Sari la conținut

Uleiuri utilizate Dacia Duster


Postări Recomandate

Salutare domnilor,

 

Posed un Duster 1.5dCi, 110CP, 4x4, an fabricatie 2011, iar acum am in bord 120k km.

Am decis sa schimb uleiul pe care l-am folosit pana acum, uleiul Dacia 5x30 DBF (cu toate ca auto comercializate in tara nu au filtru de particule), si am optat pentru Motul X-clean + 5w30, ACEA C3. Am parcurs pana acum aproximativ 1k de km, si am vaga impresie ca pe joja a scazut putin.

 

Mai este cineva care a optat pentru un alt producator de ulei?

 

Legat de primul post de aici, am intrebat si eu la un dealer Dacia despre schimbul de ulei din cutie/diferential, si au recomandat sa nu schimb. De asemenea, nici in cartea service nu sunt mentionate aceste schimburi.

 

Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 151
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pentru ca toata lumea sa afle ce tipuri si marci de ulei se utilizeaza pentru Duster, scrieti aici ce fel de uleiuri au fost folosite pentru reviziile Duster-ului vostru.   Modelul: Dacia DUSTER 1,5

Uleiul din cutii nu se inlocuieste periodic my ass...   Astazi mi-am facut de lucru pe sub masina si am scos asta (dupa 120.000 km si 5 ani):   In stanga e din cutia de viteze, in dreapta e di

Ma repet.   ELF Evolution Full-Tech FE 5W30. Este pentru DPF, motoare Renault+Dacia.   De ce sa te legi la cap daca nu te doare?

Posted Images

Castrol EDGE 5w30 . De unde ideea ca nu au filtru de particule ? La mine e scris in cartea de identitate a masinii - filtru de particule.

 

Multumesc de raspuns. Eu am sunat la Dacia, si conform VIN nu am filtru, lucru confirmat la dealer Dacia; doar cele pentru export avand filtru.

 

La al catelea schimb mergi cu Castrol? Esti multumit? Ai schimbat uleiul in cutie, diferential? Cati km ai?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de primul post de aici, am intrebat si eu la un dealer Dacia despre schimbul de ulei din cutie/diferential, si au recomandat sa nu schimb. De asemenea, nici in cartea service nu sunt mentionate aceste schimburi.

Cred ca se poate "reanaliza" cartea de utilizare a masinii si... se v-a observa exact ceea ce spune @melcu la postul #7.

Daca se merge in zone de umiditate ridicata (vaduri de apa) se recomanda a se schimba uleiurile. Asadar, eu am considerat ca NU STRICA sa schimb uleiurile dupa ce am bagat-o pe unde am bagat-o.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Da, scuze si eu am filtru de particule, lucru confirmat la vocea clientului Dacia, dupa VIN.

 

Legat de uleiul din motor, am reverificat astazi dimineata uleiul si este la maxim.

 

Iar despre uleiul din cutie + cutia de transfer, raspunsul lor oficial este:

 

" Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca pentru cutia de viteze Dacia Duster este necesara o cantitate de 2 l ulei TRANSELF TRJ 75W90 sau TRANSELF NFJ 75W90 iar pentru cutia de transfer o cantitate de 0,25 l ulei TRANSELF UNIVERSAL FE80W90.

 

Uleiul din cele doua cutii nu se inlocuieste periodic."

 

La telefon mi-au recomandat sa le schimb, datorita exploatarii dese dar si a nr. mare de km intr-un timp scurt, dar ca nu obliga clientul sa faca acest schimb, oarecum mi-au dat de inteles cam la 100k sa se inlocuiasca.

 

Concluziile le trageti voi.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de primul post de aici, am intrebat si eu la un dealer Dacia despre schimbul de ulei din cutie/diferential, si au recomandat sa nu schimb. De asemenea, nici in cartea service nu sunt mentionate aceste schimburi.

În cartea de service este scris ceva referitor la schimbarea la 2 ani a uleiului din cutia de transmisie 4×4 la rularea cu preponderenţă în mediu umed(treceri repetate prin vaduri de apă, rulaj frecvent prin ploaie torenţială, etc.)…

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak pinned this topic
  • Mak locked this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...