Jump to content

Parteneri forumduster.ro
* * * * * 1 votes

Montaj troliu

troliuoffroad troliu

• This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#13 kidu79

kidu79

Land Cruiser ... d'ala vechi....

• Members
  • 225 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 27 December 2014 - 07:11 PM

Eu zic ca e prea mare un troliu de 9500lbs...e si prea greu sa-l tii montat permanent in botul masinii.

Orienteaza-te catre un troliu de 6500lbs ( sau chiar de 4500lbs, dar sa ai si un scripete). Ar trebui sa fie suficient.

Troliul ala portabil e destul de ok ( eu l-as folosi cu scripete ca sa nu-l fortez prea tare), are un avantaj: poti sa-l pui in fata sau spate dupa nevoie, dar are si un dezavantaj: daca te troliezi in lateral risti sa zgarie/ crape carenajele de plastic.

Eventual, ca sa reduci greutatea, daca tot pui un troliu serios, schimba cablul de otel cu cablu sintetic ( I se zice in mod popular :"plasma"). Ar trebui sa reduci cam 7-9kg

Edited by kidu79, 27 December 2014 - 07:22 PM.

#14 Delu

Delu

Veteran Duster Member

• Members
  • 361 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 27 December 2014 - 07:40 PM

Da, stiu! Dar ai vazut ce pret are "plasma"?! Imi place si cel portabil, este polivalent, dar numai ala nu-mi lipsea din portbagaj! Pe langa amplif+sub. Hahaha... Din cauza asta optez pt unul fix. ;)

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#15 Delu

Delu

Veteran Duster Member

• Members
  • 361 posts

Posted 27 December 2014 - 07:49 PM

Nu am apucat sa studiez montajul placii de troliu, inca. Am vazut montate si sub numar si mai sus.

#16 kidu79

kidu79

Land Cruiser ... d'ala vechi....

• Members
  • 225 posts
  • Nu posed Dacia Duster

Posted 27 December 2014 - 09:11 PM

Delu, on 27 December 2014 - 07:40 PM, said:

Da, stiu! Dar ai vazut ce pret are "plasma"?!

Hmmmmm.... nu stiu exact.... adica, stiu..... e mai ieftin decat sa schimbi arcurile si telescoapele fata anual, din cauza uzurii premature datorate greutatii suplimentare din botul masinii ;-)

Decat ironman-ul ala de9500, si care e "de firma", mai bine ai arunca un ochi la un BestWinch de 6500lbs, de diferenta de bani iei o atza de aia sintetica si ramane si de un weekend la munte ...... iar arcurile si telescoapele iti vor multumi ptr cele 10kg mai putin.

Vezi si ce baterie o sa folosesti...

Edited by kidu79, 27 December 2014 - 09:17 PM.

#17 Delu

Delu

Veteran Duster Member

• Members
  • 361 posts

Posted 27 December 2014 - 11:29 PM

Eheeeeee, pana ajung sa schimb amortizoare, schimb masina! Il pun mai mult ca dotare si design, nu fac off extrem. Nu cred ca oboseste suspensia atat de tare din 38 kg, nu?! Mai ales ca masina asta nu circula decat trei saptamani la fiecare doua luni. :D
Oricum voi fi atent la toate detaliile. Nu pot spune ca Warn nu-mi place! ;)

#18 danielcojocar

danielcojocar

Dusterist + Rulotist

• Members
  • 3,457 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 110cp

Posted 28 December 2014 - 12:03 AM

Pai... pt ca circula atat de rar si... nu prea extrem... se merita unul portabil!
Si-acum... daca vrei sa ti-o zic pe aia dreapta... statia si subwoofer-ul nu fac niciodata casa buna cu troliul...! Asta pentru ca sunt din peisaje diferite!

Also tagged with troliuoffroad, troliu

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!