Jump to content

Parteneri forumduster.ro
- - - - -

Cum se descurcă 1.5 dCi 90 CP (4x4) în off-road?

1.5 dci 90cp

• This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#7 soare

soare

Addicted Duster Member

• Members
  • 552 posts

Posted 02 July 2013 - 07:05 PM

andreiscurei, on 27 June 2013 - 06:05 PM, said:

Mulțumesc pentru răspunsuri!
De grăbit nu mă grăbesc foarte tare, am decis să aștept facelift-ul, și oricum trebuie să mai umplu pușculița. Probabil, cum ați zis, o să mai trag puțin, să iau direct 110 CP. Adevărul e că diferența e foarte mică, raportată la prețul total. Și apoi o să pândesc când faceți ture și au loc și începători :D.

Până atunci, dacă totuși are cineva informații despre motorul de 90CP, tot ar fi interesant de aflat :).

[Offtopic] O să mă gândesc și la varianta cu închiriat odată, măcar să văd și eu despre ce e vorba, deși poate mai bine păstrez banii direct pt achiziție.

drive-testul este si nu este relevant,
ca sa-ti dai seama de potentialul unei masini trebuie sa o conduci mai mult de 20-30 minute...
aparent, nu este mare diferenta intre 90 si 110 CP, mai ales daca nu ai condus mult timp o masina cu 90 CP....
ca sa ma exprim mai bine: daca ai o masina, pe motorina, de 90 CP, duster, de ceva timp, sase luni sau jumatate de an, si o conduci zilnic, si testezi una de 110 CP, acelasi model, atunci cu siguranta simti diferenta de putere, altfel este mai greu.... spun acest lucru considerand ca tu nu faci teste pe masini, asemenea celor de la pro-motor sau ceva asemanator; daca ai experienta lor atunci poti sa observi diferenta din primele testari.....
sfatul meu este masina de 110 CP, scapi de toate prejudecatile si nu mai ai nici o remuscare....

#8 andreiscurei

andreiscurei

Duster Member

• Members
  • 170 posts
  • Duster PH2 Benzina 4x4 1.6 16v 105cp

Posted 03 July 2013 - 01:33 PM

Da, și eu am aceeași părere, drive-testul nu e relevant. Mie sincer și 30 de minute mi se par puține pentru a simți o mașină, personal aș avea nevoie de o zi să mă obișnuiesc cu ea și abia apoi aș putea observa lucrurile mai discrete și mai interesante, care țin de "personalitatea" mașinii :).
În fine, dacă voi testa sau voi închiria, vă voi spune și părerile mele.
Mulțumesc pentru sfaturi!

adBot

adBot
  • Dacia Duster diesel 4x4

forumduster.ro - pt pasionatii Dacia Duster

#9 CDN

CDN

Weekly Duster Member

• Members
  • 105 posts
  • Duster PH1 Diesel 4x4 90cp

Posted 01 August 2015 - 08:57 PM

Salutare, mai este cineva aici pe forum care detine un duster 1.5dci 90cp? Imi este greu sa cred ca sunt chiar singurul care detine acest motor. Daca stie cineva daca pot face o modificare a softului, daca afecteaza intr-un fel functionarea acestuia si unde se poate face?
Multumesc

#10 DonQuijote

DonQuijote

Greierofob

• Members
  • 1,428 posts
  • Duster PH2 Benzina 1.2 TCe 4x2 125cp

Posted 01 August 2015 - 09:36 PM

Vezi cu @Doc, poate sa faca mici minuni din soft.

Also tagged with 1.5, dci, 90cp

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Sponsori

Esti nou pe forum ? Click aici pt a te inregistra!

Don't speak Romanian? Select your lanugage from top right side! You may want also to register as a member, click here!