Jump to content

Parteneri forumduster.ro
* * * * * 2 votes

Diferential autoblocant pentru Duster, amatori?

• This topic is locked This topic is locked
374 replies to this topic

#373 maxmar78

maxmar78

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 32 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 18 March 2016 - 01:30 PM

Montat torsen pe 17-03-2016 pe Dusterul meu la peste 93.000 km, astept sa ies in teren pentru verificari!
Ne auzim!

#374 Killer82

Killer82

Addicted Duster Member

• Members
  • 886 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 18 March 2016 - 01:53 PM

Pe sosea momentan circuli in 2WD? pe conditii de carosabil umed / de iarna pe sosea, ai primit vreo recomandare relativ la modul de rulare de la vanzator / montatot (sau e ceva specificat in instructiuni)?
Intreb pt ca am citit printre randuri ca ar putea avea un efect ciudat la rularea la viteza mai mare (si in curbe) in modul 4WD, daca se cupleaza spatele de catre calculatorul masinii. Desi nu imi amintesc afirmatii concrete in acest sens.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#375 DenisB

DenisB

Weekly Duster Member

• Members
  • 119 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 24 August 2016 - 03:36 PM

In caz ca intereseaza pe cineva cum se monteaza Lock Right pe Duster:
https://youtu.be/Cbm...BIdidaJlTM5FILX

Din ce am tot citit pe subiectul asta, intre multele contre intre diferitii respondenti, cel mai util mi s-au parut informatiile date de Mudster. Anume ca blocantul pe spate este util insa nu impresionant. Testele care le-a facut sunt destul de ilustrative. Sincer in ce priveste investitia celor 500 EUR in blocantul de spate mai bine cumperi anvelope (AT sau MT) si eventual mai pui ceva si montezi o suspensie mai inalta si mai rigida gen cea care o au in oferta cei de la Mudster.

Intamplator (sau nu) mi-am montat de curand si eu kit-ul Bilstein+H&R la Mudster si cum anvelope AT aveam deja ma gandeam daca merita si blocantul spate. Dar dupa ce am parcurs toata discutia de pe subiectul asta (multe raspunsuri neavand din pacate de-a face cu subiectul dar asta inseamna un forum la urma urmei - fiecare isi spune pasul) am decis ca cel putin deocamdata sa mai astept. Ca si valoare reala este destul de clar ca aduce un aport sensibil la capabilitatile masinii de a se extrage din situatii unde varianta stock esueaza, insa are si riscurile, mici intr-adevar, de a schimba in rau caracteristicile de manevrabilitate si stabilitate in anumite conditii - nu e un secret, si alte masini dotate cu diff-uri blocante se comporta la fel.

De aceea, cel putin din punctul meu de vedere, la cat de intens folosesc masina (benzinar de 1.6 4x4 "tunat" pana la 114 CP) in mod off-road cel putin deocamdata investitia intr-un blocant pe spate inca nu se justifica. Probabil intr-un an-doi se vor schimba treburile dar pana atunci blocantul mi se pare un pic "overkill" cel putin pentru un benzinar submotorizat asa cum e al meu.

Asta nu vreau sa starneasca vreo idee ca am ceva impotriva produsului - dimpotriva. Faptul ca in sfarsit exista o solutie de a avea diferentiale blocante montate pe Dusterica mi se pare geniala, indiferent de cine il vinde si cum.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!