Sari la conținut

Uleiuri utilizate Dacia Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 151
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pentru ca toata lumea sa afle ce tipuri si marci de ulei se utilizeaza pentru Duster, scrieti aici ce fel de uleiuri au fost folosite pentru reviziile Duster-ului vostru.   Modelul: Dacia DUSTER 1,5

Uleiul din cutii nu se inlocuieste periodic my ass...   Astazi mi-am facut de lucru pe sub masina si am scos asta (dupa 120.000 km si 5 ani):   In stanga e din cutia de viteze, in dreapta e di

Ma repet.   ELF Evolution Full-Tech FE 5W30. Este pentru DPF, motoare Renault+Dacia.   De ce sa te legi la cap daca nu te doare?

Posted Images

Cain, aveam mai multe pretentii de la tine. Credeam ca stii si tu ca uleiul DaciaOil face parte din grupul Total (Total, Elf, Lubrifin, DaciaOil). Si cel putin la unele sortimente are aceleasi specificatii ca Elf-ul; mai exact am inteles de la cei care au vazut fisa tehnica, ca Daciaoil Premium Plus 5W30 are aceleasi specificatii ca Elf 900 SXR 5W30.

Nu stiu daca DaciaOil Plus Diesel DPF 5W30 are aceleasi specificatii ca Elf Evolution FE 5W30.

 

PS. Uleiul Dacia era produs de Texaco in urma cu vreo 10-15 ani.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima mea revizie Dacia Duster... nu prea aveam de unde sa banuiesc 100% ca informatiile din service sunt depasite, momentan imi fac temele, caci aveam suspiciuni. Merci de info. Singurele uleiuri care imi atrageau atentia (inafara de Dacia/Elf) erau ori Mobil ESP formula ori Motul Specific.

Editat de Cain
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te mananca sa iei altceva decat Elf/DaciaOil, cauta un ulei care sa indeplineasca norma Renault RN 0720.

Din ce stiu eu, uleiurile Mobil nu indeplinesc normele RN. Ramane de ales Motul Specific 0720.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

eu am pus castrol 5w40 ( cu norma RN)

și poate că este doar un pitic pe creier dar mi se pare o idee mai zgomotos motorul...( am pățit cam la fel cu un C5 la care am pus tot Castrol în loc de Total ... și poate că de aici și piticul...)

 

stimă!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak pinned this topic
  • Mak locked this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...