuri, bucsaraie si alte maruntisuri, transportul (care macar de la o suma in sus e gratis) nu e ieftin, oamenii care trebuie sa pregateasca comenzile, cei care raspund la telefon si cei care factureaza si tin contabilitatea, trebuiesc platiti, serverul (ideal macar 2) costa de te indoaie, ca si terminalele de pe care se lucreaza; intretinerea acestor device-uri tot pe bani se face, ca si internetul (din macar 2 surse) si securitatea website-ului si a canalelor de plata online . Un vanzator online serios, are cheltuieli substantiale, dar si vinde de rupe, castigand din volum, spre deosebire de dealer, care e constient ca nu iti vinde nimic decat daca te prinde la inghesuiala. Nu stiu cat de legala este treaba asta care se practica in ultima vreme cu ora de manopera mai scumpa daca aduci tu piesa la fel de originala ca a lor. As incerca sa fac o sesizare la ANPC, sa vedem ce zic e un calcul simplu economic vii cu piesa ta care e mai ieftina cu 30% ei adauga 30% tocmai ca sa compenseze. E economie de piata cerere-oferta, stimularea cererii, crearea nevoii samd. Altfel nu ne ramane decat sa ne intoarcem la sistemul etatist centralizat incheiat in 89 cu merceologii ei, mercurial de stat si cota de aprovizionare de 18%.

:hmm:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bune completari :) Nu sunt de acord cu ultima remarca si iata de ce:

- Manopera in ore este exact aceeasi, piesele fiind identice cu cele vandute de ei, deci nu exista justificare pentru mai multe ore de manopera

- Legal, ei au un tarif orar afisat pe care, conform legii, trebuie sa il foloseasca pentru toata lumea, nu sa il schimbe de la un client la altul

- Economia de piata are si ea reguli tocmai pentru a nu ajunge in situatia care da titlul acestui topic

Nu sunt la curent cu ce virgule si interpretari se pot aplica la legislatia in discutie (d-aia as vrea sa fac o sesizare la ANPC), dar, cel putin moral, ceea ce fac ei, cand iti spun ca manopera e mai scumpa la piese cu care vine clientul, este inselatorie si "bisnitaraie" de buticari de pe Covaci!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimic ilegal in a cere tarife diferite pentru ora de manopera cu piese de la ei sau piesele clientului. Nu taxeaza un nr de ore diferit, se taxeaxa ora la tarife diferite. Legal se acorda discount la ora de manopera daca cumperi piesele de la ei. Asa ca cei ce practica asta sunt acoperiti legal. Nu e moral, dar asta nu reglementeaza ANPC-ul.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...