Sari la conținut

Noua Dacia Duster facelift - comenzi, modalitati de plata, durata livrare


Postări Recomandate

cred ca certificatul fiscal trebuie scos de la anaf nu de la primarie. Lipsa datoriilor catre stat se adevereste de catre ANAF. Primariile pot da certificat pentru datoriile fata de aceasta institutie. Si cum nu Primaria plateste programul rabla rezulta ca nu ne intereseaza daca exista datorii catre aceasta.

Este bine de stiut ca dupa 90 incoace primaria ca reprezentant al comunitatii nu este un organ de stat.

 

Nope .. certificatul se elibereaza sigur de catre serviciul Taxe si Impozite al Primariei. Informatia asta m-a costat cam doua ore pierdute: Stat la coada la ANAF juma de ora ca sa aflu ca nu ei elibereaza certificatul de atestare fiscala si ca trebuie sa merg la taxe si impozite, mers la sediul serviciului taxe si impozite ( traversat cam jumatate de Bucuresti), depus cerere si revenit a doua zi (am inteles ca e un caz fericit pentru ca eliberarea certificatului poate sa dureze pana la 7 zile). N-as putea sa spun daca e normal sau nu dar sigur asa se procedeaza (saptamana trecuta am scos certificatul).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 372
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Na pana la urma pe miercuri dupamasa s-a reusit sa se rezolve toate hartiile si nr. provizorii. Iar azi dimineata m-am prezentat la dealer. Acum deja masinuta se odihneste in garaj, dupa 370 km parcur

Acum 10 zile am ridicat si eu masina, Duster 4x4 dci 110 Gris Comete Laureate cu optiunea scaune incalzite. Dupa 1000 de km, pot spune urmatoarele: - radio-ul masinii merge foarte bine, inclusiv hand

De luni 17-02-2014 inca un dusterist pe plaiurile mioritice,am amanat postare in ideea sa vin si cu ceva impresii.Circul foarte mult in oras si parca ma doare inima sa o chinui.M-am folosit tot de sce

Posted Images

Cred ca la ANAF se merge doar daca vrei vreo adeverinta legata de taxa de poluare/mediu/etc. Sau adeverinta cum ca a fost platita si nerecuperata.

Cu siguranta trebuie sa fie ceva certificat fiscal si de la ANAF - ca nu ai datorii catre trezorerie - dar asta e mai rar folosit, m-as mira sa trebuiasca acesta pt RABLA. Cosmin, ramane sa ne certifici la sfarsit, dupa ce termini, ca intr-adevar cel de la Primarie chiar ti-a fost de folos.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata. Certificatul eliberat de serviciul Taxe si Impozite din cadrul Primariei (sectorului 5, in cazul meu) a fost utilizat cu succes. Dealer-ul mi-a validat voucher-ul si mi-a emis factura finala (pe care am si platit-o). Luni e programata livrarea masinii.

Cum intru in posesia ei, postez impresiile si, evident, pozele :)

Weekend placut tuturor.

 

Later Edit. Scuze, m-a luat valul si am omis sa subliniez clar si fara echivoc faptul ca certificatul pe care l-am luat de la taxe si impozite a fost bun.

  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Si eu am dat comanda de un Duster 1,5 4x4 cumparat cu un voucher de pe emag. Masina nu a putut fi customizata deoarece era pe stoc. Urmeaza sa-mi fie livrata zilele astea.

Ce e curios ca mie pentru a valida voucherul rabla mi-au cerut o declaratie notariala cum ca vreau sa cumpar masina. WTF?! S-au gandit probabil in felul urmator: care e numarul maxim de hartii, cereri, avize care se poate cere in cazul de fata....si le-au cerut.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ddalcu, ceva noutati despre livrare ? Ar trebui sa intrebi la dealer - daca nu cumva ai vreo surpriza sa fie gata mai repede masina...

Nimic nou din pacate... Am trimis mail la VC acum ceva timp si mi-au spus ca termenul de livrare e intre 20 ianuarie - 5 februarie si ca sa tin legatura cu dealer-ul in perioada aia ca sa-mi comunice termenul exact.

Oricum, printr-o cunostinta am reusit sa iau legatura cu cineva de la desfacere de la Pitesti. Mi-a cerut VIN-ul si mi-a spus ca masina intra in fabricatie in saptamana 51 (adica sapt viitoare). Acuma nu stiu de ce ar dura asa mult sa mi-o trimita, ca ma gandesc ca iese din fabricatie tot in saptamana (daca nu chiar ziua) in care intra.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da.. si mie mi-au cerut declaratie notariala .. cica sa declari ca tu esti utilizatorul masinii pe care o vei cumpara folosind un voucher rabla.

Are legatura probabil cu certificatul de atestare fiscala ... pentru ca daca nu ar fi cerut declaratie notariala (numele de pe declaratie trebuie sa corespunda cu cel de pe certificat) ai fi putut atasa la dosarul voucher-ului orice certificat de atestare fiscala (pe orice nume)... ca la validare, pe aia nu-i intereseaza cine cumpara masina, doar sa fie dosarul complet.

 

Una peste alta, birocratie suplimentara ... de parca scopul principal (declarat) al programului rabla nu ar fi eliminarea rablelor din parcul national ci sustinerea financiara a viitorilor proprietari de masini (asta fiind un efect secundar ... vezi si disproportia uriasa intre numarul de rable casate si numarul de vouchere folosite)...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...