Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna ziua !

 

Am observat ca dupa ce parcurg un sector de drum off-road (rampa de pamant inclinata, drum de pamant cu sleauri), avand Duster-ul cuplat fie pe 4x4 Auto, fie pe 4x4 Lock , la revenirea pe un drum normal asfaltat (cu comutatorul pe 2WD) apare un zgomot ce se manifesta regulat, auzindu-se dinspre puntea spate la ambele roti spate. Dupa un rulaj de cca 20 - 30 km in conditii normale (sosea asfaltata) zgomotul dispare.

Precizez ca zgomotul este oarecum ca o bataie, eventual ca un contact intermitent.

 

Am zis celor de la service despre aceasta problema, insa neavand zgomotul, nu s-au putut pronunta ...

 

Va rog, poate ma ajutati in aceasta privinta !

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ! ... Acum trebuie sa gasesc un "dentist" priceput si disponibil sa mearga prin coclauri ca sa re-apara fenomenul, sa-l sesizeze si sa-l si diagnostigheze ...

Personal, dupa ce am analizat schema transmisiei integrale la Duster, am oarece idei cam de unde ar putea fi problema.

Insa, eu nu sunt "dentist" !

Asa ca trebuie sa gasesc pe cineva .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat sa aud zgomote de genul asta. Prima data (aveam logan pe atunci) m-am speriat tare. Dar am verificat si era de la niste pietricele mici ce intrasera in santurile anvelopei. Ciudat ca zgomotul facut era metalic. Cu dusterul patesc asa de fiecare data cand merg pe un drum de tara acoperit cu piatra marunta. Daca las pietricele in cauciucuri zgomotul dispare dupa un drum lung pentru ca sunt aruncate. Dar de regulale scot cu o surubelnita sau cu cheia. Studiaza si fenomenul asta. Iti doresc sa nu fie altceva.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...