amator_de_teren

Zgomot la revenirea din 4x4

9 posts in this topic

Buna ziua !

Am observat ca dupa ce parcurg un sector de drum off-road (rampa de pamant inclinata, drum de pamant cu sleauri), avand Duster-ul cuplat fie pe 4x4 Auto, fie pe 4x4 Lock , la revenirea pe un drum normal asfaltat (cu comutatorul pe 2WD) apare un zgomot ce se manifesta regulat, auzindu-se dinspre puntea spate la ambele roti spate. Dupa un rulaj de cca 20 - 30 km in conditii normale (sosea asfaltata) zgomotul dispare.

Precizez ca zgomotul este oarecum ca o bataie, eventual ca un contact intermitent.

Am zis celor de la service despre aceasta problema, insa neavand zgomotul, nu s-au putut pronunta ...

Va rog, poate ma ajutati in aceasta privinta !

E posibil sa ai anvelopele incarcate cu norori si pana nu se curata iti cam tremura masina sau ai zgomote ciudate la rulare..., te-ai gandit la aceasta varianta?

Da, m-am gandit ! Din pacate nu-i de la noroi... Zgomotul pare metalic ca si cum s-ar atinge sacadat 2 piese; se aude la fel , in dreptul ambelor roti de la puntea spate. E ciudat ca dupa 20-30 km dispare... (Insa a reaparut la o noua abordare in teren off-road)

parea mea este sa te duci in service sa iei un mecanic cu tine sa faci testu si dupa acea sasi dea cu parerea

Am luat un om de la service; a rulat masina pe 4x4 Auto insa pe asfalt, in oras. Evident ca nu a aparut niciun zgomot. Problemele apar dupa o rulare in conditii concrete de off-road, ceea ce-i mai greu de gasit in Bucuresti sau prin imprejurimi.

Nu s-a mai confruntat nimeni cu aceasta problema ?

• Similar Content

• By dust3radmin
      Salutare,

Tot vad pe siteurile de gen, cu anunturi auto, urmatoarea confirguratie de Duster:

Duster VAN, an 2012, 80.000 km, diesel 110cp si 4x4 la un pret de 6750 EUR!! WOW este un super pret, insa daca te uiti cu atentie vei vedea ca este versiunea VAN, asta inseamna: nu ai decat scaun sofer si pasager, iar ce este dupa acest rand de scaune este o mare "cutie" / "duba". Insa, daca studiezi cu atentie, vei vedea ca defapt ca ai geamuri spate, posibil sa li[pseasca macaralele.

Acum, intrebarea este, se poate converti inapoi din N1 (autoutilitara) in turism cu 5 locuri?

Din ce vad, ca si piese ar trebui:

-2 macarale geamuri spate (electrice sau nu ramane de vazut) - din dezmembrari cam 150 ron pe bucata
      -bancheta si spatare locuri spate - 1200 ron (dezmembrari)
      -carenaje plastic pt portbajag si sustinere bancheta - poate inca 1000 ron
      -polita portbagaj
      -si nu in ultimul rand modificarea in acte de la N1 la turism.
      Sa zic costuri conversie unde la 5-700 EUR.

Daca aveti idee de costuri sau orice alte pareri referitoare la aceasta conversie va invit la discutii.

• By Cain
      Salutare Dusteristi din Bucuresti,

Ma bate gandul sa fac Muntii Baiului Duminica (7 Aug) cu familia. Plecare dimineata intoarcere seara, popas pe munte pe unde gasim peisaje frumoase, etc. Daca nu avem umbra la dispozitie e bine de luat, un cort, o prelata etc. Din ce stiu traseul e de grohotis, o sa urcam prin Secaraia si coboram prin Busteni, daca nu se poate cobori ok, facem si drum intors.

Daca sunt doritori sa isi plimbe familia Duminica asta, astept un mesaj ca sa ne coordonam.

Weekend placut
    • By Cain
      Ma gandesc sa inventariem toate zonele din jurul Bucurestilor unde poti sa te dai cu Dusterul, sa admiri un peisaj, sa bagi un gratar si sa nu te calci in picioare cu altii sau sa dai de sleauri facute de legende 4x4 sau tractoare. Poate il trecem acest topic vizibil doar pt membrii forumului.

Eu am pus ochii pe un traseu in care stiu sigur ca sunt 2 peisaje de admirat in liniste: Bucuresti, Mariuta, Boteni, Bitina, Movilita Veche, Dridu Snagov, Lunca Maia cu Ialomita, Gradina conacului Catargiu, Micsunesti, Balta Neagra, Lipia cu final odihna in lunca de Langa Manastirea Cladarusani.

Din ce am masurat sunt 110 Km din centrul Bucurestilor si inapoi in centru.

Se baga cineva intr-o Duminica viitoare la explorarea asta? Dupa ce il exploram il denumim si folosim cu totii
      Se pot vana si Pokemoni pe traseu pt doritori
    • By arhaq
      Prima mea Dacie. Ridicata ieri de la Meridian Sud. In seara asta calculatorul arata un consum mediu de 12.7, viteza medie de deplasare in Bucuresti 15 km, 2wd, ECO, 60 km parcursi. O sa revin cu impresii mai incolo.
    • By tazzz
      Salut, am intrat si eu in randul posesorilor de Duster, cu un Laureate Gris Olive.

PH2, Laureate, 4x4, 1.5dci + Navi, incalzire scaune, protectii aripi + portiere, camera spate, cotiera si folie geamuri.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.