georgeb

Schimbare scaune fata duster

61 posts in this topic

stie cineva daca se pot schimba ? adica tehnic da , dar exista niste mufe sub ele :) si atunci ma intreb se potrivesc scaunele de pe vreun alt reno? se pot dezactiva airbagurile laterale ?

s-a mai gandit cineva sa le schimbe ?

problema mea apare de la suportul insuficient pentru copanele dotare personala , lipsa suportului lombar si lipsa suportului lateral.

mai pe scurt , ma simt ca pe scaunul de la bucatarie.

2 people like this

Am vazut scaune schimbate la logan ph2 cu scaune de Laguna si de renault clio. Scaune schimbate fara a modifica sistemul de prindere. Referitor la mufe scaunele de clio aveau si ele airbag lateral, si mufa era aceeasi cu cea de logan.

Dusterul are aceleasi mufe si aceasi prindere a scaunului in podea.

Pentru alte modele de scaune sunt necesare modificari ale sistemului de prindere.

@georgeb: incearca si scaunul de pe facelift, are suport lombar si e mai comod decat ale noastre.

Nu cred ca are nici un suport lombar nici scaunul de pe Duster Facelift....

Mie asa mi-a parut, ca ar avea o umflatura in dreptul salelor. :)

M-am gandit si eu la o schimbare a scaunelor fata cu cele de pe facelift. Tehnic nu cred ca ar fi probleme insa cred ca problema cea mare este costul. La ce preturi au la piese de schimb, daca o cotiera costa aproape 500 de lei sau zapada artificiala pe langa roata de rezerva tot vreo 500, ma gandesc ca pe doua scaune cu airbag o sa ne ceara vreo 5000 de euro :) . Pe de alta parte cele doua din fata nu e suficient, trebuie si cel din spate daca pe facelift este alt material ca daca nu o sa arate masina ca arena nationala, in fata de un fel in spate de altul.

In legatura cu scaunele am o intrebare. Inca de cand am luat masina acum un an, scaunul soferului avea un mic joc fata-spate, uneori destul de suparator. Chiar am impresia uneori ca sunt pe scaunul din bucatarie. Am sesizat asta dar mi s-a spus ca nu e defect, asa trebuie sa fie. Pe langa faptul ca nu am mai auzit de o asemenea "solutie tehnica" ce implica clatinarea scaunului, un alt meserias de la acelasi dealer mi-a spus ca scaunul se poate sa fie rupt nu stiu pe unde. S-a mai intalnit cineva cu scaun clatinator?

1 person likes this

• Similar Content

• By cristic1982
      Vand 2 seturi de jante de aliaj de Duster Ph1 culoare Dark Metal (6,5x16 5x114,3 ET50 - CMS).
      Un set a fost folosit aprox. 500 km. Se prezinta in stare foarte buna fara zgarieturi, lovituri sau altceva. Una din ele a fost folosita pentru roata de rezerva. Pret 1500 lei.

Celalalt set a fost folosit aprox. 40k km. Prezinta zgarieturi fine (fara lovituri sau fisuri), iar 2 dintre ele sunt stropite cu oja neagra (cand in vecin binevoitor mi-a manjit masina...). Oja iese cu benzina (pe caroserie asa am sters-o) si o sa le curat eu in curand (trebuie doar sa imi fac timp). Pret 1250 lei.

Prefer predare personala (in Pitesti sau apropiere) pentru a nu deteriora jantele in timpul transportului, dar pot trimite si prin curierat.
      Preturile sunt usor negociabile, dar in limita bunului simt, deci va rog sa nu veniti cu oferte cu 30% mai mici.
    • By dust3radmin
      Sa admiram un concept al aceluiasi Duster Oroch insa varianta pick-up.

• By Cain
      Salutare Dusteristi,

Am decis sa fac un upgrade la sunet pt ca oricum ma bagam la antifonat usile. In aceste conditii am vrut ceva ieftin si bun, nu neaparat sa tin pereceri insa ceva sa fie placut la ureche pt melodiiile mele variate.

Am ales Pioneer TS-A pentru caliatea sunetului, pret si consum:
      Review: http://www.toptenrev...peakers-review/

https://www.pioneere...r Audio Quality

https://www.amazon.c...vp_only_reviews

Fata 17:
      http://www.be-loud.r...TS-A/TS-A1733I/
      Spate 13:
      http://www.be-loud.r...TS-A/TS-A1333i/

Pentru cei interesati - va tin la curent cu instalarea, mai ales sunt curios cum intra boxele de 17 pe fata... ei ziceau ca merg. Usa o antifonez mai incolo putin.

