Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Uleiuri utilizate Dacia Duster

• This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#7 melcu

melcu

Addicted Duster Member

• Members
  • 930 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 11 July 2013 - 06:16 PM

In cartea tehnica exista doar o recomandare pentru schimbare ulei la diferential(spate) daca se utilizeaza auto indelungat pe zone cu umiditate ridicata(ex si trecere prin vaduri etc) .

#8 balcanic

balcanic

Weekly Duster Member

• Members
  • 108 posts

Posted 12 July 2013 - 08:22 AM

Am fost la service. Conform dialogys si inclusiv in urma unui telefon la uzina cantitatea din cv este de 2 litri . Raspunsul celor de la uzina a fost ca nu se completeaza pana la busonul de vizitare.

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#9 geee

geee

Member

• Members
  • PipPip
  • 10 posts

Posted 16 October 2013 - 06:38 PM

Salutare domnilor,

Posed un Duster 1.5dCi, 110CP, 4x4, an fabricatie 2011, iar acum am in bord 120k km.
Am decis sa schimb uleiul pe care l-am folosit pana acum, uleiul Dacia 5x30 DBF (cu toate ca auto comercializate in tara nu au filtru de particule), si am optat pentru Motul X-clean + 5w30, ACEA C3. Am parcurs pana acum aproximativ 1k de km, si am vaga impresie ca pe joja a scazut putin.

Mai este cineva care a optat pentru un alt producator de ulei?

Legat de primul post de aici, am intrebat si eu la un dealer Dacia despre schimbul de ulei din cutie/diferential, si au recomandat sa nu schimb. De asemenea, nici in cartea service nu sunt mentionate aceste schimburi.

Multumesc.

#10 electrodep

electrodep

Weekly Duster Member

• Members
  • 148 posts

Posted 16 October 2013 - 07:20 PM

Castrol EDGE 5w30 . De unde ideea ca nu au filtru de particule ? La mine e scris in cartea de identitate a masinii - filtru de particule.

#11 geee

geee

Member

• Members
  • PipPip
  • 10 posts

Posted 16 October 2013 - 07:34 PM

View Postelectrodep, on 16 October 2013 - 07:20 PM, said:

Castrol EDGE 5w30 . De unde ideea ca nu au filtru de particule ? La mine e scris in cartea de identitate a masinii - filtru de particule.

Multumesc de raspuns. Eu am sunat la Dacia, si conform VIN nu am filtru, lucru confirmat la dealer Dacia; doar cele pentru export avand filtru.

La al catelea schimb mergi cu Castrol? Esti multumit? Ai schimbat uleiul in cutie, diferential? Cati km ai?

#12 electrodep

electrodep

Weekly Duster Member

• Members
  • 148 posts

Posted 16 October 2013 - 07:39 PM

84000 km. Al doilea schimb cu Castrol. In schimb, folosesc EDGE la Logan 1,6 16v de multa vreme si sunt foarte multumit. In cutie si diferential nu cred ca s-a schimbat vreodata.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!