Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

REVIZII DUSTER DCI (preturi, probleme, diverse)

• This topic is locked This topic is locked
184 replies to this topic

#13 adrian2310

adrian2310

Member

• Members
  • PipPip
  • 16 posts

Posted 11 July 2011 - 08:11 AM

va salut
am luat masina acum 2 sapt un DUSTER 1.5 DCI 110 CP 4wd iar in cartea de service am vazut intervalul de revizii la 20.000 km .
nu vi se pare cam mult ?
la cat recomandati sa il fac ?

#14 melcu

melcu

Addicted Duster Member

• Members
  • 930 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 11 July 2011 - 08:53 PM

adrian2310 said:

va salut
am luat masina acum 2 sapt un DUSTER 1.5 DCI 110 CP 4wd iar in cartea de service am vazut intervalul de revizii la 20.000 km .
nu vi se pare cam mult ?
la cat recomandati sa il fac ?
Da este normal. Renault a publicat pentru retea ca toate auto fabricatie 2011 au interv de rev la 20 miare si toate motorizarile fabr incepand cu 2011 sunt cu norma E5 ( lege UE). :D

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 danielcojocar

danielcojocar

Dusterist + Rulotist

• Members
  • 3,457 posts

Posted 20 July 2011 - 10:47 AM

pedrovl said:

Salutare la toti dusteristii. ca sa stiti la ce sa va asteptati luati de cititi cum stau lucrurile la mine dupa 2 revizii:
Prima revizie la 15000:
pret - 300 lei
operatii - schimb ulei, schimb filtru de ulei, schimb filtru polen, test calculator
tip ulei - solaris 5w30 dpf - 5 litri
manopera 15 lei

A doua revizie la 30000:
pret 690 lei
operatii - schimb ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtru polen
polishat 2 zgarieturi, test calculator, echilibrat toate rotile
tip ulei - solaris 5 w30 dpf - 5 litri
manopera 150 lei

Concluzie: - pret mediu = 500 lei/revizie. probabil cel mai ieftin suv la intretinere
As fi si eu curios sa spui si unde ai facut prima si-a-doua revizie caci eu numai pe prima am platit 600 ron iar la 30000 un prieten care a facut-o a platit 1270 ron (cred ca tie au reusit sa uite sa-ti schimbe si uleiul din grup)

#16 melcu

melcu

Addicted Duster Member

• Members
  • 930 posts

Posted 20 July 2011 - 07:34 PM

danielcojocar said:

pedrovl said:

Salutare la toti dusteristii. ca sa stiti la ce sa va asteptati luati de cititi cum stau lucrurile la mine dupa 2 revizii:
Prima revizie la 15000:
pret - 300 lei
operatii - schimb ulei, schimb filtru de ulei, schimb filtru polen, test calculator
manopera 15 lei

A doua revizie la 30000:
pret 690 lei
manopera 150 lei

Concluzie: - pret mediu = 500 lei/revizie. probabil cel mai ieftin suv la intretinere
As fi si eu curios sa spui si unde ai facut prima si-a-doua revizie caci eu numai pe prima am platit 600 ron iar la 30000 un prieten care a facut-o a platit 1270 ron (cred ca tie au reusit sa uite sa-ti schimbe si uleiul din grup)
Petrovl mi se pare ca este din RM Valcea deeeci este posibil sa fi facut reviziea la Flamicom, US-ul pe care-l vedeti pe dreapta cand va duceti spre V Oltului.PS uleiul din grup nu este asa scump.Asa ca altceva face diferenta. Si eu am platit la prima revizie ~420 Ron. ;)

#17 danielcojocar

danielcojocar

Dusterist + Rulotist

• Members
  • 3,457 posts

Posted 20 July 2011 - 10:33 PM

[quote name="melcu"][quote name="danielcojocar"][quote name="pedrovl"]Salutare la toti dusteristii. ca sa stiti la ce sa va asteptati luati de cititi cum stau lucrurile la mine dupa 2 revizii:
Prima revizie la 15000:
pret - 300 lei
manopera 15 lei

A doua revizie la 30000:
pret 690 lei
manopera 150 lei

Concluzie: - pret mediu = 500 lei/revizie. probabil cel mai ieftin suv la intretinere[/quote]
As fi si eu curios sa spui si unde ai facut prima si-a-doua revizie caci eu numai pe prima am platit 600 ron iar la 30000 un prieten care a facut-o a platit 1270 ron (cred ca tie au reusit sa uite sa-ti schimbe si uleiul din grup)[/quote]
Petrovl mi se pare ca este din RM Valcea deeeci este posibil sa fi facut reviziea la Flamicom, US-ul pe care-l vedeti pe dreapta cand va duceti spre V Oltului.PS uleiul din grup nu este asa scump.Asa ca altceva face diferenta. Si eu am platit la prima revizie ~420 Ron. ;)[/quote]
de-acum vin la Pitesti sa-mi fac reviziile... :lol: asa ca.... asteapta sa-ti cer o pila... :lol:

#18 melcu

melcu

Addicted Duster Member

• Members
  • 930 posts

Posted 21 July 2011 - 03:48 PM

S-a marcat dar... fara pile ci normal ca intr-o Romanaie pe care dorim s-o aducem la normalitate. ;)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!