• By DonQuijote
      Asociația Club Duster are plăcerea de a vă anunța Întâlnirea Națională a Dusteriștilor, Ediția XI

Perioada de desfășurare a evenimentului: 24 - 26 februarie 2017
      Cartierul general: localitatea Giroc, judetul Timiș
      Numar limitat de participanti: 25 echipaje

Condițiile de cazare (valabile pentru toți participanții, Hotel Trio Giroc 3*):

Camere duble sau camere single. Costul cazării este de 110 lei/cameră/noapte (două persoane) sau 90 lei/cameră/noapte (o persoana) pentru camera single, cu mic dejun inclus.

Mesele se vor servi de către toți participanții la restaurantul locației și toate costurile sunt precizate mai jos:

Masa – DEMIPENSIUNE, cost masă 100 lei/persoană pentru toate mesele după cum urmează:

Vineri
      cina

Sâmbătă
      mic dejun
      prânz – platou rece (pe traseu)
      cina festivă (aperitiv, fel de bază, apă, suc, cafea, tort)

Duminică:
      mic dejun

Programul întâlnirii va fi foarte antrenant și plin de evenimente.

Pachetul cu cazarea include cazarea 2 nopți + mesele precizate mai sus și costă 230 lei/persoană în cameră cu două persoane + taxa de participare de 50 lei/auto.

De exemplu, o familie de 2 persoane adulte va achita 510 lei, astfel:
      cazare 2 nopti= 2 * 110 lei= 220 lei
      vineri - cina, sâmbătă - prânz (platou rece), cina festivă = 2 * 100 lei = 200 lei
      cost cu DJ, șampanie, tort și alte costuri cu administrarea plăților (comisioane bancare) = 2*20 lei = 40 lei
      Taxa participare per auto (costurile de organizare, materiale, kit-ul participantului, etc) = 50 lei

Cine dorește cazarea în cameră single va achita 350 lei, astfel:
      cazare 2 nopti= 2*90 lei= 180 lei
      cina vineri, prânz (platou rece) sâmbătă, cina festivă sâmbătă = 100 lei
      cost cu DJ, șampanie, tort și alte costuri cu administrarea plăților (comisioane bancare) = 20 lei
      Taxa participare per auto (costurile de organizare, materiale, kit-ul participantului, etc) = 50 lei

Copii până la 8 ani se vor caza în cameră cu părinții și nu vor plăti cazarea. Pentru cei peste 8 ani se percepe o taxă de 40 lei/copil/noapte. Pentru micul dejun, părinții vor decide la fața locului dacă îl împart cu copilul sau achită porție separată. Pentru celelalte mese, deasemenea, părinții vor putea decide cum procedează. Animalele de companie nu sunt acceptate conform politicii hotelului.

Având în vedere că Asociația Club Duster va achita toate aceste costuri către furnizorii de servicii și materiale, cei care doresc să participe vor achita integral costul pachetului plus taxa de participare auto până cel mai tarziu la data de 10.02.2017!

Datele de virament bancar (nu se acceptă plata în numerar!):
      Asociatia Club Duster, Banca Transilvania Sucursala Stirbei Voda Bucuresti, cont RO21BTRL04501205443994XX, la rubrica cu ce reprezinta scrieti „Contributie Asociatia Club Duster - IND XI”

Data înscrierii va fi data intrării banilor în conturile ACD!

Cei care se înscriu, vă rog să trimiteți e-mail la club.duster.ro@gmail.com cu datele voastre:
      numele și prenumele conducătorului auto și a copilotului
      localitatea de domiciliu
      nr persoane adulte + copii – vârsta lor
      confirmarea virării banilor în contul ACD
      nr înmatriculare auto
      anvelopele cu care va fi echipată mașina la Întâlnirea Națională a Dusteriștilor.

La eveniment poate participa orice posesor/utilizator de Dacia Duster!

Vă așteptăm cu drag!
    • By dust3radmin
      O minunatie de concept, atat dpdv tehnic cat si dessgn si accesorii, de acord?

Slideshow: https://www.facebook.com/forumduster/

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.