andreiscurei

Cum se descurcă 1.5 dCi 90 CP (4x4) în off-road?

10 posts in this topic

Mulțumesc pentru răspunsuri!

De grăbit nu mă grăbesc foarte tare, am decis să aștept facelift-ul, și oricum trebuie să mai umplu pușculița. Probabil, cum ați zis, o să mai trag puțin, să iau direct 110 CP. Adevărul e că diferența e foarte mică, raportată la prețul total. Și apoi o să pândesc când faceți ture și au loc și începători :D.

Până atunci, dacă totuși are cineva informații despre motorul de 90CP, tot ar fi interesant de aflat :).

[Offtopic] O să mă gândesc și la varianta cu închiriat odată, măcar să văd și eu despre ce e vorba, deși poate mai bine păstrez banii direct pt achiziție.

drive-testul este si nu este relevant,

ca sa-ti dai seama de potentialul unei masini trebuie sa o conduci mai mult de 20-30 minute...

aparent, nu este mare diferenta intre 90 si 110 CP, mai ales daca nu ai condus mult timp o masina cu 90 CP....

ca sa ma exprim mai bine: daca ai o masina, pe motorina, de 90 CP, duster, de ceva timp, sase luni sau jumatate de an, si o conduci zilnic, si testezi una de 110 CP, acelasi model, atunci cu siguranta simti diferenta de putere, altfel este mai greu.... spun acest lucru considerand ca tu nu faci teste pe masini, asemenea celor de la pro-motor sau ceva asemanator; daca ai experienta lor atunci poti sa observi diferenta din primele testari.....

sfatul meu este masina de 110 CP, scapi de toate prejudecatile si nu mai ai nici o remuscare....

Da, și eu am aceeași părere, drive-testul nu e relevant. Mie sincer și 30 de minute mi se par puține pentru a simți o mașină, personal aș avea nevoie de o zi să mă obișnuiesc cu ea și abia apoi aș putea observa lucrurile mai discrete și mai interesante, care țin de "personalitatea" mașinii :).

În fine, dacă voi testa sau voi închiria, vă voi spune și părerile mele.

Mulțumesc pentru sfaturi!

Salutare, mai este cineva aici pe [u][color="#008000"][url="http://www.forumduster.ro/"]forum[/url][/color][/u] care detine un duster 1.5dci 90cp? Imi este greu sa cred ca sunt chiar singurul care detine acest motor. Daca stie cineva daca pot face o modificare a softului, daca afecteaza intr-un fel functionarea acestuia si unde se poate face?

Multumesc

• Similar Content

• By theravengod
      Salutare,
      Azi am primit prin posta o scrisoare din partea Dacia care ma cheama (daca doresc) in service pentru un "upgrade" gratuit al computer-ului de bord pentru a beneficia de avantajele respectarii noii norme de poluare EURO 6B.
      Ca si avantaje promise, din brosura atasata, apar :
      Extinderea zonei de functionare a EGR (Exhaust Gaz Re-circulation) : promite reducerea emisiilor de NOx prin redirectionarea unei parti din gazele de esapament in circuitul de admisie, reducand cu 85% emisia in aerul inconjurator a oxizilor de azot NOx Trap : un 'dispozitiv' de post-tratare a NOx - in esenta un filtru pentru oxizii de azot rezultati in urma arderii Urmeaza sa-mi fac revizia de 2 ani si ma gandeam, inainte sa primesc asta, sa cer un upgrade de soft la service. Acum ... parca as sta linistit.
      Mai multe detalii (poate) : http://www.daciaforum.co.uk/ /topic/29050-duster-recall-for-free-until-31717-euro-6b-diesel-software-update/
      Ce pareri aveti ? A facut careva upgrade ? Stie careva ceva mai mult ?

• By DacusMalus
      Salutare,
      De cateva zile sunt posesorul unui Duster alb, 1,5 dci, 110cp, 4x4.
      Cred ca este varianta Laureate - are AC si 4x4, dar nu are ESP si nu are geamuri electrice pe spate.
      Masina are 54000 km, are carte service verificata la reprezentanta Dacia, are reviziile la zi si merge brici!
      Mai are garantie extinsa pana in noiembrie 2015, garantie confirmata in scris de Vocea clientului => acest fapt m-a decis sa o cumpar, cand eram inca nehotarat (aveam vreo 3 masini in vedere).
      Masina a fost prima oara inmatriculata in noiembrie 2011 de RCI Leasing, si a fost masina de servici a celui care mi-a vandut-o mie.
      Cand s-a terminat leasingul, omul a avut optiune de cumparare si a cumparat-o; dupa circa 10 luni mi-a vandut-o mie....
      Omul este acum la munca in Germania si asta a fost motivul oficial al vanzarii (sper sa nu aflu in timp ca a avut si motive "neoficiale" ).
      Masina a costat 39 700 lei (adica circa 9000 euro la cursul din ziua cumpararii)
      Am primit si un set de roti de iarna cu jante de tabla, masina avand pe ea jante de aliaj cu cauciucuri de vara.
      In plus fata de standard, are urmatoarele optionale:
      - cotiera
      - paravanturi fata
      - scut metalic de protectie grup (spate) - montat de mine.
      Ca probleme depistate:
      - nu merge AC (a fost lovita usor in fata, sub bara, si se pare ca e radiatorul de AC fisurat)
      - are un usor joc la directie, dar am sa o duc la un reglaj de directie, poate se rezolva (sau poate aflu exact problema)
      - cauciucurile de vara sunt foarte uzate (am impresia ca sunt chiar cele originale), mai merg doar vara asta, la iarna ar trebui sa cumpar caucioace de vara.(sau ceva mixt). Oare cauciocele uzate pot avea influente asupra directiei ?

Am roata de rezerva de tabla, neagra, cu anvelopa Michelin, dar si cu sticker-ul de "max 80km/h"..
      Stie cineva ce inseamna acest 80 km/h ?
      (anvelopa Michelin are exact aceleasi dimensiuni cu anvelopele de pe jantele de aliaj)

Deocamdata sunt foarte incantat de masina.
      Mentionez ca am Duster dci 4x4 ca masina de servici de circa 1 an jumate, si stiam cat de bun (sau cat de prost) este Dusterul.
      Atasez cateva poze!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.