Sari la conținut

Postări Recomandate

Momentan recomand oprirea planurilor pe baza feedbackului de mai sus pana ma prind ce are masina. Mi-a facut niste fite la urcarea de pe loc in deal si si-a cam pierdut suflul. Banuiesc ca filtrul de DPF s-a colmatat in jur de 1000km de mers la consum-bunicul. I-am dat o forjare pe autostrada si si-a mai revenit insa urmeaza sa fac teste weekendul asta ca sa inteleg mai bine ce trebuie imbunatatit.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 67
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Ultima masina care m-a vizitat la sfarsitul anului a fost Dacia Duster 1.5dCi 110CP model 2013 cu facelift. La acest Duster chiar daca in bord avea numai 500km, fiind livrat cu 2 saptamanii inainte sa

Iar raspund la aceste posturi cu intarziere pentru ca nu primesc nicio notificare pe email chiar daca sunt abonat la topic.     Pai depinde ce intelegi prin bun la toate. Optimizarile de putere ad

Ii multumesc domnului admin pentru schimbarea userului. De acum inainte, ca si pe alte forumuri auto unde activez, userul este Dok.

Posted Images

Recomand la masini cu filtru de particule, cel putin o iesire de 30-40 minute PE SAPTAMANA in afara orasului pentru regenerare corecta. O masina cu dpf care merge numai in oras, pe distante scurte (acasa-munca-acasa) are nevoie de regenerari corecte. Mers la consum foarte mult timp inseamna si neindeplinirea conditiilor corecte de regenerare dpf.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot gandesc la cauze, probabil este o problema care dacă apare se auto-exacerbează. In Bucuresti nu am simtit nici o problema pana la intoarcere. Masina nu am mers in Bucuresti de la mapare decat 5 zile maxim 7-8 ore. Cand a fost mapata era racheta... deci nu avea filtrul afectat. Plus 8 ore in offorad si 8 ore pe drum in limite legale dar (dar nu a depasit 120km/h). Unul din aspectele interesante pare sa fie cele 8 ore de offroad. Cumva presiunea marita, puterea marita, amestecul marit, EGRul... duc la o colmatare mai rapida a filutrului, iar daca acesta nu se regenereaza creeaza si mai multa cenusa prin contrapresiune.

Am o suspiciune ca fortarile in offroad cu functionalitatea EGRului au dus la un volum mai mare de cenusa care s-a depus in DPF.

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 6/16/2017 at 11:37 AM, Cain said:

Ma tot gandesc la cauze, probabil este o problema care dacă apare se auto-exacerbează. In Bucuresti nu am simtit nici o problema pana la intoarcere. Masina nu am mers in Bucuresti de la mapare decat 5 zile maxim 7-8 ore. Cand a fost mapata era racheta... deci nu avea filtrul afectat. Plus 8 ore in offorad si 8 ore pe drum in limite legale dar (dar nu a depasit 120km/h). Unul din aspectele interesante pare sa fie cele 8 ore de offroad. Cumva presiunea marita, puterea marita, amestecul marit, EGRul... duc la o colmatare mai rapida a filutrului, iar daca acesta nu se regenereaza creeaza si mai multa cenusa prin contrapresiune.

Am o suspiciune ca fortarile in offroad cu functionalitatea EGRului au dus la un volum mai mare de cenusa care s-a depus in DPF.

 

 

Din experienta proprie si personala :), precum si a altor colegi cu care am mai iesit, DPF-ul se regenereaza si on off-road dupa niste km buni de mers subturat, dupa ce prinzi o bucata de drum drept pentru putina "forja", nu trebuie sa te duci pana pe autostrada cu el. ;) 

P.S.: avem colegi care stiu cum e sa mergi dupa niste diesele pe final de off-road. :) 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...