Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

REVIZII DUSTER DCI (preturi, probleme, diverse)

• This topic is locked This topic is locked
184 replies to this topic

#169 TheVolverine

TheVolverine

Duster Member

• Banned
  • 151 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x2 110cp

Posted 28 November 2016 - 07:56 PM

Tot vad pe aici...schimbari de distributie cu tot tacamul facute in jurul a 80 de mii km sau la 4 ani,dar la mine in documente in schema cu programul revizilor,scrie (ca si la 4x2 benzina),ca schimbul de distributie si tot tacamul aferent,se face la 120 de mii km sau la 6 ani!!!Deci cum sta treaba,noi astia 2x4 cu motoare dci sau 1.6 16 v E6 suntem mai cu mot?

#170 JDm2006

JDm2006

Weekly Duster Member

• Members
  • 89 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 28 November 2016 - 08:12 PM

@mak, merg la slujba, vin acasa. Cand parchez, dau cu spatele si franez. Nici viteza si nici distanta mare, cca 6-8 m. Ei, la franare se aude un "clank", undeva prin spate.
La revizie, am mentionat asta si, la testul manual (au tras in lungul cardanului de ansamblul crucii spate) a rezultat ca are joc de cca 2-3 mm. De aici, "trebuie schimbat grupul, nu se poate altfel, vine la pachet cu capacul lui". apoi, "nuuu, trebuie schimbat doar capacul, Dacia a dat cod pentru capac" si musai impreuna cu cardanul.
Acu', sa nu-ntelegeti gresit, daca e musai sa schimb, schimb, dar nu-mi place sa fiu fentat de un pusti cu 25 ani mai mic decat mine. Asa ca a urmat o a doua parere, diferita de prima.

@TheVolverine asa este, 60000 sau 4 ani. La mine a venit timpul mai iute - 4 ani.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#171 psystem

psystem

Addicted Duster Member

• Members
  • 592 posts
  • Duster PH2 Diesel 4x4 110cp

Posted 28 November 2016 - 10:37 PM

Am facut si eu revizia de 3 ani la 55.000km. Un schimb de ulei, filtre la 600 de lei.
In alta ordine de idei, si eu aud un clanc la frana cu mersul cu spatele. Eu ma gandeam ca este de la placute sau saboti nicedecum de la grup sau cardan(pentru ca zgomotul este de mi bine de 20.000km.si nu s-a accentuat).
@JDm2006, pana la urma care a fost rezolvarea la tine?

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

#172 TheVolverine

TheVolverine

Duster Member

• Banned
  • 151 posts

Posted 29 November 2016 - 12:33 PM

View PostTheVolverine, on 28 November 2016 - 07:56 PM, said:

Tot vad pe aici...schimbari de distributie cu tot tacamul facute in jurul a 80 de mii km sau la 4 ani,dar la mine in documente in schema cu programul revizilor,scrie (ca si la 4x2 benzina),ca schimbul de distributie si tot tacamul aferent,se face la 120 de mii km sau la 6 ani!!!Deci cum sta treaba,noi astia 2x4 cu motoare dci sau 1.6 16 v E6 suntem mai cu mot?
Deci in final si pana la coada,cum sta treaba cu schimbatul distributiei la motorizarile E6?!?

#173 vsebas

vsebas

Ultras Duster Member

• Members
  • 1,359 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 29 November 2016 - 01:33 PM

1.daca ai manualul de intretinere la indemana, cred ca scrie acolo(scuze daca ai scris deja informatia);
2. la PH1, E5, sunt date ca termene 80000km sau 4 ani, care ajunge primul;
3. din cate cunosc eu, PH1 si PH2 diesel (indiferent daca e 4x2 sau 4x4) au aceeasi kit de distributie si e la fel cu cel de pe logan diesel, de la E3 incoace; avand in vedere asta si ca la logan se schimba la 4 ani sau 60000km fiecare face cum crede ( eu ma gandesc sa o schimb la 65-70k km si in nici un caz la 80000km cum scrie in man. de intretinere pt. PH1)
4. un coleg de forum cu diesel 4x4, PH1, a patit sa i se rupa cureaua de distributie inainte de 80000km => a primit motor nou, in garantie schimbat de Dacia.

Pt. cei care nu mai sunt in garantie, nu as risca, cei care au garantie ( cred ca si cazul tau) as schimba cum zice la carte ( poate fi max. la 120000km si 6 ani, date pt. cei din vestul Europei, pt. Romania cred ca s-a pastrat 4ani si 80000km).

Attached File  man_ph1_intret.JPG   89.3K   33 downloads

Edited by vsebas, 29 November 2016 - 01:40 PM.

#174 TheVolverine

TheVolverine

Duster Member

• Banned
  • 151 posts

Posted 29 November 2016 - 01:47 PM

Cam ciudata treaba asta...pe mine m-a pus foarte serios pe ganduri la fel ca si la primul schimb de ulei,cel dupa faimosul rodaj recomandat de producator...eu unul voi face tot posibilul sa ma incadrez la timp si nu la nr.km,care mi se par exagerat de multi pentru primul schimb!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!