danielcojocar

Uleiuri utilizate Dacia Duster

97 posts in this topic

In cartea tehnica exista doar o recomandare pentru schimbare ulei la diferential(spate) daca se utilizeaza auto indelungat pe zone cu umiditate ridicata(ex si trecere prin vaduri etc) .

Am fost la service. Conform dialogys si inclusiv in urma unui telefon la uzina cantitatea din cv este de 2 litri . Raspunsul celor de la uzina a fost ca nu se completeaza pana la busonul de vizitare.

Salutare domnilor,

Posed un Duster 1.5dCi, 110CP, 4x4, an fabricatie 2011, iar acum am in bord 120k km.

Am decis sa schimb uleiul pe care l-am folosit pana acum, uleiul Dacia 5x30 DBF (cu toate ca auto comercializate in tara nu au filtru de particule), si am optat pentru Motul X-clean + 5w30, ACEA C3. Am parcurs pana acum aproximativ 1k de km, si am vaga impresie ca pe joja a scazut putin.

Mai este cineva care a optat pentru un alt producator de ulei?

Legat de primul post de aici, am intrebat si eu la un dealer Dacia despre schimbul de ulei din cutie/diferential, si au recomandat sa nu schimb. De asemenea, nici in cartea service nu sunt mentionate aceste schimburi.

Multumesc.

Castrol EDGE 5w30 . De unde ideea ca nu au filtru de particule ? La mine e scris in cartea de identitate a masinii - filtru de particule.

Castrol EDGE 5w30 . De unde ideea ca nu au filtru de particule ? La mine e scris in cartea de identitate a masinii - filtru de particule.

Multumesc de raspuns. Eu am sunat la Dacia, si conform VIN nu am filtru, lucru confirmat la dealer Dacia; doar cele pentru export avand filtru.

La al catelea schimb mergi cu Castrol? Esti multumit? Ai schimbat uleiul in cutie, diferential? Cati km ai?

84000 km. Al doilea schimb cu Castrol. In schimb, folosesc EDGE la Logan 1,6 16v de multa vreme si sunt foarte multumit. In cutie si diferential nu cred ca s-a schimbat vreodata.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.