danielcojocar

Uleiuri utilizate Dacia Duster

97 posts in this topic

Legat de primul post de aici, am intrebat si eu la un dealer Dacia despre schimbul de ulei din cutie/diferential, si au recomandat sa nu schimb. De asemenea, nici in cartea service nu sunt mentionate aceste schimburi.

Cred ca se poate "reanaliza" cartea de utilizare a masinii si... se v-a observa exact ceea ce spune @melcu la postul #7.

Daca se merge in zone de umiditate ridicata (vaduri de apa) se recomanda a se schimba uleiurile. Asadar, eu am considerat ca NU STRICA sa schimb uleiurile dupa ce am bagat-o pe unde am bagat-o.

eu am filtru de particule nu inteleg dece la tine nu este

Salut,

Da, scuze si eu am filtru de particule, lucru confirmat la vocea clientului Dacia, dupa VIN.

Legat de uleiul din motor, am reverificat astazi dimineata uleiul si este la maxim.

Iar despre uleiul din cutie + cutia de transfer, raspunsul lor oficial este:

" Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca pentru cutia de viteze Dacia Duster este necesara o cantitate de 2 l ulei TRANSELF TRJ 75W90 sau TRANSELF NFJ 75W90 iar pentru cutia de transfer o cantitate de 0,25 l ulei TRANSELF UNIVERSAL FE80W90.

Uleiul din cele doua cutii nu se inlocuieste periodic."

La telefon mi-au recomandat sa le schimb, datorita exploatarii dese dar si a nr. mare de km intr-un timp scurt, dar ca nu obliga clientul sa faca acest schimb, oarecum mi-au dat de inteles cam la 100k sa se inlocuiasca.

Concluziile le trageti voi.

Legat de primul post de aici, am intrebat si eu la un dealer Dacia despre schimbul de ulei din cutie/diferential, si au recomandat sa nu schimb. De asemenea, nici in cartea service nu sunt mentionate aceste schimburi.

În cartea de service este scris ceva referitor la schimbarea la 2 ani a uleiului din cutia de transmisie 4×4 la rularea cu preponderenţă în mediu umed(treceri repetate prin vaduri de apă, rulaj frecvent prin ploaie torenţială, etc.)…

din cate stiu eu uleiul din cutie si transfer nu se schimba doar se completeaza periodic ,dar e doar o parere

din cate stiu eu uleiul din cutie si transfer nu se schimba doar se completeaza periodic ,dar e doar o parere

Ce-ai putea completa la 0,25 l? Acolo daca ai scurgeri (ca sa completezia)... e de belea! Pana la urma... si parerea mea e ca E BINE sa schimbi din cand in cand uleiurile... mai ales ca nu-i un capat de tara.

1 person likes this

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.