Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Noua Dacia Duster facelift - comenzi, modalitati de plata, durata livrare

noul duster facelift duster facelift

• This topic is locked This topic is locked
312 replies to this topic

#7 cosminium

cosminium

Addicted Duster Member

• Members
  • 573 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 25 November 2013 - 10:33 PM

Dacia (firma de data asta) mi-a facut cea mai placuta supriza.
Conform ultimelor 3 verificari saptamanale, termenul de fabricatie al FL-ului meu era de 5 decembrie, cu livrare in saptamana 9-16 decembrie.
Azi sun la Vocea Clientului si intreb daca s-a pastrat termenul estimat (in speranta ca nu il vor impinge spre sfarsitul lunii decembrie). Peste o ora primesc telefon si ce aud: "masina dvs. a iesit astazi din fabricatie si e programata pentru livrare la sfarsitul acestei saptamani" ... Am zis ca n-aud bine, drept pentru care am sunat la dealer si am avut confirmarea minunii... Masina mea e fabricata si mai am de asteptat 7-10 zile (estimarea dealer-ului) pana sa intru in posesia ei.
Asa ca, cei care ati facut comenzi la sfarsitul lunii octombrie, dati un telefon la Voce si interesati-va de estimari. S-ar putea sa aveti parte de o supriza placuta :)

Basca faptul ca azi, cum am auzit ca masina a fost fabricata, am si pus gheara pe un voucher rabla la 2200 ron, ceea ce imi va aduce o reducere cu aproape 900 euro a pretului masinii :)

#8 ruiz

ruiz

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 31 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 26 November 2013 - 09:34 AM

E plina piata de tichete rabla.Doua nelamuriri am :
- am inteles ca sunt valabile doar 45 zile din data emiterii. Se poate trece si in 2014 cu ele ? Daca am un tichet rabla emis acum sa zicem, el ar trebui sa fie valabil si in ianuarie...
- datorita celor 45 zile de valabilitate a tichetului si a incertitudinii termenului de livrare, e riscant sa cumperi un tichet imediat ce ai comandat pentru ca s-ar putea sa expire pina la livrare. Nu se poate folosi tichetul la comanda, in sensul in care sa platesc pur si simplu toata masina ( cu valoarea tichetului inclusa ) si nu doar avansul ?

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#9 cosminium

cosminium

Addicted Duster Member

• Members
  • 573 posts

Posted 26 November 2013 - 09:58 AM

Din pacate valabilitatea tichetelor din lotul de luna asta (pe 14 noiembrie parca s-a dat startul) expira pe 20 decembrie. Dupa aia nu le mai poti folosi.
Piata e plina (teoretic) pentru ca transa asta de tichete rabla a fost lansata foarte din scurt (si dureaza putin). N-a stiut nimeni de ea asa ca cei care au norocul sa le fie livrata masina in intervalul 14 nov- 20 dec, beneficiaza de tichete, ceilalti n-au timp sa le vina masina ca sa se incadreze.

Legat de plata integrala (cu reducerea rabla inclusa) ... poti face asta daca iti iei o masina care se afla pe stoc. Si atunci trebuie sa fii atent pentru ca nu toti dealerii ofera reducere rabla si trebuie sa cumperi tu tichetul.

M-am uitat, de curiozitate, la preturile tichetelor. Au scazut drastic intr-o saptamana. Eu l-am luat cu 2200 (dupa negocieri) si vad acu tichete si la 1800, 1700 (la prima strigare).
Eu l-am luat pentru ca, stiind ca sunt doar 3000 de tichete, exista riscul sa se epuizeze sau sa nu existe pe piata (mai nou, am inteles ca samsarii nu mai caseaza masinile decat cand au comanda ferma de tichet - cu avans platit).
Am preferat o reducere sigura de 900 euro (in locul uneia potentiale de 1000 sau 1100).

FOARTE IMPORTANT!!!!
Am aflat asta de la dealer, dupa ce am luat tichetul:

Ca sa poti utiliza un tichet rabla (ca persoana fizica) trebuie sa dai o declaratie notariala ca esti utilizator si (mai nasol) sa prezinti un certificat de atestare fiscala (eliberat de Administratia Finantelor Publice) cum ca nu ai datorii la stat (dealer-ul are nevoie de ele ca sa poata deconta valoarea tichetului).

Aia cu declaratia nu e mare branza (se face la orice notar si costa maxim 50 ron) insa cu certificatul de atestare e mai
sensibila problema...

Asa ca, daca aveti de gand sa luati un tichet, eu zic sa mergeti intai sa scoateti certificatul de atestare fiscala, sa nu aveti surprize (neplacute): adica sa dati banii pe tichet si sa va treziti ca nu-l puteti folosi pentru ca nu va elibereaza astia de la ANAF certificatul.

#10 OffWhite

OffWhite

Dedicated Duster Member

• Members
  • 267 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 26 November 2013 - 07:12 PM

Buna
eu sunt in faza de configurare a masinii, am fost la test drive, am discutat in salon niste optiuni, dar inca nu am luat decizia finala. Oricum saptamana asta decid, iar cum imi intra salariul la inceputul lui decembrie, platesc avansul. Dealer-ul a spus ca daca se plateste avansul la inceputul lui decembrie, atunci masina va fi livrata pe la mijlocul lui februarie.

#11 i96nds

i96nds

Veteran Duster Member

• Members
  • 402 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 27 November 2013 - 09:49 AM

Cosmin, certificatul fiscal e pe numele tau ? Sau pe numele celui care ti-a dat tichetul RABLA ?
Eu nu prea vad de ce ar fi complicat sa obtii certificat fiscal. Din cate stiu eu, se obtinea de la primarie, adica taxe locale, nu prea vad legatura cu ANAF (finantele publice adica). Poate nu stiu eu bine...

#12 cosminium

cosminium

Addicted Duster Member

• Members
  • 573 posts

Posted 27 November 2013 - 10:24 AM

@i96nds certificatul fiscal este pe numele utilizatorului/cumparatorului masinii (cel pe numele caruia s-a comandat masina).
Complicat nu e ... dar trebuie sa-ti achiti toate datoriile la stat ( amenzi, impozite, etc) ca sa poti beneficia de tichet :) ..

Poate m-am exprimat eu gresit ... certificatul ti-l elibereaza oricum insa, daca ai datorii, pe certificat vor aparea aceste datorii si dealer-ul nu va accepta tichetul rabla pentru ca el, cand deconteaza tichetul trebuie sa prezinte tot dosarul aferent care contine, printre altele, acest certificat (musai sa fie "curat", fara datorii la stat) si declaratia notariala.

Si da, ai dreptate, se obtine de la biroul taxe & impozite de la primarie (pentru mine astia cu finantele statului sunt toti o apa si-un pamant :) dar, pentru buna informare a colegilor de forum e binevenita distinctia).

Also tagged with noul duster, facelift, duster facelift

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!