Sign in to follow this  
Followers 0
Nyklas

zgomot/vibratii bord

25 posts in this topic

Salut

Am un duster de aproape o saptamana 1.5dci 110cp Laureat 4x4.

Am observat ca in momentul de decelerare (sper ca definesc bine actiunea) - respectiv de frana de motor, aud niste vibratii in bord, in partea pasagerului din dreapta. Sunt niste vibratii de plastic (nu greierasi), dar destul de deranjante.

Voi ati sesizat asa ceva? Sau aveti idee de unde si din ce cauza se aud acele vibratii?

ps. mi-am pus nevasta sa ambaleze putin motoru (2500-3000rpm) si in partea a doua (rampa de revenire a turatiilor la relantiv) - ea auzea inauntru acele vibratii, insa eu, de afara - cu capota ridicata - nu am auzit niciun astfel de zgomot. Din asta am dedus ca problema pare a fi inauntru.

Probabil nu toti întâlnesc aceste simptome sau nu le dau importanta.

@Nyklas vezi sa nu ai prin torpedou sau buzunarul din usa ceva care sa vibreze la anumita turatie... Eu spre exemplu am la ambele masini (Symbol dCi si Supernova) suporti de pahare/sticle pe usile fata, care vibreaza la anumita turatie.

Man,

masina e de o saptamana. Nu e nimic nici pe usi, nici un torpedou. Oricum ar fi fost, as fi verificat asta inainte.

Ma gandesc ca e un cablu, sau o parte din bord ce vibreaza ...

Luni am programare la service. Sper sa descopere buba ....

In rest, masina este excelenta, tinuta la drum la fel ....imi place cum se infige (110cp 1.5dci 4x4)

ok guys,

azi am dus dusteru' la o reprezentanta Dacia. Dupa aproximativ 3 ore m-au sunat si mi-au spus ca au gasit si rezolvat problema. Diagnosticul oficial a fost: - niste suruburi slabite. Posibil nu au fost bine stranse inca de la inceput. O fi sau nu aceasta cauza, nu pot spune 100% (nu am de unde sa stiu exact ce au facut ei acolo), insa important e ca nu se mai aude. Acum e totul ok !

Sa ne auzim cu bine

N.

ps. cred ca putem inchide acest topic.

Sign in to follow this  
Followers 0

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.