Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Noua Dacia Duster facelift - comenzi, modalitati de plata, durata livrare

noul duster facelift duster facelift

• This topic is locked This topic is locked
311 replies to this topic

#13 danielcojocar

danielcojocar

Dusterist + Rulotist

• Members
  • 3,364 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 27 November 2013 - 11:10 AM

View Postcosminium, on 27 November 2013 - 10:24 AM, said:

Si da, ai dreptate, se obtine de la biroul taxe & impozite de la primarie (pentru mine astia cu finantele statului sunt toti o apa si-un pamant :) dar, pentru buna informare a colegilor de forum e binevenita distinctia).
Eu, care am avut nevoie de un certificat fiscal acum 4 luni, am fost la Administratia Financiara si a durat o saptamana pana mi l-au eliberat.

#14 i96nds

i96nds

Veteran Duster Member

• Members
  • 388 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 27 November 2013 - 09:44 PM

Ok, am priceput.
Ideea e oarecum clara: daca vrei sa beneficiezi de un ajutor de la stat, adica sa platesti cu tichet RABLA, atunci trebuie sa dovedesti si tu ca esti la zi cu platile catre stat. Are oarecum sens acest lucru - doar ca ar fi grozav sa ajungem si noi o tara informatizata in care sa poata verifica ei singuri treaba asta direct.... sa nu ne mai plimbe pe drumuri pentru tot felul de certificate...

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 danielcojocar

danielcojocar

Dusterist + Rulotist

• Members
  • 3,364 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 28 November 2013 - 02:30 AM

View Posti96nds, on 27 November 2013 - 09:44 PM, said:

Ok, am priceput.
Ideea e oarecum clara: daca vrei sa beneficiezi de un ajutor de la stat, adica sa platesti cu tichet RABLA, atunci trebuie sa dovedesti si tu ca esti la zi cu platile catre stat. Are oarecum sens acest lucru - doar ca ar fi grozav sa ajungem si noi o tara informatizata in care sa poata verifica ei singuri treaba asta direct.... sa nu ne mai plimbe pe drumuri pentru tot felul de certificate...
Ehe... pana la informatizarea tarii... mai e mult! Nu e statul bine pus la punct si... noi ne punem problema sa ajungem s-avem ceva centralizat de asa natura incat dealer-ul sa scoata informatia de pe calculator si,,, sa-ti livreze masina!

#16 dacian

dacian

Veteran Duster Member

• Members
  • 456 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 28 November 2013 - 01:37 PM

cred ca certificatul fiscal trebuie scos de la anaf nu de la primarie. Lipsa datoriilor catre stat se adevereste de catre ANAF. Primariile pot da certificat pentru datoriile fata de aceasta institutie. Si cum nu Primaria plateste programul rabla rezulta ca nu ne intereseaza daca exista datorii catre aceasta.
Este bine de stiut ca dupa 90 incoace primaria ca reprezentant al comunitatii nu este un organ de stat.

#17 cosminium

cosminium

Addicted Duster Member

• Members
  • 573 posts

Posted 28 November 2013 - 01:54 PM

View Postdacian, on 28 November 2013 - 01:37 PM, said:

cred ca certificatul fiscal trebuie scos de la anaf nu de la primarie. Lipsa datoriilor catre stat se adevereste de catre ANAF. Primariile pot da certificat pentru datoriile fata de aceasta institutie. Si cum nu Primaria plateste programul rabla rezulta ca nu ne intereseaza daca exista datorii catre aceasta.
Este bine de stiut ca dupa 90 incoace primaria ca reprezentant al comunitatii nu este un organ de stat.

Nope .. certificatul se elibereaza sigur de catre serviciul Taxe si Impozite al Primariei. Informatia asta m-a costat cam doua ore pierdute: Stat la coada la ANAF juma de ora ca sa aflu ca nu ei elibereaza certificatul de atestare fiscala si ca trebuie sa merg la taxe si impozite, mers la sediul serviciului taxe si impozite ( traversat cam jumatate de Bucuresti), depus cerere si revenit a doua zi (am inteles ca e un caz fericit pentru ca eliberarea certificatului poate sa dureze pana la 7 zile). N-as putea sa spun daca e normal sau nu dar sigur asa se procedeaza (saptamana trecuta am scos certificatul).

#18 dacian

dacian

Veteran Duster Member

• Members
  • 456 posts

Posted 28 November 2013 - 03:44 PM

Foarte ciudat. Eu l-am scos de la ANAF, adevarat ca in noiembrie 2012. Pe atunci aveam datorii la bugetul local dar nu aveam datorii la stat, am primit certificatul si l-am folosit cu succes.

Also tagged with noul duster, facelift, duster facelift

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!