Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Ce OPTIONALE merita achizitionate la Noul Duster - facelift

doar optionale nu versiuni principale !

• This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#7 klaus

klaus

Dedicated Duster Member

• Members
  • 297 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 17 October 2013 - 06:04 PM

Tinand cont ca atunci cand au bagat Medianavul pe Sandero si Logan le-au oferit de la inceput pe bani e un pas inainte cu promotia pe care o au la Duster Laureate.

Din punctul meu de vedere sunt ok toate optionalele mai putin cel cu bullbarul care mi se pare inutil in proportie de peste 90% din timp si senzorii de parcare+scaune incalzite daca raman la pretul de 200 euro. Incalzirea in scane si senzorii de parcare le gasesc utile ca optiuni dar in nici un caz la 200 euro / optiune.

Later edit ca mi-a adus aminte johny2k de tapiteria de piele, nici aia nu as lua-o ca si optiune...am pe Duster acum si nu pot sa spun ca mi-a facut placere nici asta-vara cand ma coceam de la cat de tare se incingea si nici acum cand e mai rece si imi ingheata fundul putin dimineata :)

#8 johny2k

johny2k

Member

• Members
  • PipPip
  • 26 posts

Posted 17 October 2013 - 07:02 PM

Vedeti acest post:
http://forumduster.r..._246#entry16779

In document zice ca senzorii de parcare sunt 200 EUR, incalzire scaune fata 100 EUR.
Nu stiu daca se merita partea cu tapiteria din piele - 600 EUR...

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#9 i96nds

i96nds

Veteran Duster Member

• Members
  • 388 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 18 October 2013 - 10:06 PM

Se pare ca pachetele off-road (protectii aripi , bull bar etc) vor fi vandute ca ACCESORII, nu ca optionale.

Cotiera se pare ca intra si ea la categoria accesorii, nu are legatura cu ce comanda se face la fabrica, ea se pune de catre dealer.

Intr-adevar incalzirea in scaun va fi 100 euro - e buna in judetele din nord.

Nu fac obiectul acestui topic - dar intra si ele in pretul total : vopsea metalizata, garantia extinsa (daca e cazul), jantele de aliaj (350 euro), pachetul look (dark...etc) - toate astea au legatura mai mult cu personalitatea fiecaruia,decat cu utilitatea efectiva. Deci va rog sa nu discutam de ele prea mult, ne concentram pe cele initiale.

Multumesc mult !

#10 TudorAB07XWZ

TudorAB07XWZ

Veteran Duster Member

• Members
  • 399 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 19 October 2013 - 02:43 PM

Depinde cum vrei sa folosesti masina. Daca vrei sa profiti de orice clipa de noroi sau zapada, niste AT-uri fac viata mai usoara:)

#11 cosminium

cosminium

Addicted Duster Member

• Members
  • 573 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 19 October 2013 - 04:16 PM

In afara de cruise control, tapiterie de piele si incalzire in scaune, as pune (si chiar am facut-o) toate optionalele din oferta standard Dacia. Nu vorbesc de pachetele aftermarket (chiar venind de la Dacia).

Am "norocul" sa vin de la o masina care avea pe ea toate optiunile la nivelul anului 2007 (incluzand piele, cruise control, senzori parcare, clima, etc, etc) si am eliminat tot ceea ce nu am folosit intensiv.

Ca urmare, referindu-ma strict la optiunile oferite de Dacia:
- Nu vad rostul cruise controlului (cred ca in 6 ani, pe cealalta masina, l-am folosit de cel mult 10 ori, la inceput).
- Incalzirea in scaune n-are rost daca nu ai piele (acolo e nevoie ca pielea se incazeste mai greu iarna).
- Volanul in piele merita. E altceva atat ca aspect cat si ca feeling (se simte altfel la atingere si e putin mai gros, ai o aderenta mai buna).
- Geamuri electrice da, toate 4.
- Senzori de parcare da. Costa doar 200 euro dar o bara (eventual un stop) sunt mai scumpe. Optiunea asta e utila mai ales la cei care trec de la o masina din alta clasa (de exemplu de la berlina la SUV). Pana te obisnuiesti cu dimensiunile Duster-ului ai toate sansele sa o dai intr-un obstacol din spate.
- Cotiera este, asa cum zicea un prieten forumist mai sus, MUST HAVE :)

In rest masina este o minune de echilibru intre pret si ceea ce ofera :)

Later Edit.
Ar fi foarte interesant de aflat daca se poate modifica schema de culori de la MediaNav. Stiu ca niciodata calul de dar nu se cauta la dinti dar, sincer sa fiu, combinatia negru cu galben e cam lipsita de creativitate :)

#12 georgeb

georgeb

Veteran Duster Member

• Members
  • 397 posts

Posted 20 October 2013 - 07:13 AM

Eu folosesc foarte frecvent cruise control cat si incalzirea in scaune.
Deci totul e relativ la ceea ce essti obisnuit sa folosesti

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!