Sari la conținut

zgomot/vibratii bord


Postări Recomandate

Salut

 

Am un duster de aproape o saptamana 1.5dci 110cp Laureat 4x4.

Am observat ca in momentul de decelerare (sper ca definesc bine actiunea) - respectiv de frana de motor, aud niste vibratii in bord, in partea pasagerului din dreapta. Sunt niste vibratii de plastic (nu greierasi), dar destul de deranjante.

 

Voi ati sesizat asa ceva? Sau aveti idee de unde si din ce cauza se aud acele vibratii?

 

ps. mi-am pus nevasta sa ambaleze putin motoru (2500-3000rpm) si in partea a doua (rampa de revenire a turatiilor la relantiv) - ea auzea inauntru acele vibratii, insa eu, de afara - cu capota ridicata - nu am auzit niciun astfel de zgomot. Din asta am dedus ca problema pare a fi inauntru.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 54
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salut! Multi nervi mi-au facut si mie zgomotele din bord. Am identificat urmatoarele surse de "galagie": 1.difuzoare bord si gurile de ventilatie au fost rezolvate cu elastic pentru bani 😊 de cul

Salut, Aceeasi problema a aparut si la mine masina este 1,5 110cp o am de aproape doua luni iar zgomutul apare undeva in parte dreapta in bord la o turatzie de 1500-1800tur/min la o turatzie constan

Nu mai bine faceti un topic separat pt intalnirea asta in sectiunea cu "Intalniri si evenimente"? Ca nu prea are treaba cu topicul curent "zgomot / vibratii bord". Si poate daca e topic separat mai va

@Nyklas vezi sa nu ai prin torpedou sau buzunarul din usa ceva care sa vibreze la anumita turatie... Eu spre exemplu am la ambele masini (Symbol dCi si Supernova) suporti de pahare/sticle pe usile fata, care vibreaza la anumita turatie.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Man,

 

masina e de o saptamana. Nu e nimic nici pe usi, nici un torpedou. Oricum ar fi fost, as fi verificat asta inainte.

Ma gandesc ca e un cablu, sau o parte din bord ce vibreaza ...

Luni am programare la service. Sper sa descopere buba ....

In rest, masina este excelenta, tinuta la drum la fel ....imi place cum se infige (110cp 1.5dci 4x4)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok guys,

 

azi am dus dusteru' la o reprezentanta Dacia. Dupa aproximativ 3 ore m-au sunat si mi-au spus ca au gasit si rezolvat problema. Diagnosticul oficial a fost: - niste suruburi slabite. Posibil nu au fost bine stranse inca de la inceput. O fi sau nu aceasta cauza, nu pot spune 100% (nu am de unde sa stiu exact ce au facut ei acolo), insa important e ca nu se mai aude. Acum e totul ok !

 

Sa ne auzim cu bine

 

N.

 

ps. cred ca putem inchide acest topic.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Aceeasi problema a aparut si la mine masina este 1,5 110cp o am de aproape doua luni iar zgomutul apare undeva in parte dreapta in bord la o turatzie de 1500-1800tur/min la o turatzie constanta in cam toate treptele de viteza, dar voi da o fuga pana la service sa vad care este problema ba kiar sunt curios si voi sta langa ei sa vad unde de unde este problema.

Va voi tine la curent cu ce s-a intamplat.

Sa ne salutam prin trafic!!!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut din prima saptamana ( iulie) dupa cumparare o vibratie in bord pe plaja 1800-2000 rot/min dar in zona tablou de bord. S-a rezolvat la service.A fost un colier de fixare al cablajului de bord care talona pe spatele tabloului de bord, de fapt coada libera a colierului dupa strangere.

Melcu detinator de Colb de 1,5 dci cu 110 cp

O alta problema ce apare(dar nu la toate) este talonare cablu reglaj far dr-a pe conducta de AC( compartiment motor zona dreapta fata), care trimite o vibratie in habitaclu. Se rezolva prin distantarea celor doua piese aflate in zona de contact(mai bine zis se distanteaza cablul de reglaj far ca onor conducta AC este rigida).Acest sfat este bun pentru cine doreste sa nu mai piarda timpul prin service. :-)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...