Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Uleiuri utilizate Dacia Duster

• This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#13 danielcojocar

danielcojocar

Dusterist + Rulotist

• Members
  • 3,434 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 16 October 2013 - 10:48 PM

View Postgeee, on 16 October 2013 - 06:38 PM, said:

Legat de primul post de aici, am intrebat si eu la un dealer Dacia despre schimbul de ulei din cutie/diferential, si au recomandat sa nu schimb. De asemenea, nici in cartea service nu sunt mentionate aceste schimburi.
Cred ca se poate "reanaliza" cartea de utilizare a masinii si... se v-a observa exact ceea ce spune @melcu la postul #7.
Daca se merge in zone de umiditate ridicata (vaduri de apa) se recomanda a se schimba uleiurile. Asadar, eu am considerat ca NU STRICA sa schimb uleiurile dupa ce am bagat-o pe unde am bagat-o.

#14 caramba

caramba

Addicted Duster Member

• Members
  • 546 posts

Posted 16 October 2013 - 11:15 PM

eu am filtru de particule nu inteleg dece la tine nu este

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 geee

geee

Member

• Members
  • PipPip
  • 10 posts

Posted 17 October 2013 - 11:52 AM

Salut,

Da, scuze si eu am filtru de particule, lucru confirmat la vocea clientului Dacia, dupa VIN.

Legat de uleiul din motor, am reverificat astazi dimineata uleiul si este la maxim.

Iar despre uleiul din cutie + cutia de transfer, raspunsul lor oficial este:

" Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca pentru cutia de viteze Dacia Duster este necesara o cantitate de 2 l ulei TRANSELF TRJ 75W90 sau TRANSELF NFJ 75W90 iar pentru cutia de transfer o cantitate de 0,25 l ulei TRANSELF UNIVERSAL FE80W90.

Uleiul din cele doua cutii nu se inlocuieste periodic."

La telefon mi-au recomandat sa le schimb, datorita exploatarii dese dar si a nr. mare de km intr-un timp scurt, dar ca nu obliga clientul sa faca acest schimb, oarecum mi-au dat de inteles cam la 100k sa se inlocuiasca.

Concluziile le trageti voi.

#16 Squirrel

Squirrel

Forest traveller

• Members
  • 1,366 posts
  • Duster PH1 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 17 October 2013 - 12:34 PM

View Postgeee, on 16 October 2013 - 06:38 PM, said:

Legat de primul post de aici, am intrebat si eu la un dealer Dacia despre schimbul de ulei din cutie/diferential, si au recomandat sa nu schimb. De asemenea, nici in cartea service nu sunt mentionate aceste schimburi.
În cartea de service este scris ceva referitor la schimbarea la 2 ani a uleiului din cutia de transmisie 4×4 la rularea cu preponderenţă în mediu umed(treceri repetate prin vaduri de apă, rulaj frecvent prin ploaie torenţială, etc.)…

#17 adutzu81

adutzu81

Duster Member

• Members
  • 198 posts

Posted 13 November 2013 - 01:06 PM

din cate stiu eu uleiul din cutie si transfer nu se schimba doar se completeaza periodic ,dar e doar o parere

#18 danielcojocar

danielcojocar

Dusterist + Rulotist

• Members
  • 3,434 posts

Posted 13 November 2013 - 03:30 PM

View Postadutzu81, on 13 November 2013 - 01:06 PM, said:

din cate stiu eu uleiul din cutie si transfer nu se schimba doar se completeaza periodic ,dar e doar o parere
Ce-ai putea completa la 0,25 l? Acolo daca ai scurgeri (ca sa completezia)... e de belea! Pana la urma... si parerea mea e ca E BINE sa schimbi din cand in cand uleiurile... mai ales ca nu-i un capat de tara.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!