Dok

Chiptuning Duster 1.5dCi

64 posts in this topic

Scrie un pic mai sus - 650 lei. 

10 hours ago, Negura said:

... Daca se poate la pct. 21, daca mai stii viteza medie aratata de computerul de bord, ca sa-mi fac o idee. Adica eu asa compar consumul meu cu altor Dustere, iau viteza aia medie de la bord, care poate nu este reala, dar este calculata la fel la toate Dusterele ...

@Cain mi se pare ca are alta dimensiune la cauciucuri (215 / 70 R16 daca nu ma insel) - eroarea vitezometrului e probabil foarte mica, insa la cateva sute de km se aduna... daca e doar orientativ desigur, se poate neglija - cauciucurile fiind cu profil de AT vor induce oricum un alt consum versus Conti stock - plus presiune in pneuri si... mai ales... stilul de condus :D

Momentan recomand oprirea planurilor pe baza feedbackului de mai sus pana ma prind ce are masina. Mi-a facut niste fite la urcarea de pe loc in deal si si-a cam pierdut suflul. Banuiesc ca filtrul de DPF s-a colmatat in jur de 1000km de mers la consum-bunicul. I-am dat o forjare pe autostrada si si-a mai revenit insa urmeaza sa fac teste weekendul asta ca sa inteleg mai bine ce trebuie imbunatatit.

Recomand la masini cu filtru de particule, cel putin o iesire de 30-40 minute PE SAPTAMANA in afara orasului pentru regenerare corecta. O masina cu dpf care merge numai in oras, pe distante scurte (acasa-munca-acasa) are nevoie de regenerari corecte. Mers la consum foarte mult timp inseamna si neindeplinirea conditiilor corecte de regenerare dpf.

1 person likes this

Ma tot gandesc la cauze, probabil este o problema care dacă apare se auto-exacerbează. In Bucuresti nu am simtit nici o problema pana la intoarcere. Masina nu am mers in Bucuresti de la mapare decat 5 zile maxim 7-8 ore. Cand a fost mapata era racheta... deci nu avea filtrul afectat. Plus 8 ore in offorad si 8 ore pe drum in limite legale dar (dar nu a depasit 120km/h). Unul din aspectele interesante pare sa fie cele 8 ore de offroad. Cumva presiunea marita, puterea marita, amestecul marit, EGRul... duc la o colmatare mai rapida a filutrului, iar daca acesta nu se regenereaza creeaza si mai multa cenusa prin contrapresiune.

Am o suspiciune ca fortarile in offroad cu functionalitatea EGRului au dus la un volum mai mare de cenusa care s-a depus in DPF.

Pai la offroad nu forjezi motoru ala de-l ia dracu' ? sau a fost offroad d-ala mai plimbarica prin gropi asa...

• Similar Content

• By SEBASTIAN
      Racing Code - Oferta remapare(chip-tuning) Dacia
      Oferta este valabila pana in data de 17.12.2015 .

1.4mpi +7hp&8Nm - 200lei
      1.6mpi +10hp&12Nm - 150lei
      1.2 16v + 7hp@7Nm - 350lei
      1.6 16v + 12hp&12Nm - 350lei
      0.9 tce + 15hp&35Nm - 450lei
      1.2 tce + 20hp&45Nm - 450lei
      1.5 dci cresterile sunt in functie de versiune - 450lei

Cererile va rog sa le adresati direct la: office@racingcode.ro. In limita timpului disponibil am sa incerc sa raspund aici la intrebarile primate din partea dumneavoastra.
      Va rog sa retineti ca oferta este valabila doar la modele la care comunicarea se face prin portul OBD, altfel este ceva mai scump.

Racing Code ofera urmatoarele servicii:
      - remapare pentru crestere putere Power Tuning;
      - remapare pentru scadere consum de combustibil Eco Tuning;
      - remapare cu usoara crestere de putere combinata cu remapare economie carburant Power&Eco Tuning;
      - remapare pentru anulare DPF(filtru de particule);
      - testari dinamometrice pe stand profesional de masurare 4x2 si 4x4 marca Mustang.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.